"Green Blood" tom 4 i 5 - recenzja

Autor: Ania Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 14-08-2017 16:04 ()


Szczęście i spokój to coś, czego w życiu Brada i Lucke’a było niewiele. Dlatego pobyt u Anne i jej córki miał dla nich szczególne znaczenie. Zwłaszcza dla młodszego z braci, który poczuł się, jakby był w dawno utraconym domu, przy matce. Niestety, nic nie trwa wiecznie, a chwila wytchnienia od pościgu za Edwardem Kingiem zakończyła się wraz ze śmiercią Anne. Pozostała już tylko chęć zemsty, a los mordercy jest przesądzony, gdy do działania wkraczają bracia Burns.

Czwarty tom „Green Blood” skupia się w większym stopniu na Lucke’u. Wcześniej unikał on przemocy i broni, ale chęć towarzyszenia  starszemu bratu w pościgu za Kingiem wymusiła na nim przemianę. Konfrontacja z Hawkiem i zemsta za śmierć Anne dopełniają ten obraz. Jak pada z ust Brada, gdy raz zabijesz człowieka, już nigdy nie będziesz taki sam. Jednak w ich podróży i w świecie Dzikiego Zachodu nie ma możliwości na wahanie. Dopiero poznanie Neda i jego losów przywraca Lucke’owi dawną wrażliwość.

Masasumi Kakizaki poprzez kolejne wydarzenia ukazuje rzeczywistość, w jakiej przyszło żyć Bradowi i Lucke'owi, pełną przemocy na każdym kroku. Walki gangów pozostały w tyle, ale o przetrwania trzeba walczyć wszędzie, a jadąc śladem Edwarda Kinga, natrafiają na poczynione przez niego zniszczenia, zaś spotkania z kolejnymi członkami Gangu Crimson to widowiskowe pojedynki.

Tom piąty serii, a zarazem ostatni przynosi kulminację przygód braci Burns. W pościgu za znienawidzonym ojcem trafiają na terytorium Dakotów i zostają uwięzieni przez Indian. Jednak, gdy okazuje się, że mają wspólnego wroga razem stają do walki, ale Gang Crimson i Edward King to nie łatwi przeciwnicy. Nadszedł czas podsumowania i ostatecznego starcia. Zwycięży silniejszy albo bardziej wytrzymały. Czy bracia Burns w końcu wypełnią swoje zadanie i uda się im spełnić największe marzenie, czyli po prostu żyć szczęśliwie?

Historia ukazana w "Green Blood" nie jest może zbyt porywająca, a fabuła jest dość przewidywalna, ale uwagę przyciągają główni bohaterowie, ich trudne wybory i zmagania. Czytając, ma się nadzieję, że w końcu uda się im osiągnąć to, czego pragną. Manga zachwyca przede wszystkim od strony graficznej. Spektakularne pojedynki, detale broni czy klimat są ukazane po mistrzowsku przez Masasumi Kakizakiego. Wplata on również w umiejętny sposób wydarzenia z historii Ameryki jako tło przygód swoich bohaterów. A plansze na całą stronę skupione na poszczególnych postaciach po prostu zachwycają. Na uwagę zasługuje również posłowie i opis broni, jaką posługują się poszczególni bohaterowie, który można znaleźć na końcu czwartego tomu. Jest to bardzo ciekawy dodatek.

"Green Blood" na pewno spodoba się tym wszystkim, którzy lubią westerny, kowbojów i ich walkę o honor na śmierć i życie.

 

Tytuł: "Green Blood" tom 4 i 5 

 • Scenariusz: Kakizaki Masasumi
 • Rysunek: Kakizaki Masasumi
 • Wydawnictwo: Japonica Polonica Fantastica
 • Data publikacji: 6/2016 i 9/2016
 • Liczba stron: 208 i 240
 • Format: A5
 • Oprawa: miękka w obwolucie
 • Papier: offset
 • Druk: cz.-b.
 • Wydanie: I
 • Cena: 25,20 zł

 

Dziękujemy wydawnictwu JPF za udostępnienie egzemplarzy do recenzji.


comments powered by Disqus