Maciej Siembieda „444” - recenzja

Autor: Damian Podoba Redaktor: Motyl

Dodane: 26-04-2017 08:50 ()


W książce „444” Maciej Siembieda przedstawił intrygującą opowieść o drodze do pojednania dwóch wielkich religii – Chrześcijaństwa i Islamu. Drodze, którą nie każdy wyznawca obu z nich chętnie by podążył.

Oś fabuły obraca się wokół obrazu Jana Matejki „Chrzest Warneńczyka”, który skrywa tajemnicę mającą pozwolić na zbliżenie religii. W rzeczywistości akcja jest zakrojona znacznie szerzej niż wokół samego obrazu. Dowiadujemy się o dziejach kilku „wybrańców”, którzy mają mieć szansę na pojednanie Islamu z Chrześcijaństwem. Poznajemy wydarzenia i postacie związane z proroctwem arby i czytamy o wydarzeniach z różnych okresów historycznych oraz przyszłości. Główna część fabuły rozgrywa się w XXI w. i jej bohaterem jest prokurator z IPN-u, Jakub Kania, tropiący nieuchwytny od wielu lat obraz Matejki. W zasadzie przypadkiem zostaje on wplątany w historię, która zbiera śmiertelne żniwo. Czemu? W myśl antagonistów, kamienie trzeba usuwać ze ścieżki Proroka. Jaki będzie finał tych poszukiwań oraz jakie będą losy proroctwa, dowiecie się, czytając do końca „444”.

W powieści swoje „pięć minut” mają także inne postaci: Paweł Włodarczyk, dziennikarz, którego los nie oszczędzał, Katarzyna Karewicz, wnuczka poszukiwacza „Chrztu Warneńczyka”, który również odegra swoją rolę w historii. Oprócz nich są oczywiście bohaterowie fragmentów osadzonych w przeszłości i przyszłości. Za każdym razem postaci są mniej lub bardziej opisane, dzięki czemu nabierają zróżnicowanych cech, co nie czyni ich anonimowymi dla odbiorcy.

Na uznanie zasługuje bardzo płynnie poprowadzona fabuła. Dzięki podziałowi książki na części nieodczuwalna jest dezorientacja związana z przeskokami w czasie. Co najważniejsze, autor nie daje się nudzić, co chwilę serwując jakąś informację, która popycha fabułę do przodu albo objaśnia szerzej całokształt intrygi. A w zasadzie intryg, bo na wszystkich poziomach chronologicznych mamy do czynienia z różnymi wydarzeniami, które - choć związane głównym wątkiem - mają również własne ciemne i jasne strony. Najwięcej ciekawostek dowiadujemy się przy okazji poszukiwań „Chrztu Warneńczyka”, bo z każdym krokiem bohaterów poznajemy burzliwą historię obrazu. Przy okazji autor przemyca różne ciekawostki historyczne oraz trochę kulis pracy dziennikarskiej czy śledczej.

Musimy mieć świadomość, że w książce tej fikcja miesza się z historią, jednak całość gra bardzo dobrze. Lektura tej książki była naprawdę przyjemna i szybka, ale co najważniejsze, wiele ciekawych informacji utrwaliło mi się w pamięci. Czasami fabuła książki pochłanianej w zawrotnym tempie rozmywa się i już po krótkim czasie nie jesteśmy w stanie przytoczyć nic poza tytułem. Tutaj jest zdecydowanie inaczej. Widać, że autor poświęcił sporo czasu na badania sprawy tajemniczego obrazu i w nieszablonowy sposób przelał to na karty książki. Mam wątpliwości czy potrzebne było przerzucanie fabuły w przyszłość. Pozostawienie otwartego pytania nieźle rozbudziłoby szare komórki czytelników głowiących się nad możliwymi rozwiązaniami.

Powieść „444” została napisana przyjemnym w odbiorze językiem, pozbawionym karkołomnych sformułowań, które utrudniałyby lekturę. Jest to jeden z istotnych czynników, dlaczego książka czyta się tak przyjemnie.

Ładnie prezentuje się również okładka książki, która, choć minimalistyczna to jest bardzo starannie wykonana. Trudno powiedzieć jak ją interpretować lub czy w ogóle miałoby to sens. Tak czy inaczej, symbolika gra pierwsze skrzypce zarówno na ilustracji, jak i w poszukiwaniach „Chrztu Warneńczyka”, że o całej przepowiedni już nie wspomnę.

Polecam tę książkę każdemu miłośnikowi historii, teorii spiskowych i sensacji oraz wszystkim ceniącym po prostu dobrą literaturę i niebanalną rozrywkę. Jest to powieść interesująca i wciągająca, na którą lepiej zarezerwować sobie trochę czasu, by uniknąć frustracji, jaka płynie z przerywania lektury.

 

Tytuł: „444”

  • Autor: Maciej Siembieda
  • Wydawnictwo: Wielka Litera
  • Liczba stron: 560
  • Oprawa: miękka
  • Papier: offsetowy
  • Format: 145 x 205 mm
  • ISBN: 9788380321625
  • Wydanie: I
  • Data wydania: 26.04.2017 r.
  • Cena: 44,40 zł

Dziękujemy wydawnictwu Wielka Litera za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus