CORTO MALTESE – mistrzowska klasyka komiksu europejskiego teraz w kolorze

Autor: Egmont Redaktor: Motyl

Dodane: 23-01-2017 11:53 ()


Wydawnictwo Egmont rozpoczyna wydawanie legendarnej serii komiksu europejskiego „Corto Maltese” o przygodach marynarza włóczęgi. To fascynująca historia romantycznego awanturnika z Malty stworzona przez włoskiego mistrza, scenarzystę i rysownika Hugona Pratta. Komiks ukaże się w Polsce po raz pierwszy w nowym, kolorowym wydaniu. Premiera pierwszego tomu w kolekcji już 25 stycznia br.

- Opowieść słonych wód pozostaje w pamięci czytelników jako niezwykłe wydarzenie, przykład nowego sposobu tworzenia literatury poprzez komiks – napisał o komiksie Umberto Eco. - Morskie szlaki wyznaczają tutaj rytm wszystkich zdarzeń oraz opisują postaci, które kochają się po tym, jak do siebie strzelały, albo zabijają się z przyjaźni, tracą nad sobą kontrolę, i wymyślają na nowo swoje pochodzenie. (…) bardzo niewiele wiemy o samym Corto, o którym następne opowieści powiedzą nam wszystko, nie oszczędzając nawet jego matki – dodaje Eco.

Serię stworzył słynny włoski scenarzysta i rysownik Hugo Pratt, znany polskiemu czytelnikowi ze znakomitych albumów Indiańskie lato czy El Gaucho. Cykl Corto Maltese jest obecnie uznawany za klasykę komiksu europejskiego. Album Opowieść słonych wód zdobył w 1976 roku prestiżową nagrodę na festiwalu komiksu w Angoulême. Pratt pracował nad Corto Maltese przez 25 lat, w czasie których stworzył dwanaście obszernych tomów cyklu.

 

Wydawnictwo Egmont ma w planach wydanie kompletnej serii, na którą składa się 12 albumów:

 1. Opowieść słonych wód
 2. Pod znakiem Koziorożca
 3. Zawsze trochę dalej
 4. Przygody celtyckie
 5. Przygody etiopskie
 6. Corto Maltese na Syberii
 7. Baśń wenecka
 8. Złoty dom w Samarkandzie
 9. Młodość
 10. Tango
 11. Przygody szwajcarskie
 12. Mu – zaginione miasto

- W 2017 roku wprowadzimy na rynek cztery tomy, w kolejnych latach po trzy-cztery albumy – mówi Tomasz Kołodziejczak, redaktor naczelny Klubu Świata Komiksu Egmont.

Rok 1913. Wszyscy zdają sobie sprawę, że zbliża się I wojna światowa. Znajdujące się w koloniach siły zbrojne europejskich mocarstw przygotowują się do starcia, które rozegra się na wodach oceanu. W tych niespokojnych czasach statek piracki odnajduje na Wyspach Oceanu Spokojnego troje rozbitków, pośród których jest Corto Maltese, były kapitan statku handlowego. Niedługo potem rozbójnicy morscy napadają na holenderski transportowiec z węglem, po czym sprzedają ładunek wojsku niemieckiemu stacjonującemu na pobliskiej Nowej Gwinei Niemieckiej. W tym czasie rozbitkom udaje się uciec z rąk piratów, ale lądują w niewoli u dzikich Papuasów. Jedyną nadzieją trójki białych jest przedostanie się do Niemców...

Tak rozpoczyna się malownicza opowieść o przygodach prawdziwego wilka morskiego Corto Maltese, łotrzyka, ale jednocześnie człowieka honorowego o złotym sercu i niecodziennym poczuciu humoru. Corto przemierza świat, przez Ocean Spokojny, wenecką lagunę, Brazylię, Afrykę, Irlandię czy naziemnym szlakiem kolei transsyberyjskiej docierając do najdalszych krain, wplątuje się w intrygi polityczne, a nawet bierze udział w niezwykłych wydarzeniach o charakterze mistycznym...

A w samym komiksie dzieje się wiele! Fabuła mnoży kolejne zwroty akcji, bijatyki, strzelaniny, bohaterskie ucieczki, a wszystko w otoczeniu tropikalnych krajobrazów, ale i gwałtownych sztormów. Opowieść słonych wód to galeria indywidualnych, pełnokrwistych postaci wśród których są sam Corto, kapitan Rasputin, czy Mnich, ale i rozbójnicy morscy, żołnierze niemieccy oraz brytyjscy, sporo autochtonów, a także rozbitków.

 

Corto Maltese, tom 1, Opowieść słonych wód

 • Scenariusz: Hugo Pratt
 • Rysunki: Hugo Pratt
 • Przekład: Maria Mosiewicz
 • Oprawa: twarda
 • Objętość: 168 stron
 • Format: 216x285
 • Cena: 79,99
 • ISBN: 978-83-281-1683-2
 • Język oryginału: francuski
 • Seria: Mistrzowie Komiksu
 • Kategoria: komiks europejski
 • Tematyka: przygodowy

Biogram autora komiksu:

Pratt Hugo, urodził się 15 czerwca 1927 roku we Włoszech, zmarł 20 sierpnia 1995 roku w Szwajcarii. Twórca ekspresywnych czarno-białych komiksów, nawiązujących do klasyki literatury przygodowej, akwarelista, powieściopisarz, aktor, obieżyświat, erudyta. Członek tzw. „Grupy Weneckiej”. Całe lata 50. spędza w Argentynie, tworząc tam komiksy. Jego specjalnością są epickie powieści graficzne, najczęściej osadzone w malowniczych regionach i epokach historycznych. Koronnym dziełem Pratta jest cykl o marynarzu Corto Maltese, ale stworzył też dziejący się w Afryce w czasach II wojny światowej serial Skorpiony Pustyni, dwuczęściową opowieść o Indianach i kolonistach Fort Wheeling, westernową serię Sierżant Kirk czy wojenną Ernie Pike i wiele innych. Początkowo rysował do cudzych scenariuszy, potem tworzył komiksy autorskie, zaś w latach 80. napisał dwa scenariusze dla Milo Manary, który wcześniej wykorzystał go jako... postać komiksową w swej serii o Giuseppe Bergmanie. Zostawił po sobie ogromny księgozbiór, gromadzący wiedzę różnych kultur, który znajduje się teraz w Centrum Komiksu w Sierre w Szwajcarii.

Galeria


comments powered by Disqus