„Dekalog”: „Meteor. Przysięga” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 09-09-2017 23:41 ()


Nietypowym, głównym bohaterem drugiego integrala Dekalogu jest pewna księga. Przez jednych pożądana, przez drugich wyklinana. Jedyny egzemplarz, jaki ostał się na świecie, wzbudza niemałe emocje, ale zazwyczaj jest przyczyną kłopotów.

Nahik łączy cienką nicią fabularną dwie opowieści. Pierwsza - Meteor - zabiera nas do Grecji, gdzie podczas Bożego Narodzenia, pod osłoną nocy ze szpitala psychiatrycznego ucieka w przebraniu św. Bazylego nieobliczalny psychopata. Jego tropem podążają lokalni stróże prawa. Mocno prawdopodobne, że uciekinier wmieszał się w grupkę turystów zmierzających do Hagio Manolis, ukrytego wśród gór klasztoru mnichów. Wyprawa już na początku jest prześladowana przez pecha. Trójce żądnych wiedzy i poznania wspaniałej księgi udaje się dotrzeć do upragnionego miejsca, będącego prawdziwą skarbnicą artefaktów. Czy dane będzie im opuścić to wyludnione miejsce o własnych siłach?

Druga - Przysięga - cofa nas w czasie do okresu powojennego, gdy w obozie w Austrii przebywa tysiące jugosłowiańskich więźniów. Niektórzy z nich czekają już tylko na przejęcie przez reżim Tito. Do jednego uśmiecha się jednak szczęście. Vilko spotyka księdza, który nie byłby w stanie zostawić na pastwę losu swego wyrodnego szwagra, pomimo wszystkich występków, które ten popełnił. Tak rozpoczyna się podróż do Watykanu, a w ślad za zbrodniarzem rusza fanatycznie oddana jugosłowiańskiej władzy, Milena Mulabdić.

Opowieści posiadają całkiem odmienny klimat, ale w obu mamy do czynienia z ludzką obsesją. W Meteorze jest nie tylko opętany ikonoklazmem psychopata, ale też pęd do wiedzy i chęć pozyskania utraconego dzieła doprowadza do nieracjonalnych zachowań grupę badaczy. Głównym atutem tej historii jest jej niepowtarzalny klimat niedopowiedzenia, nie wiemy, kto jest poszukiwanym zbiegiem, a może być nim każdy, jak również atmosfera izolacji wprowadza odpowiednie napięcie. Meteor czyta się jak rasowy thriller.

Z kolei Przysięga to niecodzienne love story utrzymane w politycznych klimatach. Watykan niejednokrotnie przyczyniał się do ratowania i wywożenia do Ameryki Południowej zbrodniarzy wojennych. Ten wątek jest tu dość wyraźnie zarysowany, a pokazany na tle dawnej przyjaźni grupki przyjaciół z bośniackiego Mostaru. Nieodwzajemniona miłość pcha młodego Davona w objęcia Boga. Rozpoczynając posługę kapłańską, pragnie zapomnieć o Milenie. Po latach przewrotny los styka ich ponownie po dwóch stronach barykady. Wiara Davona nie jest jednak na tyle silna, aby odrzucić całkowicie uczucie do kobiety, a obietnica dana siostrze ściąga go na dno. W Nahiku ksiądz dostrzega lekarstwo na chaos tych burzliwych czasów, który może doprowadzić do wstrząsu wyznawców islamu. Frank Giroud w Przysiędze postawił na sieć zależności, które w jakimś stopniu odciskają piętno na życiu każdego z głównych bohaterów. Ta nieoczywista i gorzka fabuła przypomina o ludzkiej omylności, błądzeniu, a przede wszystkim wybaczaniu, o które trudno, kiedy traci się najukochańszą osobę. Postać Mileny jest tu centralną osobowością, niemniej jak Nahik, przechodzący z rąk do rąk.

Graficznie udatniej prezentuje się Meteor, gdzie ilustracje są bardziej dopracowane, nadają opowieści klaustrofobicznego nastroju grozy. Natomiast w Przysiędze od dramatyczno-obyczajowej historii nieco odstają karykaturalne rysunki. Nie przeszkadza to jednak w odbiorze, bo opowieść jest na tyle zajmująca, że chcemy poznać finał całego zamieszania. Nahik subtelnie łączy oba komiksy, co łatwo też dostrzec na jednym panelu w Meteorze.

Dekalog - dziesięć praw, których przestrzeganie jest niezwykle istotne. Dziesięć opowieści o ludziach, którzy w dążeniu do upragnionych celów, odkrywania prawdy czy realizacji najskrytszych żądz nie cofną się przed niczym. Obojętnie czy w imię miłości, zemsty czy wiedzy. Nie wszystkim będzie dane poznać mądrości ukryte w księdze, która wydaje się tak blisko, a jednocześnie tak daleko.

 

Tytuł: „Dekalog”: „Meteor. Przysięga”

 • Scenariusz: Frank Giroud
 • Rysunki : Jean-François Charles, TBC
 • Tłumacz: Wojciech Birek
 • Wydawnictwo :Scream Comics
 • Tusz/kolor: Patricia Faucon
 • Seria: Dekalog
 • Format: 240x320 mm
 • Liczba stron: 112
 • Oprawa: twarda w obwolucie
 • Papier: kredowy
 • Druk: kolor
 • Cena: 99 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu Scream Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus