Garść wieści z Polconu 2017

Autor: Polcon Redaktor: Motyl

Dodane: 06-08-2017 15:51 ()


Do Polconu 2017 pozostało już nieco ponad dwa tygodnie, czas najwyższy zatem na przypomnienie, że podczas imprezy zostanie przyznana nagroda im. Janusza A. Zajdla, a także na krótkie podsumowanie dotychczasowych informacji na temat gości Polconu.

Bardzo miło nam przypomnieć, że w tym roku do Lublina zawita Jadwiga Zajdel, której obecność uświetni uroczystość wręczenia nagrody na najlepszą polską powieść i opowiadanie fantastyczne. Warto również pamiętać, że organizatorzy Polconu 2017 dali możliwość wzięcia udziału w głosowaniu tym wszystkim, którzy nie mogą się osobiście zjawić w Lublinie w ostatni weekend sierpnia. Aby wziąć udział w głosowaniu korespondencyjnym, wystarczy wykupić akredytację wspierającą.

Swoją obecność na tegorocznym Polconie potwierdza z tygodnia na tydzień coraz więcej gwiazd fantastyki, zarówno tych już solidnie osadzonych na firmamencie, jak i dopiero wschodzących. Do Lublina przyjadą twórcy z całej Polski, jak również pisarze zagraniczni, nie zabraknie też takich, którzy nigdzie przyjeżdżać nie musza, bo od dawna mieszkają w mieście największych inspiracji po tej stronie Wisły.

Pięciokrotna laureatka „Zajdla” Anna Kańtoch, lubelscy fani i popularyzatorzy fantastyki  Krzysztof Drozd i Paweł Frelik oraz Dom Wydawniczy Rebis otwierają listę gości Polconu jako jego Goście Honorowi.

Na Polconie będziecie mieli możliwość spotkania z Angusem Watsonem, twórcą epickiej „żelaznej” trylogii, Lavie Tidharem odpowiedzialnym między innymi za steampunkową trylogię The Bookman Histories, oraz z Catherynne M. Valente,  piszącą w klimatach mythpunkowych.           

Spośród polskich autorów na Polconie swoją obecność zapowiedzieli sami fantastyczni pisarze: Jacek Komuda, Jakub Ćwiek, Robert M. Wegner, Magdalena Kozak, Rafał Kosik, Martyna Raduchowska, Marcin Przybyłek, Michał Gołkowski, Tomasz Kołodziejczak, Stefan Darda, Witold Jabłoński, Krzysztof Piskorski, Michał Cetnarowski, Jacek Inglot, Marta Kisiel, Katarzyna B. Miszczuk, Marta Krajewska i Radek Rak. Lublin reprezentować będą „weteranka” Agnieszka Hałas i Jakub Nowak.

Na Polconie nie może również zabraknąć osób związanych z tworzeniem i wydawaniem komiksów, których reprezentować będą m.in.: Tomasz Kołodziejczak (wydawnictwo Egmont), Hubert Ronek (Wojenna odyseja Antka Srebrnego), Jakub Syty (Kubatu, wydawnictwo Kubusse), Maciej Kur (Lil i Put, Kajko i Kokosz: Nowe przygody), Sławomir Kiełbus (Kajko i Kokosz: Nowe przygody, Zaczarowana Altana, Gwidon), Piotr Bednarczyk (Lil i Put, Kajko i Kokosz: Nowe przygody), Tomasz Sidorkiewicz (tłumacz, redaktor naczelny wydawnictwa Mucha Comics), Jacek Drewnowski (tłumacz m.in. wydawnictwa Egmont), Robert Lipski (tłumacz m.in. wydawnictwa Mucha Comics, Wielka Kolekcja Komiksów Marvela, Hachette), w których gronie wyróżnić trzeba kojarzonego od zawsze z polską fantastyką Macieja Parowskiego (Funky Koval) oraz przedstawiciela nowej fali Bartka Czartoryskiego.

 

            Ostatni tydzień przyniósł wiele świetnych informacji ze świata Polcon 2017:

- w niedzielę 23 lipca dowiedzieliśmy się, że na Polconie zagra Ethnopolia, zespół folkowy inspirujący się nie tylko polskimi brzmieniami

- w poniedziałek 24 lipca organizatorzy zaserwowali nam dawkę skondensowanej wiedzy podróżniczej, dzięki czemu nikt się nie zgubi w trakcie podróży na Polcon.

- wtorek 25 lipca przyniósł dobre wieści przede wszystkim dla wielbicieli e-sportów. Streamy z LoLa poprowadzą Dawid „Dejv” Olszewski i Karol „Sachar” Suchecki.

- Kolega Ignacy na Polconie! W środę 26 lipca otrzymaliśmy potwierdzone info, że jego prawie 300 tysięcy subskrybentów będzie mogło spotkać się z nim na żywo.

- 27 lipca zostały zamknięte zapisy na e-sporty.

- i na koniec crème de la crème: 28 lipca upewniliśmy się, że Polcon odwiedzi świetny rysownik i scenarzysta Hubert Ronek. Hubert mieszka w Lublinie, więc w sumie nie będzie miał daleko.


comments powered by Disqus