„Aliens: Zbawienie/Ofiarowanie" - recenzja

Autor: Tomasz Kleszcz Redaktor: Motyl

Dodane: 01-06-2017 23:15 ()


Chociaż filmowe uniwersum Obcego ogranicza się do czterech głównych filmów z niezastąpioną Sigourney Weaver w roli Ripley, kilku produkcji powiązanych z Predatorami, oraz ostatniej odsłony, która premierę miała w bieżącym roku, to świat komiksów pod tym względem jest znacznie bardziej hojny, racząc czytelników mnóstwem lepszych, bądź gorszych tytułów.

Aliens: Zbawienie/Ofiarowanie należy do tych lepszych. Na album składają się dwie różne, choć połączone wątkiem religijnym opowieści. Zbawienie napisał Dave Gibbons, a zilustrował Mike Mignola. Co duet takich luminarzy komiksu ma do zaoferowania?

Historia napisana przez Gibbonsa jest dość prosta. Statek kosmiczny z tajemniczym ładunkiem doznaje awarii w pobliżu planety, do której zmierzał. Kapitan Foss, podejmując decyzję o ewakuacji, porzuca załogę - jednostka wyposażona jest tylko w jedną kapsułę ratunkową przewidzianą dla dwóch (!) osób - i odlatuje wraz z Selkirkiem, jak się okaże, główną postacią tej opowieści. O ile atmosfera na planecie okazuje się dość przyjazna, o tyle środowisko już znacznie mniej. Skromne zapasy wody i prowiantu szybko się wyczerpują, a kiedy kapitan traci rozum, sytuacja zmienia się na beznadziejną. Selkirkowi nie pozostaje nic innego jak dotarcie do wraku rozbitej jednostki.

Jak na porządną opowieść ze świata obcych nie zabraknie chciwej firmy oraz oczywiście... morderczych obcych. Najbardziej rzucającym się jednak w oczy elementem jest fanatyczna wręcz bogobojność głównego bohatera. Modli się praktycznie co krok, każde zjawisko i wydarzenie próbując tłumaczyć wolą Pana. O dziwo, żarliwa wiara nie przeszkadza mu w popełnianiu grzechów przeciwko bliźnim czy kanibalizmie. Trzeba powiedzieć, że kwestie religijne przedstawione zostały raczej płytko, sprowadzając się do ciągłego przywoływania imienia Pana oraz tłumaczenia popełnionych przez bohatera win i stanowią bardziej chwyt marketingowy, niż zbudowany z przemyśleniem zabieg fabularny. Technicznie nie można historii nic zarzucić, niemniej Dave Gibbons ma na koncie lepsze tytuły, jak chociażby niezapomnianego Batman vs Predator. Opowieść, którą proponuje, nie jest słaba, niemniej do wybitnej jej bardzo daleko.

Zdecydowanie lepiej radzi sobie Mignola, który wydaje się w swoim żywiole. Mnóstwo czerni i jego charakterystyczny styl idealnie pasują do klimatu historii. Ciemne przestrzenie, smutne oblicza i zdegenerowani obcy w wykonaniu tego artysty to uczta dla oka. Proste, acz fenomenalnie skomponowane okładki dostarczają silnych wrażeń. Dobrze spisuje się również Matt Hollingsworth, operując przytłumioną, płaską barwą, uzupełniającą pracę rysownika.

Druga opowieść wchodząca w skład albumu nosi tytuł Ofiarowanie. Scenariusz wyszedł spod pióra Kevina Nowlana. Opowiada on historię kobiety, która niespodziewanie znajduje się w obcym i nieprzyjaznym miejscu, pełnym rozhisteryzowanych i skrajnie zdeterminowanych ludzi. Miejsce jest ekstremalne z powodu drapieżnika, który czai się w pobliżu, czyhając na ofiary. Te znajdują jednak sposób na okiełznanie bestii, chociaż w oczach kobiety jest to metoda niedopuszczalna i godna tylko pogardy. Trzeba przyznać, że scenariusz porusza kwestię religijną w sposób znacznie głębszy i subtelniejszy. Bohaterka nie zwraca się na każdym kroku z gorliwą modlitwą do swego Stwórcy, mimo wszystko czuć jej głęboką wiarę oraz miotające nią rozterki. Zaskakująco smutne zakończenie przynosi katharsis.

Opowieść zilustrował Paul Johnson. Plansze stworzone przez tego artystę są w pełni malowane i wyglądają naprawdę dobrze i nastrojowo. Bogatą fakturą i szczegółowością stoją w kontraście do Zbawienia, dostarczając zupełnie nowych doznań estetycznych.

Aliens: Zbawienie/Ofiarowanie to bardzo ciekawy kąsek ze świata Obcego. Obowiązkowa pozycja dla fanów. Godna polecenia także czytelnikom, którzy do tej pory unikali historii z kosmicznymi zabójcami, głównie za sprawą jak zawsze świetnych ilustracji Mignoli, oraz scenariusza Kevina Nowlana charakteryzującego się dużą wrażliwością.

 

Tytuł: „Aliens: Zbawienie/Ofiarowanie"

 • Scenariusz: Peter Milligan, Dave Gibbons
 • Rysunek: Mike Mignola, Paul Johnson
 • Wydawnictwo: Scream Comics
 • Liczba stron: 108
 • Format: 170x260 mm
 • Oprawa: twarda
 • Druk: kolor
 • Papier: kreda
 • ISBN-13: 9788365454478
 • Wydanie: I
 • Data wydania: 22.05.2017 r.
 • Cena: 59,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Scream Comics za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus