„Hotel Dziwny" tom 1: „Przez zimę do wiosny" - recenzja

Autor: Damian Maksymowicz Redaktor: Motyl

Dodane: 06-10-2017 20:31 ()


Niejednokrotnie bawią mnie porównania czegoś do innych, bardziej znanych tytułów. Nie mogę się jednak oprzeć i nie przyrównać „Hotelu Dziwnego: Przez zimę do wiosny” do dwóch produkcji dla dzieci. „Hotel Dziwny” to „Dom dla zmyślonych przyjaciół pani Foster”, który spotyka „Muminki”. Z tym pierwszym łączy go dziwaczny budynek pełen niemniej dziwnych postaci. Hotelowy Kiki, który z miejsca wzbudza sympatię czytelników, od razu kojarzy się z Bloo z serialu animowanego stacji Cartoon Network. Analogia do fińskich trolli przyczepiła się do mnie już od pierwszych stron i nie opuściła do samego końca. Duża w tym zasługa Celestyna, który śmiało mógłby być mniej znanym kuzynem słynnego Włóczykija.

Autorka bloga „Kacza Zupa”, recenzując komiks „Hilda i troll” wymieniła trzy ogólne warunki, jakie powinna spełniać książka dla dzieci. Czy pierwszy tom „Hotelu Dziwnego” zdobędzie trzy z trzech punktów?

Podoba się dzieciom – testerem tego komiksu byłem tylko ja, ale mam przesłanki, by zakładać, że tak. Za granicą komiks był bestsellerem i do tej pory we Francji ukazało się już sześć tomów. Wątpliwe, by wyłącznie dorośli czytający komiksy/książki dla dzieci kupowali je dla siebie i wyśrubowali wysokie wyniki sprzedażowe. Sam zresztą uważam, że „Hotel Dziwny” powinien spodobać się najmłodszym - tematyka, nieskomplikowany język i humor są skrojone na dziecięcą modłę.

Podoba się rodzicom – komiks mnie nie porwał. Sam z siebie nie wrócę do niego, póki nie będę rodzicem dziecka w odpowiednim wieku, nie zamierzam też sięgać po kolejne tomy. Brak morału przy serialowej formule nie wadził mi, nie jest to jednak pozycja all-ages, która będzie się tak samo podobać dużym, jak i małym (jak np. rodzimi „Lil i Put”). Z mrugnięciem do dorosłego odbiorcy wyłapałem jedynie kasandrole – małe stworzenia zawsze przekazujące złe wieści. Ilustracje stanowią w moim odczuciu największą zaletę „Hotelu…” i wynagradzają niewciągający scenariusz.

Rośnie wraz z dzieckiem – zdecydowanie nie. Starsze dzieci pozwolą, by „Hotel” zbierał kurz na półce i mając do wyboru choćby dwie inne serie, o których pisałem powyżej, sięgną właśnie po nie.

 

Tytuł: „Hotel Dziwny" tom 1: „Przez zimę do wiosny"

  • Scenariusz: Florian Ferrier, Katherine Ferrier
  • Rysunki: Katherine Ferrier
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Data wydania: Lipiec 2017
  • Druk: kolor
  • Oprawa: miękka
  • Format: 210 × 285 mm
  • Stron: 48
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus