GNAT – nareszcie w Polsce! Powieść graficzna, którą każdy powinien przeczytać!

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 11-05-2017 11:08 ()


Wydawnictwo Egmont Polska rozpoczyna nową serię komiksową „Gnat” osadzoną w świecie zamieszkanym przez magiczne i fantastyczne istoty. To wielokrotnie nagradzana, nadzwyczaj popularna w świecie, humorystyczna saga fantasy o niezwykłych przygodach humanoidalnych bohaterów. Niezliczone scenerie, bogactwo niespotykanych postaci, pełna rozmachu, wciągająca historia, elementy grozy, wątek miłosny i tajemnica – to wszystko znajdą czytelnicy w pierwszym tomie cyklu komiksowego „Gnat”. Prapremiera pierwszego tomu w kolekcji odbędzie się 18 maja 2017 roku podczas Festiwalu Komiksowa Warszawa trwającego w ramach Warszawskich Targów Książki. Tydzień później, 24 maja, komiks trafi do sprzedaży.

Komiks „Gnat” amerykańskiego scenarzysty oraz rysownika Jeffa Smitha powstał w latach 1991-2004. W oryginale seria „Bone” liczyła pięćdziesiąt pięć zeszytów i została wydana w wersji czarno-białej.  W 2017 roku wydawnictwo Egmont publikuje cykl po raz pierwszy  w Polsce i od razu w wersji kolorowej. Inspiracją dla autora do stworzenia wyjątkowej serii komiksowej było wiele źródeł. Zaowocowało to ogromnym, zachwycającym światem oraz nadzwyczajnymi przygodami Chwata Gnata i jego kuzynów, podróżujących czasem razem, a często osobno po niezwykłych krainach, a wszystko zabarwione ogromną porcją dowcipu.

Jeff Smith umie dawkować humor lepiej niż niemal wszyscy inni twórcy komiksów. Jego dialogi zachwycają – tak samo jak jego ludzie, nie wspominając o zwierzętach, czarnych charakterach, a nawet robakachnapisał o komiksie Neil Gaiman. „Gnat” niemal natychmiast okazał się bestsellerem, zdobył kilkadziesiąt międzynarodowych nagród, w tym najważniejsze wyróżnienia w branży: dziesięć Nagród Eisnera (m.in. w kategoriach: najlepsza publikacja humorystyczna, najlepszy scenarzysta, najlepszy rysownik czy najlepsza kontynuowana seria) oraz jedenaście Nagród Harveya. Do dziś sprzedał się w milionach egzemplarzy w kilkunastu językach. Teraz polski czytelnik może potwierdzić osobiście zasadność przyznanych nagród i międzynarodowy sukces komiksu.

Wydawnictwo Egmont ma w planach wydanie kompletnej serii, w trzech albumach zbiorczych, obejmujących wszystkie dziewięć tomów oryginalnego cyklu:

  1. Dolina, czyli równonoc wiosenna (maj 2017)
  2. Kant kontratakuje, czyli przesilenie (wrzesień 2017)
  3. Przyjaciele i wrogowie, czyli żniwa (maj 2018)

W pierwszym tomie główny bohater Chwat Gnat razem z kuzynami głupkowatym Chichotem Gnatem i chciwym Kantem Gnatem zostają wygnani z rodzimego Gnatowa, za przekręty tego ostatniego. Przypadkowo zostają rozdzieleni, by spotkać się w Dolinie, zamieszkanej przez wiele magicznych i fantastycznych istot oraz wyrazistych, niepozbawionych wad postaci. Ich tropem podążają wysłannicy mrocznego wroga. Wygląda na to, że los przydzielił Chwatowi Gnatowi rolę, która przerasta jego najśmielsze wyobrażenia! Smoki naprawdę istnieją, a napotkana dziewczyna nie jest tylko piękną i bystrą wieśniaczką, którą się z początku wydaje…

Tak rozpoczyna się mistrzowska opowieść o małych, bezwłosych, ale sympatycznych humanoidalnych istotach. Potem dzieje się jeszcze więcej! Kuzyni spotkają dziwne i intrygujące postacie, takie jak Króldok, Babcia Ben, robak Ted, Zadra, rodzina Oposów, szczuropodobne stworzenia o wyjątkowych upodobaniach kulinarnych, czy stateczny, acz trochę cyniczny Smok. Fabułę, humor, grafikę docenią zarówno dzieci, jak i dorośli czytelnicy.

Popularność „Gnata” spowodowała, że już wkrótce doczeka się on filmowej adaptacji. Wytwórnia Warner Bros zajmie się realizacją produkcji. Reżyserii podjął się Mark Osborne, twórca takich filmów animowanych jak „Mały Książę”, „Kung Fu Panda” czy „SpongeBob Kanciastoporty”.

Więcej szczegółów na: www.swiatkomiksu.pl.

Komiks dostępny m.in. tu: https://egmont.pl/Dolina-czyli-rownonoc-wiosenna.-Tom-1,606385,p.html.

 

O KOMIKSIE:

GNAT. Dolina, czyli równonoc wiosenna

Scenariusz: Jeff Smith

Rysunki: Jeff Smith

Przekład: Jacek Drewnowski

Oprawa: twarda

Objętość: 456 stron

Format: 170x260

Cena: 99,99

ISBN: 978-83-281-1984-0

Język oryginału: angielski

Seria: Bone – Gnat

Kategoria: komiks amerykański

Tematyka: humor

 

Biogram autora komiksu:

Jeff Smith (ur. 1960) - urodził się i wychował w Stanach Zjednoczonych Ameryki. Rysowania uczył się z pasków i zeszytów komiksowych, a także z krótkich filmów animowanych emitowanych w telewizji. Przez cztery lata tworzył paski komiksowe do gazety studenckiej na uniwersytecie stanowym Ohio, a w 1986 roku został współzałożycielem studia animacji Character Builders, po czym w 1991 roku wydał komiks GNAT. Po zakończeniu GNATA Smith sięgnął w bardziej eksperymentalne obszary. Jego seria Tuki: Save The Humans ukazała się jako komiks sieciowy, zanim trafiła do druku, RASL zaś był nie tylko skierowany do starszych czytelników, ale też prezentował wyraźnie inne podejście narracyjne do stylu rysowania. Choć Smith jest najlepiej znany z dzieł wydanych samodzielnie, pracował też dla innych wydawców. Stworzył między innymi minicykl w obrębie serii Shazam w 2007 roku. Przez całą swoją karierę Smith dowiódł jednego: dokładne planowanie i staranność za kulisami zawsze prowadzi do zachwycającej narracji na gotowej planszy. Smith zdobył liczne nagrody Eisnera w kilku różnych kategoriach i pozostaje eklektyczną, energiczną osobistością w świecie komiksów – co w naturalny sposób doprowadziło go do obecnej roli dyrektora festiwalu Comics Crossroads Columbus, który co roku gości najlepszych nowych i uznanych rysowników świata.


comments powered by Disqus