„Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera” - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 13-12-2016 08:43 ()


W równym stopniu dowcipna, co refleksyjna jest obrazkowa historia „Dawni mistrzowie”. Komiksowa adaptacja prozy Thomasa Bernharda to także doskonały przykład na to, iż mniej znaczy czasem więcej.

Na uwagę zasługuje bowiem wizualna strona, niejako ponowne odczytanie treści z książki Bernharda. Autorem grafik jest Nicolas Mahler, artysta specjalizujący się w minimalistycznej, ale bardzo ujmującej stylistyce. Tacy są właśnie „Dawni mistrzowie”.

Historia jest pozornie prosta. Reger, ceniony krytyk sztuki, od blisko trzech dekad co drugi dzień przesiaduje w wiedeńskim Kunsthistorisches Museum. Siedzi i kontempluje. Niekiedy powątpiewa. Rozważa. Nie tylko sens sztuki, ale chyba przede wszystkim istotę ludzkiej egzystencji. Nie znaczy to jednak, że całość jest nieznośnie patetyczna. Bynajmniej!

Świątynia sztuki ma być miejscem spotkania pomiędzy Regerem a jego przyjacielem Atzbacherem. Ten drugi, chcąc zrozumieć naturę myśliciela-krytyka, postanawia przyjść w umówione miejsce z godzinnym wyprzedzeniem... Czy uda się mu jednak dotrzeć do prawdy? Czymże ona właściwie jest?

Słusznie określa się „Dawnych mistrzów” jako filozoficzną przypowieść. Co jednak szczególnie ważne, jest to dzieło, które zaspokoić może czytelników o sarkastycznym poczuciu humoru, miłośników sztuki, ale i osoby wrażliwe na rozważania o ludzkiej uczuciowości. Nic zresztą dziwnego, że jest w tym taka tematyczna różnorodność – literacki pierwowzór jest przecież niebywale szlachetny.

Bernhard, austriacki pisarz, dramaturg, ale chyba przede wszystkim intelektualista, potrafił dotknąć tematów takich jak przemijająca miłość, ludzka tęsknota, wartość sztuki (kicz, naśladotwórstwo), skoncentrować się na problemie istnienia (odwoływania do fenomelogii Heideggera)... zaiste szeroka perspektywa rozważań.

Tym bardziej trzeba pogratulować Mahlerowi, który potrafił w swojej komiksowej adaptacji udanie skondensować filozoficzne monologi. Opracować dynamiczną narrację opartą najczęściej na całostronicowych kadrach, w których – za pomocą delikatnej, prostej kreski – można przyjrzeć się humanistycznym problemom współczesnego świata.

Nie ma co ukrywać – „Dawni mistrzowie” wymagają od czytelnika koncentracji. Choć przesłanie tej powieści graficznej wydaje się z gruntu uniwersalne, to jednak rozsmakować się w nim mogą szczególnie osoby, które nie boją się pytać i filozofować. O sztuce. I życiu.

 

Tytuł: Dawni mistrzowie. Komedia rysowana przez Mahlera

 • Scenariusz: Thomas Bernhard
 • Rysunek: Nicolas Mahler
 • Wydawnictwo Komiksowe
 • Tłumaczenie: Marek Kędzierski
 • Liczba stron: 156
 • Format: 165 x 235 mm
 • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
 • ISBN-13: 9788380693395
 • Wydanie: I
 • Data wydania: 08.2016 r.
 • Cena: 49,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Komiksowemu za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

Galeria


comments powered by Disqus