„Jackass!" - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 19-06-2017 18:15 ()


Jackass! autorstwa Scarlet Beriko to kolejna propozycja z serii jednotomówek Waneko, w tym przypadku z gatunku yaoi. Na polskim rynku można znaleźć wiele mang przeznaczonych dla wielbicieli boys love (pierwszeństwo wiedzie tu wydawnictwo Kotori), dlatego każda nowość, aby zaistnieć wśród czytelników, musi czymś się wyróżniać. W tym wypadku jest to motyw przewodni, a raczej fetysz jednego z bohaterów, a mianowicie: damskie rajstopki.

Keisuke Hara i  Masayuki Shinoda to dwaj licealiści, przyjaciele, o różnych podejściach do życia. Pierwszy ma dość trudną sytuację rodzinną, wychowuje go siostra (lubiąca nadużywać alkoholu, ale w dość groteskowy i zabawny sposób), pieniędzy też nie ma za wiele, a z powodu poważnego wyrazu twarzy ludzie czasami mają mylne wrażenie co do niego. Masayuki za to ma dość luźne podejście do życia, niczego mu nie brakuje, dziewczyny zmienia jak rękawiczki, szukając ideału nóg, na których dobrze będą się prezentować rajstopy. Ot taki, młodzieńczy fetysz.

Wszystko toczy się swoim rytmem do dnia, gdy siostra Keisuke używając spodni od dresu brata, pozostawiła w nim swoje rajstopy (zdejmując je razem), a ten śpiesząc się, nie sprawdził stroju i w ten sposób, przed zajęciami z WF-u, znalazł się w dość krępującej sytuacji, czyli nieopatrznie zakładając część damskiej garderoby wraz ze spodniami.

Pomijając fakt możliwości zaistnienia takiej sytuacji (każda kobieta wie, że obcisłych rajstop nie da się założyć „przez przypadek”), tak oto zaczyna się historia dwóch młodzieńców. Masayuki bowiem, jak na przyjaciela przystało, zabiera kolegę sprzed oczu pozostałych członków klasy, aby się nie ośmieszył, do pokoju pielęgniarskiego, gdzie będzie mógł w spokoju pozbyć się niepotrzebnego ubioru. A tam zobaczywszy jego nogę w obcisłych rajstopkach, dostaje olśnienia: Oto mój ideał!

Fabuła Jackass! nie należy do skomplikowanych ani odkrywczych. To raczej historia nastawiona na humor, ukazująca młodzieńczą fascynację ze szczyptą pikanterii. Trzeba przyznać, że natrafimy tutaj na wiele scen pełnych erotyzmu, ale nieprzesadnie wulgarnego. Wszystko kręci się wokół relacji głównych bohaterów, raz Masayuki próbuje nakłonić do swojego fetyszu Keisuke, wykorzystując przy tym swoją przewagę finansową (obdarowując go prezentami czy obiadem), a potem sytuacja się odwraca i to Hara staje się tym silniejszym, próbując wzbudzić w przyjacielu emocje. Wszystko jest zabarwione dużą dawką humoru, ale niekoniecznie każdemu może on trafić w gust. Zwłaszcza że tłumaczenie potrafi być miejscami prowadzone dość niewybrednym, aby nie powiedzieć wulgarnym słownictwem. Może zastosowano je dla podkreślenia efektu, walki o dominację, ale niekoniecznie jest to dobre rozwiązanie. Oczywiście nie mając porównania z oryginalnym tekstem, trudno odnieść czy było to zamierzenie autorki, czy tłumaczki, ale nawet to, że akcja dzieje się wśród młodzieży nie umniejsza faktu, że niektóre wykorzystane słowa raziły.

Oprócz głównych bohaterów, mamy też kilku pobocznych, którzy zasługują na wspomnienie. Jak np. siostra Keisuke. Oprócz spożywania zbyt dużej ilości alkoholu (chyba z samotności) to całkiem sympatyczna i wesoła postać, dość pozytywnie zaznaczająca się w tej opowieści. Kolejni to: Katsumi - kolega Keisuke, zadeklarowany gej, odważnie o tym mówiący i bez przeszkód paradujący w damskich ciuszkach oraz jego partner. Nie będę wspominać kto, aby za dużo nie spoilerować, ale to moim zdaniem najsłabsza postać z całej mangi. Zauważyć daje się również Miyoshi – niby mało znacząca postać, ale najbardziej przekonująca. Może dlatego, że ten bohater przechodzi pewną przemianę, dopiero zdaje sobie sprawę z własnych ukrytych uczuć.

Jeśli chodzi o stronę graficzną, to kreska prezentuje się ładnie, bohaterowie są urodziwi, od tej strony nie można się doszukać żadnych wad. Wydanie też jest na wysokim poziomie. Warto też zaznaczyć, że pod obwolutą na obu stronach okładki znajdziemy krótkie historyjki.

Podsumowują, Jackass! to manga dla tych wielbicielek yaoi, które lubią dużą dawkę humoru, nieszablonowe zachowania bohaterów oraz sceny przyprawione pikanterią. Taką lekką komedię szkolną w realiach boys love. Jeśli jednak ktoś oczekuje od fabuły czegoś więcej lub ma nadzieję na większą odrobinę romantyczności i delikatności czy dramaturgii, to na rynku znajdzie się kilka ciekawszych tytułów.

Tytuł: „Jackass!”

 • Scenariusz: Scarlet Beriko
 • Rysunki: Scarlet Beriko
 • Tłumaczenie: Sara Schoeneberg
 • Wydawca: Waneko
 • Premiera: 04.2017 r.
 • Oprawa: miękka
 • Format: A5
 • Papier: offset
 • Druk: cz-b
 • Stron: 180
 • Cena: 19,99

Dziękujemy wydawnictwu Waneko za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus