Sherlockon Polska coraz bliżej

Autor: Kasia Kowalska Redaktor: Motyl

Dodane: 24-04-2017 14:30 ()


27 maja 2017 w warszawskim klubie Hybrydy odbędzie się pierwszy polski konwent fanów Sherlocka Holmesa i Doktora Watsona „Sherlockon Polska”.

Konwent Sherlockon Polska odbędzie się 27 maja w warszawskim klubie Hybrydy. Przez cały dzień (od godz. 11 do 19) fani Sherlocka Holmesa będą mogli spędzać czas w wyjątkowej atmosferze przesiąkniętej oparami londyńskiej mgły rodem z kart powieści Arthura Conana Doyle’a. Coś dla siebie znajdą zarówno ortodoksyjni miłośnicy literackiego pierwowzoru, jak i członkowie fandomów współczesnych ekranizacji – zwłaszcza serii „Sherlock” wyprodukowanej przez stację BBC.

Każdy uczestnik konwentu będzie mógł wybierać spośród rozmaitych atrakcji, wśród których znajdą się:

- szereg prelekcji na tematy związane z Sherlockiem Holmesem i jego fanami, takie jak: "Co czytał Sherlock Holmes?", "Filmowe wcielenia Sherlocka" czy "O fanfikach słów kilka"; prelekcje poprowadzą miłośnicy postaci SH, wśród których znajdą się zarówno zafascynowani detektywem fani, blogerzy (np. Maja Białek, blog "Sherlockiana") jak i pracownicy naukowi polskich uczelni (np. Anna Perzyńska, Wydział Polonistyki Uniwersytetu Warszawskiego)

- gra typu "escaperoom" organizowana z Escape Plan

- Strefa Gier - turniej planszówek detektywistycznych, który poprowadzi ekipa Fundacji Promocji Kultury "Aspiranci" z Tarnowa

- występ teatru improwizowanego "Coś krótkiego" - kryminał na żywo

- czytanie fragmentów opowiadań Arthura Conana Doyle'a przez aktorów scen warszawskich

- pokaz makijażu-charakteryzacji filmowej wykonany przez wizażystkę Martę Rudny

- konkurs cosplay (przebrań za postaci z ekranizacji Sherlocka Holmesa)

- aukcja fanartów - dochód z wylicytowanych prac będzie podzielony między artystów i 4-letnią Tosię Minor, podopieczną fundacji Avalon; wśród artystów, którzy potwierdzili udział i wykonają prace specjalnie na aukcję jest m.in. Beata "Ari" Smugaj znana szerokiej publiczności jako twórczyni cyklu "Lisie Sprawy"

- występ młodego trio "GoldenViolins" (Adrian Radzikowski - skrzypce, lider GoldenViolins, Kacper Makowski - skrzypce oraz Wojtek Komorzycki - trąbka), które zagra dla nas m.in. słynny motyw przewodni z serialu BBC "Sherlock"

- konkurs wiedzy o Sherlocku Holmesie (pierwowzorze literackim i ekranizacjach)

- prezentacja specjalnego numeru kwartalnika "Baker Street 221B" wydawanego przez Klub Fajkowo-Cygarowy im. Sherlocka Holmesa - numer będzie poświęcony konwentowi, a w środku znajdą się teksty wygłaszanych na Sherlockonie prelekcji

- Klub Fajkowo-Cygarowy im. Sherlocka Holmesa przygotuje dla nas: wystawę fajek, wykład interaktywny "Myśleć jak Sherlock Holmes" (wykład wygłosi Krzysztof Liedel - dyrektor Centrum Badań nad Terroryzmem Collegium Civitas, wykładowca Collegium Civitas w Warszawie, Akademii Obrony Narodowej i  Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie,  pracownik naukowy Instytutu Badań nad Przestępczością Zorganizowaną i Terroryzmem Wydziału Bezpieczeństwa Wewnętrznego i Administracji WSPol), wykład interaktywny "Bartitsu - sztuka walki gentlemanów" oraz stanowisko pokazowe "Daktyloskopia w praktyce"

- premiera zupełnie nowego wydania wszystkich opowiadań i powieści A.C. Doyle'a o Sherlocku Holmesie przygotowanego specjalnie na Sherlockon przez wydawnictwo Algo

- strefa wystawców (sprzedaż biżuterii fandomowej, odzieży, książek, figurek, pocztówek i zakładek, toreb, obrazów i innych)

-  zagadki kryminalne przygotowane we współpracy z czasopismem "Detektyw".

Nie zabraknie konkursów z nagrodami rzeczowymi – do wygrania będą książki o Sherlocku Holmesie, boxy z płytami DVD serialu „Sherlock” i wiele gadżetów związanych ze słynnym detektywem i jego przyjacielem Doktorem Watsonem.

Bilety na konwent w cenie 15 zł (ulgowe) i 20 zł (normalne) są już do kupienia przez serwis Biletyna.pl (http://biletyna.pl/event?q=sherlockon). W razie dostępności biletów w dniu konwentu, wejściówki będzie można kupić na miejscu (klub Hybrydy, ul. Złota 7/9) w cenach odpowiednio: 20 i 25 zł.

Każdy uczestnik konwentu otrzyma specjalną pamiątkową opaskę materiałową, która podczas imprezy będzie służyć jako potwierdzenie wykupienia biletu.

Organizatorem konwentu jest fundacja „Uwaga na kulturę!”.

Ekipa Sherlockonu w najbliższym czasie pojawi się także na konwencie "Canal+ SerialCon" organizowanym przy festiwalu filmowym "Netia Off Camera" w Krakowie. Podczas 3 dni (1-3 maja) będzie można nas spotkać na panelach dyskusyjnych, podczas których będziemy rozmawiać o fenomenie Sherlocka Holmesa, fanatycznych fanach seriali i zjawisku shippingu, czyli łączeniu przez fanów ekranowych bohaterów w pary.


comments powered by Disqus