„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: Raven

Dodane: 19-11-2016 23:56 ()


Po zakończeniu filmowego cyklu o Harrym Potterze było jasne, że Warner Bros. nie wypuści z rąk intratnego magicznego świata stworzonego przez J.K. Rowling, starając się w niedalekiej przyszłości nawiązać do przygód niesfornego ucznia Hogwartu. Opcji było kilka, ale zdecydowano się w końcu przybliżyć losy Newtona Scamandera, wybitnego magizoologa, autora bestsellera „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”. Czy okazał się to trafny wybór?

Newt Scamander przybywa do Nowego Jorku z walizką pełną magicznych zwierząt. Nie jest to najlepszy czas na podróż za ocean, ponieważ w Ameryce dochodzi do niebezpiecznych wystąpień przeciwko magom, a ukrywanie się przed światem ludzi jest coraz trudniejsze. Tym bardziej sytuacja staje się nad wyraz alarmująca, kiedy kilka zwierząt ucieka z walizki Newta. A skrywa ona najróżniejsze dziwy. W całą sprawę zamieszany jest piekarz-mugol, o swojsko brzmiącym nazwisku Kowalski, a także była aurora Tina. Nie jest to jednak jedyne zmartwienie grupy dopiero co poznanych przyjaciół. Wspólne tarapaty sprawiają, że nieśmiały i stroniący od ludzi Newt musi komuś zaufać, bo mroczna siła sieje spustoszenie w Nowym Jorku, stanowiąc zagrożenie nie tylko dla mugoli.

„Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” nie mogą pochwalić się mocno złożoną fabułą, można wręcz rzec, że jej schematyczność i prostota są bardzo widoczne i mogą zubożać odbiór filmu. Również przeciwnik, z którym muszą się mierzyć bohaterowie, jest przewidywalne nawet mimo finałowego twistu. Niemniej są to niewielki wady, które nikną pod płaszczem sprawnie przemyślanego i funkcjonującego fantastycznego świata, a połączenie magii z latami dwudziestymi ubiegłego stulecia wypada okazale. Scenografia oraz kostiumy – na tym szczególe widz nie raz zatrzymuje swój wzrok. Również Magiczny Kongres udanie wpisuje się w międzywojenny anturaż. Jednakże same wizualne fajerwerki to nie wszystko.

Twórcom udało się stworzyć ciekawy duet bohaterów mag Scamander - mugol Kowalski, którzy generują mnóstwo śmiesznych scen, są pocieszni, wyraziści, a co najważniejsze ich relacja począwszy od przypadkowego spotkania, aż do finału ewoluuje i nie jest jednorodna. Dodając do tego jakże różne charaktery dwóch magicznych sióstr Tiny i Queenie – otrzymujemy pokaz aktorskich umiejętności. Ponadto między Newtem a Tiny z czasem pojawia się więź wzajemnego zauroczenia, a twórcom udało się pokazać chemię między postaciami w naturalny, a nienachalny sposób. Niewielki zgrzyt pozostawia pani Prezydent magicznej społeczności, postać zbędna, jak również stanowiąca niepotrzebny ukłon w kierunku amerykańskiej widowni. Natomiast rozczarowujący okazał się mroczny auror Percival Graves grany przez Colina Farrella, który na żadnym etapie filmu nie jest postacią na tyle wyrazistą, by przełamać radosne i fantastyczne perypetie Newta i Kowalskiego. To jest bolączka niniejszej produkcji, że wątki dotyczące organizacji Powtórzmy Salem, a także kampania wyborcza, polityczna rozgrywka są dalekim tłem wydarzeń, a prosiło się, aby odgrywały ważniejszą funkcję.

Zachwycający magiczny Nowy Jork, jak również udane kreacje głównych odtwórców ról tego widowiska to niezaprzeczalne atuty filmu Davida Yatesa. Eddie Redmayne udowodnił, że jest wszechstronnym i niezwykle utalentowanym aktorem, obojętnie czy gra transseksualnego malarza, uwiezionego w schorowanym ciele geniusza czy nieśmiałego i skrytego czarodzieja. Jednak to galeria fantastycznych zwierząt i ich umiejętne wykorzystanie stanowi o sile i atrakcyjności tego obrazu. Yates nie przeładował akcji nadmierną ilością efektów, a wprowadził też z powodzeniem wątek zderzenia Brytyjczyka z amerykańską kulturą, jak również mugola z magiczną społecznością. „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć” to udana wyprawa do świata nieco już zapomnianego, ale nadal pociągającego i posiadającego spory potencjał. Oby kontynuacje potrafiły wznieść się na nieco wyższy poziom.   

Ocena: 7/10

Tytuł: „Fantastyczne zwierzęta i jak je znaleźć”

Reżyseria: David Yates

Scenariusz: J.K. Rowling

Obsada:

  • Eddie Redmayne    
  • Katherine Waterston    
  • Dan Fogler        
  • Alison Sudol
  • Ezra Miller        
  • Samantha Morton
  • Jon Voight        
  • Colin Farrell
  • Carmen Ejogo
  • Ron Perlman

Muzyka: James Newton Howard

Zdjęcia: Philippe Rousselot

Montaż: Mark Day

Scenografia: Stuart Craig

Kostiumy: Colleen Atwood

Czas trwania: 130 minut

Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmu do recenzji.


comments powered by Disqus