„Chłopaki" tom 2: „Chwalebny plan pięcioletni” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 23-05-2017 23:21 ()


Chłopaki znowu wyruszyli do akcji. Charakterne dzieciaki stworzone przez Gartha Ennisa, które w Polsce poznajemy dzięki staraniom wydawnictwa Planeta Komiksów, bywają nieprzewidywalne, pozbawione dobrego smaku, acz niepozbawione pewnej osobliwej moralności. Słowem – interesująca zgraja. „Chwalebny plan pięcioletni”, drugi album polskiego wydania z komiksowej serii Ennisa oraz Robertsona, podzielony jest na historię ciekawą, ale pozbawioną jednak błyskotliwości, oraz opowieść, która jest absolutnie fantastyczna.

Pierwsza z nich koncentruje się na śledztwie, które prowadzone jest w sprawie zabójstwa chłopaka. Przypadek młodego, anonimowego geja wiąże się z problemem nieopanowanej chuci Technorycerza i nieoczywistej relacji łączącej go ze Skrzydłowym, innym superbohaterem. Tematy seksualnej (i nie tylko) tożsamości, obyczajowe rozterki, aferki erotyczne, odrobinka wyuzdania... to wszystko w tej historii jest. Przyzwoita, choć nieszczególnie zapadająca w pamięć – oprócz wybuchowego finału!

Wszystko, co dzieje się jednak później jest... znakomite. Już sam fakt, że drużyna Chłopaków – Billy, Francuzik, Tyci Hughie, Cycuś Glancuś, Niewiasta – wybiera się do Rosji, otwiera spore możliwości fabularne. Nie tylko z powodu na echa zimnowojennego napięcia. Dowiadujemy się bowiem, że także i Matka Rosija posiadała własnych superbohaterów z tak zwanego „Chwalebnego planu pięcioletniego”. Jednym z nich jest Wasilij, jurny Rosjanin, który za kołnierz nie wylewa, a którego pomoc okaże się nad wyraz potrzebna w sensacyjnej misji – po trosze szpiegowskiej, po trosze politycznej.

Ennis stworzył bardzo zajmującą opowieść, w której nie brakuje sugestywnych pogadanek przy czystej, wspomnień z dawnych misji, ale także interesującej intrygi – Nimfomanka Nina, liderka świata zbrodni, nie jest bowiem jedyną osobą, która pociąga za sznurki. Amerykańskie służby również knują przeciwko Chłopakom. Mafijne porachunki mogą zaś zburzyć polityczny porządek na całym globie. Jest porywająco!

Kroku scenarzyście dotrzymuje Darick Robertson. Jego prace utrzymane są w dosyć realistycznej manierze, choć świat „Chłopaków” do szczególnie prawdopodobnych nie należy. To znaczy – inaczej. Obrazy zła, przemocy, wyuzdania są po prostu nieco przerysowane, żeby nie powiedzieć przegięte. Ale za to właśnie można pokochać (lub znienawidzić) opowieści Ennisa. Mocne kontury, scenograficzne zdobienia i pewna fascynująca dzikość rysunków – tak pracuje właśnie Robertson.

„Chłopaki: Chwalebny plan pięcioletni” to rozrywka bezkompromisowa zdecydowanie dla dorosłego odbiorcy. Czarny, smolisty humor, czerwone, żółte oraz białe wydzieliny wydobywające się z ludzkiego organizmu... a dodatkowo wybuchowe intrygi i lubieżne przedstawienia związane ze sferą erotyki. Zaintrygowani?

 

Tytuł: „Chłopaki" tom 2: „Chwalebny plan pięcioletni”

 • Scenariusz: Garth Ennis
 • Rysunki: Darick Robertson
 • Tłumaczenie: Kamil Śmiałkowski
 • Wydawca: Planeta Komiksów
 • Data publikacji: 12.2016 r.
 • Oprawa: miękka
 • Format: 170x260 mm
 • Papier: kredowy 
 • Druk: kolor
 • Liczba stron: 198
 • Cena: 69,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Planeta Komiksów za udostępnienie komiksu do recenzji.


comments powered by Disqus