Tommy Wallach „Dzięki za tę podróż” - recenzja

Autor: Żaneta Wiśnik Redaktor: Motyl

Dodane: 06-03-2017 00:49 ()


Przestałam już wierzyć w literaturę „dla młodzieży”, ale właśnie, wtedy kiedy to nastąpiło, pojawiła się powieść, która zmieniła moje nastawienie do książek dla nastolatków. Widocznie zawsze musi przyjść odpowiednia pora by odzyskać nadzieję. Dla mnie taką nadzieją stała się książka Dzięki za tę podróż Tommy’ego Wallacha. Niepozorna opowieść zawarta na 270 stronach, reklamowana, jako doskonała lektura prozy Johna Greena (jakby ten miał monopol na tworzenie ckliwych i dramatycznych historii młodzieżowych) okazała się naprawdę wyjątkowa, ale o tym za chwilę.

Parker ma siedemnaście lat i ogromny problem. Nie poradził sobie z traumą po śmierci ojca, który zginął w wypadku samochodowym prawie sześć lat temu. Jego matka również nie pogodził się z tą stratą. Obydwoje tkwią w zawieszeniu między przeszłością a przyszłością, bojąc się dać krok na przód. Spotkanie ze srebrnowłosą Zeldą będzie początkiem czegoś nowego… Dziewczyna opowiada Parkerowi historię swojego życia…

Banalne prawda? Oczywiście. A jednak okazuje się, że tak banalny pomysł na fabułę może kryć wspaniałą opowieść o tym, co najważniejsze w życiu każdego człowieka. Dzięki za tę podróż to błyskotliwa literatura mieszająca rzeczywistość z fantastyką, ale taką fantastyką, którą spokojnie przełknie nawet największy jej przeciwnik. To cudowna opowieść o dojrzewaniu, której zakończenie wywołuje podziw, nawet u dojrzałego czytelnika.

Oczywiście powieść Wallacha nie jest pozbawiona wad. Największym jej minusem jest to, że startuje z dość wysokiego poziomu, który gdzieś w połowie nieco opada, przybliżając tę lekturę do poziomu zwykłego czytadła, ale nawet delikatne rozwleczenie fabuły nie ujmuje niczego zakończeniu, które, jak wspomniałam, jest naprawdę intrygujące i zaskakujące.

Wybaczam autorowi, że jego bohaterowie zachowują się czasem dziecinnie, bo przecież to młodzi ludzie, często dopiero na początku prawdziwego życia, stojący przed ważnymi decyzjami. Naiwni, szaleni, zwykli, ale niezwykli. Wybaczam dojrzałym bohaterom, że zachowują się niedojrzale, bo przecież są tylko ludźmi, którzy mimo upływających lat nadal starają się po prostu żyć lub chcą pożyć jeszcze trochę. Wybaczam mu też nieuchronność losów, bo wszystko w tej powieści zwiastuje, co nastąpi (choć zdarzają się słodkie niespodzianki). Jednak przede wszystkim wybaczam mu, że nie uroniłam ani jednej łzy, bo uwierzyłam, że ta smutna historia jest tak naprawdę o radości.

Cudowna książka, która zostanie ze mną na długo. Wspaniała lektura tak dla dziewcząt, jak i dla chłopców. Tommy Wallach zabiera swoich czytelników w podróż, której nie będą chcieli skończyć.

 

Tytuł:  „Dzięki za tę podróż”

  • Autor: Tommy Wallach
  • Wydawnictwo: Bukowy Las
  • Data wydania: 02.2017 r.
  • Format: 135 x 210 mm
  • Oprawa: miękka
  • Liczba stron: 272
  • ISBN: 978-83-8074-050-1
  • Cena: 32,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Bukowy Las za udostępnienie egzemplarza do recenzji. 


comments powered by Disqus