Literatura pod lupą, czyli coś dla moli książkowych na konwencie fanów Sherlocka Holmesa – Sherlockon Polska 2017

Autor: Sherlockon Polska Redaktor: Motyl

Dodane: 08-05-2017 06:51 ()


Od książek wszystko się zaczyna. Słynny detektyw Sherlock Holmes narodził się na kartach powieści Arthura Conan Doyle’a „Studium w szkarłacie” w 1887 roku i choć od tamtej pory minęło równo 130 lat, fani pozostają wierni literackiemu kanonowi. Dlatego właśnie literackie tropy Sherlockonu chcemy dziś Wam przedstawić.

Przede wszystkim nie zabraknie samego pierwowzoru – na scenie głównej Hybryd pojawią się aktorzy scen warszawskich, którzy odczytają fragmenty opowiadań Conan Doyle’a.  Sherlockon będzie także miejscem premiery zupełnie nowej odsłony przygotowanego przez Wydawnictwo Algo kompletu wszystkich wydań Doyle’a – nie tylko w nowej szacie graficznej, ale też w zupełnie nowym tłumaczeniu, które wydobywa na pierwszy plan przeróżne emocjonalne smaczki i relacje głównych bohaterów.

Mniej tradycyjni czytelnicy będą mogli poczytać i zakupić cykl mang japońskiego rysownika Jaya opartych na scenariuszach pierwszego sezonu serialu BBC „Sherlock” oraz zapoznać się z szalonymi przygodami Holmesa z komiksów Sylvaina Cordurie i Axela Gonzalbo, w których detektyw walczy z wampirami z Londynu czy demonicznym Egipcjaninem Taherem.

Fani kultury brytyjskiej z chęcią sięgną po „Wydawnictwa ze słownikiem”, czyli oryginalne angielskie teksty opowiadań Doyle’a wzbogacone podręcznym słowniczkiem ułatwiającym płynne czytanie na poziomie B1/B2.

Organizatorki Sherlockonu namawiają także do zajrzenia do specjalnego numeru kwartalnika „Baker Street 221B” poświęconego konwentowi. W czasopiśmie dostępnym na stoisku Towarzystwa Fajkowo-Cygarowego im. Sherlocka Holmesa będzie można przeczytać część prelekcji wygłoszonych na Sherlockonie, m.in. teksty: „To wszystko nieprawda. Mity na temat Sherlocka Holmesa i garść sherlockistycznych sekretów” Mai Białek,  „Literacka (i nie tylko) twórczość fanów. Przypadek Sherlocka Holmesa” Anny Perzyńskiej, „Portret Sherlocka z czasów młodości” Katarzyny Kowalskiej czy„Kolacja z Sherlockiem Homesem” Mai Margasińskiej,

Na koniec  dziewczyny z Sherlockonu zachęcają  miłośników Holmesa do własnej twórczości i ogłaszają konkurs literacki na napisane własnej wersji historii słonia w pokoju: „Czekamy na Wasze opowiadania, fanfiki, reportaże! Stwórzcie i opiszcie sprawę Sherlocka, o której nie wiadomo nic poza tym, że był tam słoń i że nikt nie może się o tym dowiedzieć. Na Wasze prace czekamy do 14 maja. Teksty o objętości ok. 7-20 tysięcy znaków wysyłajcie na adres:sherlockonpolska@gmail.com w tytule maila wpisując SŁOŃ W POKOJU.” Nagrodami w konkursie są m.in. wspomniane książki od Wydawnictwa Algo, mangi ufundowane przez sklep Yatta.pl czy fandomowa  biżuteria.

Sherlockon Polska już w sobotę 27 maja w Warszawie w klubie Hybrydy, ul. Złota 7/9, w godzinach 11:00-20:00. Bilety w cenie 15 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne) do nabycia w serwisie biletyna.pl oraz na miejscu w dniu konwentu.


comments powered by Disqus