„Kubatu” tom 3 : „Do trzech razy sztuka” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 11-07-2017 16:15 ()


Fantastyczni bohaterowie Kubatu powracają w trzeciej odsłonie bestsellerowego cyklu. Tym razem jednak Przemek Surma i Jakub Syty zabierają nas w nieco odmienne rewiry niż do tej pory, a to za sprawą niecodziennego snu inżyniera. Niestety marzenie, które wydawało się z dawna oczekiwanym przez niego pomysłem, czmychnęło z pamięci niczym maskotka, którą niedawno stworzył. I to właśnie za sprawą kryzysu tożsamości najnowszego dzieła wielkiego czarodzieja, Kaj ponownie może spotkać się z Kubatu.

Dawna zabawka chłopca wraz z panem inżynierem muszą skorzystać z pomocy Kaja i Elwirki w poszukiwaniach Eona – swojskiego kameleona, który wyrwał się na wolność, nie znając dokładnie skutków swojej rejterady. Jego możliwości są nie do przecenienia, a informacja, którą posiadł niezwykle ważna. Rozpoczyna się kolejna fascynująca wyprawa, bo przecież przy Kubatu i inżynierze nie sposób się nudzić.

Do trzech razy sztuka posiada dość widoczny aspekt przygodowy, a bohaterowie udają się tropem Eona, korzystając przy tym z ekstrawaganckich urządzeń i osobliwych wynalazków. Trzecia część cyklu charakteryzuje się dynamiczną i wciągającą akcją. Jest nie tylko pogonią za utraconymi marzeniami, ale też pokazuje, że czasem potrzebujemy przypomnienia o tym, kim naprawdę jesteśmy, co daje nam najwięcej radości, a także, że warto realizować w życiu cele, które kiedyś były dla nas istotne, nawet jeśli skrywały się pod płaszczem niedoścignionych marzeń.

Kubatu nie tylko pobudzi wyobraźnię najmłodszych czytelników, którzy dzięki niemu złapią bakcyla fantastycznej przygody, ale też w nienachalny sposób skłoni do refleksji na temat najistotniejszych wartości. Nie da się też ukryć, że trzeci tom cyklu prezentuje się okazale w sferze ilustratorskiej, a dopracowane rysunki Przemka Surmy z łatwością posłużyłyby za materiał do filmu animowanego. Kubatu ma wszelkie zadatki, by zostać przeniesiony na mały ekran. Charyzmatycznych i sympatycznych bohaterów, baśniowo-technologiczną otoczkę wyjętą niczym z powieści Juliusza Verne’a, jak również wysokiej jakości realizatorski rozmach.  Niewiele jest dziecięcych tytułów dopracowanych w każdym detalu i rozwijających się w miarę snucia opowieści, a także dostosowujących się do potrzeb nastoletniego odbiorcy. Bez wątpienia Kubatu ma już sprawdzoną markę, co pozwala sądzić, że kolejne tomy są tylko kwestią czasu. Polecam.

 

Tytuł: „Kubatu” tom 3 : „Do trzech razy sztuka”

 • Scenariusz: Jakub Syty
 • Rysunek: Przemysław Surma
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Wydanie: I
 • Data wydania: 10.05.2017 r.
 • Liczba stron: 48
 • Format: 215x290 mm
 • Oprawa: miękka
 • Druk: kolor
 • Papier: kreda
 • Cena: 24,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus