„Kryjówka dezertera” - recenzja

Autor: Anna Andrys Redaktor: Motyl

Dodane: 26-10-2016 17:16 ()


„Kryjówka dezertera” to kolejna pozycja z cyklu kolekcji horrorów Junjiego Ito wydawanej przez J.P.Fantastica. Tym razem otrzymujemy zbiór dwunastu oddzielnych historii, w których poznajemy wydarzenia związane z różnymi bohaterami.

W porównaniu z poprzednimi dziełami autora, gdzie na kolejnych stronach śledziliśmy poczynania tych samych osób, niekoniecznie połączone chronologicznymi zdarzeniami (jak np. w Tomie), krótkie formy opowieści wydają się mieć pewien powiew świeżości. Każde z opowiadań pokazuje nam nowy zamysł autora, inne wykorzystanie elementów grozy, nie ma tu tak bardzo odczuwalnej powtarzalności, a jedynie może być uczucie niedosytu, gdy zakończenie danej historii wydaje się preludium do kolejnych wydarzeń. Jest to jednak zaletą, a nie wadą, powoduje dreszczyk emocji, tak ważny w horrorach. Wydaje mi się, że Ito lepiej odnajduje się właśnie w takich krótkich opowieściach, chociaż nie można umniejszać jego dzieł typu „Spirala”.

W „Kryjówce dezertera” otrzymujemy przekrój różnych dziwnych wydarzeń i osobistości. Mamy tu m.in. zjadającego obrzydliwości dyrektora, którego służba żywi się jego krwią, reanimatora ożywiającego ludzi, dręczycielkę dzieci, miłość ojca prowadzącą do śmierci dzieci czy też tytułowego dezertera, którego losy poznajemy w ostatniej opowieści.

Pomimo krótszej formy, a co za tym idzie mniejszej ilości wydarzeń, autorowi udaje się uchwycić charaktery postaci, a zwłaszcza ich przemianę. Niektórzy bohaterowie, zdawałoby się prowadzący normalne życie, nagle stają się dręczycielami, mordercami, a Ito w przemyślany sposób ujął ich metamorfozę, moment, kiedy pojawia się szaleństwo. Wszystko to ubrane w jego specyficznych rysunkach. Chociaż w tym tomie nie zauważa się nadmiaru „obrzydliwości”, dzięki ciekawym pomysłom klimat grozy zostaje zachowany. Oczywiście nie udało się pozbyć pewnych wykorzystanych już schematów jak długie włosy, mające mordercze skłonności czy też morderstwa przez zawód miłosny. Ale pojawiają się także nowe pomysły. Jak np. uskrzydlone kobiety czy przywoływanie demonów. Całość sprawia, że ten zbiór historii jest naprawdę udany i czyta się go z ciekawością. Ito z każdym kolejnym opowiadaniem wprowadza nas w czyjś koszmar, a my z niepokojem odkrywamy, do czego on prowadzi. Wszystko to w nasyconej intensywną czernią rysunkach, które podkreślają odpowiedni klimat.

Jak zwykle wydanie stoi na wysokim poziomie. Zarówno odpowiedni druk, jak i powiększony format tylko zwiększają przyjemność z czytania. Na pewno jest to obowiązkowa pozycja dla wszystkich wielbicieli Ito, a i inni amatorzy grozy, którzy nie mieli jeszcze do czynienia z mistrzem horrorów, na pewno znajdą tu coś dla siebie.

 

Tytuł: Kryjówka dezertera

  • Scenariusz: Junji Ito
  • Rysunek: Junji Ito
  • Wydawnictwo: JPF
  • Stron: 400
  • Format:14,5cm x 20,5cm
  • Oprawa: miękka, obwoluta
  • Papier: offsetowy
  • Druk: cz.-b.
  • Cena 44,99 zł

Dziękujemy wydawnictwu JPF za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus