Anna Lange „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu” - recenzja druga

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 20-09-2016 16:45 ()


Zdawać by się mogło, że epoka wiktoriańska, której częściowy obraz znamy choćby za sprawą literatury steampunkowej, ale również XIX-wiecznej grozy, powoli nam... powszednieje. Ale przecież wciąż skrywa tajemnice. Przekonująco pisze o tym Anna Lange w fantastycznej, nomen omen, powieści „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu”.

Lange postanowiła, że jej historia będzie w równym stopniu kroniką niezwykłych zdarzeń – paranormalnych śledztw zasygnalizowanych już przecież w samym tytule książki, jak i powieścią obyczajową – która okazała się być pewną niespodzianką. Od razu zapewniam jednak, że niespodzianką jak najbardziej pozytywną! A jest tak dzięki bardzo ujmującej kompozycji. Elementy, nazwijmy je sobie, awanturniczo-przygodowe, są bowiem idealnym dopełnieniem intryg i rozterek panujących w rodzinach głównych bohaterów.

Ano właśnie. Niewiasta – Alicja Dobson, a także dwójka mężczyzn – John Dobson (brat wspomnianej) oraz Clovis LaFay to postaci kluczowe dla fabuły, wokół nich koncentrują się wszystkie najważniejsze wydarzenia. Przede wszystkim knowań toczących się w familii LaFay – arystokratyczne dziedzictwo łączy się ze skrywanymi sekretami, dzikimi namiętnościami, czarną magią, zazdrością i zemstą – emocjami, które okażą się być naprawdę destrukcyjną siłą.

Utożsamieniem tejże jest Horatio LaFay, spokrewniony z Clovisem mężczyzna, który symbolizuje wszystko co najgorsze – kłamstwa, seksualne popędy wobec niewinnych osób, żądzę mordu. Nie jest to jednak postać stereotypowa. Działania bohaterów motywowane są skrupulatnie i z namysłem. Za każdym pojedynkiem – nie tylko magicznym, ale również słownym – stoi bowiem skomplikowany problem z przeszłości.

Wracając jeszcze do warstwy kompozycyjnej – Anna Lange główną akcję książki wzbogaciła retrospekcjami z życia najistotniejszych postaci. Na przykład żołnierskiej przeszłości Dobsona, który następnie stanął na czele Podwydziału Spraw Magicznych Londyńskiej Policji Metropolitarnej czy surowemu wychowaniu, któremu poddany był Clovis. Nic dziwnego, że przejawia pasję do nekromancji, nieco zapomnianej magii dla wybranych.

Tak też dochodzimy do aspektów nadnaturalnych. Bo „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu”, w którym rezonuje echo wiktoriańskiej moralności, jest również powieścią fantastyczną. Nie brakuje zatem większych fragmentów poświęconych historii magii, przedstawieniu określonych zdolności charakternych dżentelmenów, którzy radzić sobie muszą z ghoulami, nawiedzeniami, złośliwymi duchami i własnymi demonami.

Anna Lange zaczarowała wiktoriańską rzeczywistość. Niby dobrze znaną, a jednak nie do końca – obszar niesamowitości jest wart nieustannej eksploracji. Nie brakuje również typowo angielskiego humoru, który łącząc się z elementami powieści obyczajowej i rodzinnymi, nadnaturalnymi tajemnicami potrafi skutecznie zahipnotyzować.

 

Tytuł: „Clovis LaFay. Magiczne akta Scotland Yardu”

  • Autor: Anna Lange
  • Wydawnictwo: SQN
  • Liczba stron: 448
  • Oprawa: miękka
  • Data wydania: 17 sierpnia 2016
  • ISBN: 978-83-7924-671-7
  • Cena: 36,90 zł

 


comments powered by Disqus