„Wzgórze Apolla" tom 7 i 8 - recenzja

Autor: Ania Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 02-10-2017 09:56 ()


Prezent od Ritsuko z jednej strony ucieszył Kaoru, ale z drugiej wywołał w nim mieszane uczucia. Nie jest pewien, co ma ten niespodziewany podarunek oznaczać. Czy ofiarowała mu ręcznie robioną rzecz jako przyjacielowi, czy to coś więcej? Nie może pozbyć się przeświadczenia, że uczucia dziewczyny skierowane są w stronę Sentaro. Nie dopuszcza do siebie myśli, że może być inaczej. Dlatego woli odsunąć się na dalszy plan i pozwolić przyjaciołom być razem. I gdy wydaje się, że ten trójkąt pomyłek będzie ciągnął się w nieskończoność, dochodzi do konfrontacji i wyznania uczuć.

Siódmy tom Wzgórza Apolla to przede wszystkim rozwiązanie uczuciowych relacji między Kaoru i Ritsuki. W końcu udaje im się wyznać, co do siebie czują i znikają wszystkie niedomówienia. Trójka przyjaciół na moment odzyskuje beztroskie chwile w swoim życiu. Przygotowują się do kolejnego koncertu w szkole, Setaro nadrabia zaległości w nauce, znajdują też czas na zabawę w wodzie. I gdy wszystko wydaje się poukładane, a jedynym problemem jest nauka, nagle pewna sytuacja rzuca cień na ich codzienność. Dawno niewidziany członek rodziny Kawubuchiego ma wrócić do domu. Wraz z tą wiadomością budzą się w Sentaro wspomnienia i odczucie, że nie ma dla niego już miejsca w tym domu.

Zmierzenie się z przeszłością nigdy nie jest łatwe, zwłaszcza gdy nie jest się pewnym, co tak naprawdę myślą inni. Bojąc się konfrontacji z dawnymi wydarzeniami, jak i nową sytuacją w domu, próbuje on odsunąć się w cień. Na szczęście obok niego jest przyjaciel, który w odpowiedniej chwili potrafi mu pokazać, że nie powinien uciekać od tej sytuacji, ale próbować się w niej odnaleźć. Przy okazji Kaoru poznaje całą historię o dzieciństwie Sentaro i łatwiej przychodzi mu zrozumieć emocje targające przyjacielem. I gdy wszystko jest na dobrej drodze, a relacje ojciec-syn zaczynają się odradzać, pewne wydarzenie obraca wszystko w pył.

Ósmy tom Wzgórza Apolla z historii o przyjaźni i pierwszych zauroczeniach zmienia się w trudną opowieść o dorastaniu, zmierzaniu się z bolesną przeszłością i podążeniu w przyszłość, niekoniecznie taką, jaką się oczekiwało. Skrzętnie budowane relacje między bohaterami się zrywają. Człowiek zraniony, niemogący pogodzić się z wyborem kogoś bliskiego sam zaczyna popełniać błędy i krzywdzić tych, którzy są dla niego ważni. Zbliża się koniec ostatniego roku i niestety też koniec niektórych znajomości. Na tym etapie trzeba przyznać, że główni bohaterowie przeszli widoczną przemianę. Sentaro uchodzący za lenia i zabijakę, przemienia się we wrażliwego szukającego swojego miejsca młodego człowieka, dla którego ważne jest dobro najbliższych. Kaoru stroniący od ludzi, wręcz się ich bojący, nabrał odwagi, poznał prawdziwą przyjaźń, ale też i został przez nią zraniony. Muzyka w tym tomie zeszła trochę na dalszy plan, ale całkiem nie da się jej wymazać z serca, tak jak i wspomnienia osób, które wywarły znaczący wpływ na czyimś życiu.

Przygody Kaoru, Sentaro i Ritsuki wkroczyły już w ostatni etap. Poranione uczucia, drogi, które się rozeszły. Czy przyjaciołom uda się jeszcze kiedyś spotkać? Jaka czeka ich przyszłość? Wzgórze Apolla zmierza do nieuchronnego finału, a bohaterowie muszą dokonywać coraz trudniejszych wyborów. Przejście z dzieciństwa w dorosłość nie zawsze bywa łatwe, zwłaszcza gdy we wszystko zamieszane są silne uczucia.

Na końcu tomu siódmego, jak i ósmego nie znajdują się historie dodatkowe łączące elementy fantastyki z rzeczywistością, do których przyzwyczaiła nas autorka. Zamiast tego otrzymujemy dodatek zatytułowany Przyjaciele Apolla opisujący utwory, które pojawiły się w mandze w różnych tomach. Jest to bardzo ciekawe zestawienie, które rzuca trochę informacji na temat wykonawców i może stanowić zachętę do posłuchania ich i powrotu do danych momentów w opowieści stworzonej przez Yuki Kodamę.

 

Tytuł: „Wzgórze Apolla" tom 7 i 8

 • Scenariusz: Yuki Kodama
 • Rysunek: Yuki Kodama
 • Wydawnictwo: Japonica Polonica Fantastica
 • Tytuł oryginalny: Sakamichi no Apollon
 • Liczba stron: 192
 • Format: A5
 • Oprawa: miękka w obwolucie
 • Papier: offset
 • Druk: cz.-b.
 • Wydanie: I
 • Cena: 25,20 zł

Dziękujemy wydawnictwu JPF za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus