„Superman/Batman" tom 5: „Wrogowie pośród nas” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 04-05-2017 23:17 ()


Nietypowy minerał, a właściwie pasożyt – innymi słowy – kosmiczne zagrożenie, które pojawiło się w Gotham i Metropolis, to kolejna okazja do tego, aby dwójka największych superbohaterów DC zreflektowała się nad poczuciem własnej misji i przyjacielską relacją, która łączy ich od lat.  A czy komiks „Superman/Batman: Wrogowie pośród nas” Marka Verheidena może czymś zaskoczyć?

Okazuje się, że owszem. I to całkiem pozytywnie. Można bowiem odnieść wrażenie, iż zmiana na stanowisku głównego scenarzysty serii pozwoliła nadać opowieści nieco więcej dramaturgicznych akcentów. Intryga zbudowana jest bowiem na tym, że zaufanie to pojęcie względne. Mroczny Rycerz – z natury przecież zdystansowany – zostaje zaatakowany przez Marsjańskiego Łowcę Ludzi, jednego ze swoich towarzyszy w Lidze Sprawiedliwości.

Atak nie jest jednak ani przypadkowy, ani odosobniony, jako że nader podejrzanie zachowuje się również choćby Green Lantern czy Hawkgirl. Mało tego, w dwóch najważniejszych metropoliach komiksowego świata DC dochodzi do zmasowanych ataków – odpowiadają za nie między innymi doktor Phosphorus czy Titano. Dochodzenie Batmana przynosi szereg nieoczywistych podpowiedzi. Sprawę komplikuje również dziwne, niebezpieczne zachowanie Supermana.

Trzeba przyznać, że Verheiden potrafi panować nad swoją opowieścią. Rzeczony korzysta z rozwiązań znanych z poprzednich albumów serii – choćby sugestywnych monologów Clarka i Bruce’a – jednak tym razem dodatkowym narratorem opowieści jest również Alfred Pennyworth. Dodatkowa perspektywa pozwala na pogłębienie postaci Zamaskowanego Krzyżowca.

Verheiden to scenarzysta serialu „Battlestar Galactica”, ale również „Smallville”, dlatego nie powinno dziwić, że doskonale poradził on sobie z wykorzystywaniem elementów kosmicznej mitologii DC. Nie brakuje jednak nieoczywistych rozwiązań – intryga robi się zresztą jeszcze ciekawsza wraz z obecnością Lexa Luthora. I choć rozwiązanie opowieści może być uznane za nieco sztampowe, to nie ono jest najważniejsze.

Bo w serii „Superman/Batman” jak zawsze liczy się relacja łącząca dwójkę tytułowych herosów. Nieoczywista, prowokująca, zbudowana na kontrastach. Przyjaźń rzeczonych opiera się na licznych dylematach moralnych, bo często muszą oni wybierać. Pomiędzy własną powinnością, poczuciem obowiązku, ale też osobistą zemstą czy kwestią poczucia przynależności do danej grupy.

Wizualizacją albumu zajęli się Ethan Van Sciver, Matthew Clark oraz Joe Benitez. Trójka artystów odnalazła się w przygodowej konwencji, kreśląc dynamiczne przedstawienia konfrontacyjne, nasączając je przy tym dosyć intensywnymi kolorami. Cóż powiedzieć – to obrazy nad wyraz miłe dla oka.

Opowieści o Batmanie i Supermanie stanowią interesującą, a przy tym bardzo równą serię. „Wrogowie pośród nas” to kolejny element, który znacząco poszerza spojrzenie na dwóch tytanów DC. Dla fanów – prawdziwa gratka.

 

Tytuł: „Superman/Batman" tom 5: „Wrogowie pośród nas”

 • Scenariusz: Mark Verheiden
 • Rysunki: Ethan Van Sciver, Matthew Clark, Joe Benitez
 • Wydawca: Egmont
 • Data premiery: 19.04.2017 r.
 • Tłumaczenie: Jakub Syty
 • Format: 165x255 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • Papier: kreda
 • Druk: kolor
 • Stron: 144
 • Cena: 39,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu Egmont za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus