„Mother's Spirit" - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 06-05-2017 11:34 ()


Spokojne życie Ryoichiro Tsutsuzukiego, młodego pracownika dziekanatu zmienia się w dniu, gdy decyzją rektora ma zaopiekować się studentem z wymiany. Pomoc w nauce japońskiego oraz zapoznanie z zasadami nauki na uniwersytecie nie byłoby niczym trudnym, gdyby nie nietypowe pochodzenie przybysza. Qaltaqa wywodzi się z plemienia Ruta, żyjącego z dala od cywilizacji. Nie rozumie słowa po japońsku ani nawet po angielsku, a w tym języku miał porozumiewać się ze swoim opiekunem.

Cała ta sytuacja z początku wywołuje frustrację u Ryoichiro, ale widząc, że młody wojownik jest całkiem zagubiony w nowym środowisku, szybko zmienia swoje nastawienie i staje się jego przewodnikiem w codziennym życiu. A ma sporo do nauczenia, bo wychowany w buszu Qaltaqa musi się oswoić ze wszystkimi technologiami wokół. Telewizor, telefon czy nawet … toaleta z początku wydają mu się przerażające. Między bohaterami szybko jednak nawiązuje się nić porozumienia, a nawet czegoś więcej.

Mother’s Spirit autorstwa Enzo to propozycja Studia JG dla wielbicieli gatunku yaoi i sięgając po tę pozycję, warto o tym wiedzieć, gdyż boys love jest tu dość mocno zaakcentowana i nie bez przyczyny manga zawiera informację, że jest to komiks dla starszego czytelnika. Autorka ukazuje rodzące się uczucie między bohaterami, od początkowych nieśmiałych relacji aż po bliskość fizyczną.

Zaletą tej mangi jest zderzenie dwóch różnych kultur. Uczucie między Ryoichiro i Qaltaqa rodzi się pomimo bariery językowej, innych zwyczajów, stylów bycia, a może właśnie dlatego. Delikatny Tsutsuzuki staje się opiekunem silnego wojownika, który w nowym świecie zachowuje się z początku jak zagubione dziecko. Przez to odwrócenie ról autorka pokazuje wiele zabawnych i wzruszających sytuacji, a także przełamuje stereotyp wizerunków bohaterów: silny - strażnik, a słaby potrzebujący ochrony. Taki zabieg sprawia, że historia wyróżnia się na tle innych i pokazuje, że miłość może narodzić się bez względu na wszelkie różnice. Wszystko jest ukazane w otoczce dość humorystycznej, dlatego czyta się lekko i przyjemnie.

Qaltaqa szybko uczy się języka i wszelkich nowinek, chce jak najwięcej poznać, aby dobrze to wykorzystać w swojej wiosce, o którą bardzo się troszczy. Chętnie dzieli się też swoimi zwyczajami, jak na przykład ukazywaniem miłości. Uczy Ryoichiro, jak to jest złożyć w czyjeś ręce swoją duszę. Zabawne sytuacje są przeplecione romantycznymi, co buduje specyficzny klimat tej opowieści. Fabuła mogłaby się rozwinąć, a ukazane wątki rozciągnąć np. poprzez wizytę w wiosce Qaltaqa, ale ze względu, że jest to jednotomówka, autorka  w kilku wydarzeniach zamyka całą historię. Jest to jedyny minus, mogący wywołać pewien niedosyt.

Na szczególną uwagę zasługuję strona graficzna mangi, gdyż kreska Enzo przykuwa uwagę. Dla fanek pięknych mężczyzn znajdzie się tu kilka obiektów, na których da się zawiesić oko. Zwłaszcza Qaltaqa czy Aqnam wyróżniający się inną urodą, ze względu na swoje pochodzenie.

Podsumowując, jest to godna uwagi pozycja dla wielbicieli yaoi, miła dla oka, humorystyczna i lekka historia.  

 

Tytuł: Mother`s Spirit

  • Scenariusz:Enzo
  • Rysunki:Enzo
  • Wydawnictwo:Studio JG
  • Data premiery: 10.05.2017 r.
  • Oprawa:miękka
  • Papier:offset
  • Druk:cz.-b.
  • Cena: 22,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Studio JG za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus