„Amulet" tom 1: „Strażniczka” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 30-12-2016 13:12 ()


Piękna, wzruszająca, choć wcale nie tak jednoznacznie prosta jest opowieść, którą przedstawiono w pierwszym albumie z serii „Amulet” Kazu Kibuishiego. Czy to fantasy dla każdego?

Wydaje się właśnie, że to w uniwersalizmie historii można byłoby upatrywać największy walor. Bo choć esencją komiksu jest stopniowe przejście od świata realnego do krainy wyobraźni, to jednak przesłanie – traktujące przecież o poświęceniu dla najbliższych i naturalnej sile, jaką jest rodzina – trafi zarówno do młodszych, jak i starszych odbiorców. Zresztą nie tylko sympatyków fantasy.

Choć nie ma co ukrywać, że to właśnie oni najbardziej delektować się będą poznaniem fantastycznych, nomen omen, wydarzeń. Zaczyna się jednak od naprawdę przejmujących scen obyczajowych, jako że dotyczą one śmierci głowy rodziny, ojca Emily i Navin, głównych bohaterów komiksu. Trauma, która odcisnęła się na ich życiu, będzie mieć zasadnicze znaczenie – przez to miłość nastoletnich bohaterów do matki będzie czymś wyjątkowym.

Podobnie jak wyjątkowa okaże się tajemnica ich nowego domu, starodawnej, rodzinnej posiadłości, który jest przejściem do innego, mrocznego wymiaru. Kibuishi zadbał o to, aby właściwie od początku oczarować swoich odbiorców. Mackowate, równie fascynujące co i odpychające potwory odpowiedzialne za porwanie matki rodzeństwa, to nie jedyna niespodzianka, która czeka na ich drodze.

Bo w tej historii dane będzie bohaterom – a także czytelnikom - poznać tajemnice mrocznego lasu, udać się na eksplorację podziemi i odkryć siedzibę ekscentrycznego wuja rodzeństwa. Widać, że Kibuishi, odpowiedzialny zarówno za scenariusz, jak i warstwę plastyczną dał wyraz swojej fascynacji jednakowo dark, ale również urban fantasy oraz steampunkowej stylistyce. Elementy magiczne łączą się z zadziwiającą technologią.

Jednak i opowieść potrafi zaskakiwać. Choćby dlatego, że tytułowy amulet, który posiada Emily, może okazać się nie tylko życiodajną, ale również niszczycielską siłą – aczkolwiek nie należy uprzedzać faktów. Kibuishi potrafi jednak grać subtelnościami, a dodatkowo zaznaczyć, że w tym świecie nie brakuje innych tajemnic – intrygująco zapowiada się rola mrocznych elfów o wciąż niejasnych zamiarach.

Bardzo sugestywna, żywiołowo prowadzona akcja, elementy fantastyczne, uroczy humor i ujmujące przesłanie. „Amulet” należy uznać za bardzo dobrą propozycję dla milusińskich, ale również ich opiekunów. Bo przecież magia jest w rodzinie!

 

Tytuł: „Amulet" tom 1: „Strażniczka”

  • Scenariusz: Kazu Kibuishi
  • Rysunki: Kazu Kibuishi
  • Wydawca: Planeta Komiksów
  • Data publikacji: 12.2016 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: 150x230 mm
  • Papier: kredowy 
  • Druk: kolor
  • Liczba stron: 188
  • Cena: 44,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Planeta Komiksów za udostępnienie komiksu do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus