Krzysztof Masłoń "W pisarskim czyśćcu. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy" - zapowiedź

Autor: Zysk i Spółka Redaktor: Motyl

Dodane: 11-02-2017 17:35 ()


Już niedługo swoją premierę będzie miała wspaniała książka Krzysztofa Masłonia pod tytułem "W pisarskim czyśćcu". Będzie ona zawierała opowieści o najważniejszych pisarzach XX-wiecznej literatury polskiej. Znajdą się w niej takie nazwiska jak, m.in. Tadeusz Konwicki, Zbigniew Herbert, Edward Stachura, Tadeusz Różewicz czy Tadeusz Borowski.

Pamiętając jak doskonałą lekturą okazała się poprzednia książka Krzysztofa Masłonia zatytułowana "Od glorii do infamii" można by długo rozwodzić się nad wartością jego kolejnej publikacji, jednak jej charakter najlepiej oddadzą słowa autora zaczerpnięte ze "Wstępu": "Każdy z przedstawionych tu ludzi pióra, łącznie ze, zdawałoby się, należącą do zupełnie innej bajki Agnieszką Osiecką czy Edwardem Stachurą, kroczył drogą wiodącą go do pisarskiego nieba lub piekła. Najczęściej, na półmetku trafiali do czyśćca. (...) Dlatego namawiam do odkurzenia książek z minionej epoki. Jeśli komuś się wydaje, że wie o nich i ich autorach wszystko, to bardzo się myli".

 

 

Krzysztof  Masłoń

W pisarskim czyśćcu

Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy

Liczba stron: 376

Format: 155x235 mm

Oprawa twarda

Wydanie I

Gatunek: biografie/pisarze

ISBN 978-83- 65676-61-0

Cena: 49 zł

Nie ma literatury polskiej bez Zbigniewa Herberta, ale i bez Wisławy Szymborskiej, bez Tadeusza Konwickiego i Marka Nowakowskiego, bez zapisującego w jej historii najnowsze rozdziały Jarosława Marka Rymkiewicza. O nich wszystkich i o wielu innych dwudziestowiecznych pisarzach polskich opowiada książka Krzysztofa Masłonia.

Każdy z bohaterów książki zmierzał własną drogą do pisarskiego nieba, niejednego jednak poprowadziła ona w odwrotnym kierunku. A, jak to zwykle bywa, dla większości metą okazał się półmetek – znaleźli się w literackim czyśćcu. Od Czytelników zależeć będzie, kiedy i czy w ogóle się z niego wydostaną.

Krzysztof Masłoń (ur. 1953) – publicysta, dziennikarz, krytyk literacki. Przez wiele lat związany z „Rzeczpospolitą” i „Magazynem Literackim Książki”, od 2012 roku także z tygodnikiem „Do Rzeczy”. Laureat branżowych nagród Ikara i PIK-owego Lauru oraz Nagrody Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego (2005). Autor kilku książek, m.in. Lekcja historii najnowszej (2003), Żydzi, Sowieci i my (2005), Bananowy song. Moje lata 70. (2006), Puklerz Mohorta. Lektury kresowe (2014) oraz Od glorii do infamii. Sylwetki dwudziestowiecznych pisarzy (2015).

 


comments powered by Disqus