"LEGO Star Wars: Opowieści droidów" część 1 - recenzja

Autor: Ewelina Sikorska Redaktor: Redakcja

Dodane: 30-08-2016 14:34 ()


“Gwiezdne Wojny” to marka jedyna w swoim rodzaju. Jednak czy współpraca z LEGO może wnieść do niej coś nowego i świeżego? “LEGO Star Wars: Opowieści droidów” zdaje się być potwierdzeniem, że z bardzo "egzotycznych” pomysłów (klockowa wersja ,,Gwiezdnych Wojen” opowiadana przez najbardziej irytującego droida protokolarnego), może wyjść coś naprawdę przyzwoitego.

Jednak po kolei…

Serial rozpoczyna się w momencie, gdzie kończą się “Gwiezdne Wojny: Powrót Jedi”, a fabuła skupiona jest na opowieści C-3PO, (który opowiada m.in. o początkach Anakina Skywalkera i roli jaką odgrywał w Wojnie Klonów, jego miłości do Padme Amidali, która była jedną z przyczyn jego upadku i przemiany w Lorda Vadera) i poszukiwaniach R2-D2, który w międzyczasie zostaje porwany przez nieznanego osobnika. W pościgu za porywaczem C-3PO łączy siły z admirałem Ackbarem, któremu porywacz R2-D2, ukradł ukochany statek.

Początek historii opowiadanej przez złotego droida (zawarty w 2 pierwszych odcinkach serialu, zamieszczonych na dvd, czyli ,,Ucieczce z Endoru” i ,,Kryzysie na Coruscant”) skupia się na tzw. nowej trylogii “Gwiezdnych Wojen” (“Mroczne widmo”, “Atak klonów”, “Zemsta Sithów”) oraz nawiązuje do serialu ,,Gwiezdne Wojny: Wojny klonów”.

“Opowieści droidów” raczej skierowane są do młodszej widowni ( 6+), dla której będzie to być może pierwsze spotkanie z uniwersum Gwiezdnych Wojen, co nie znaczy, że dorosły widz, nic nie będzie miał z seansu. Opowieść C-3PO to swoista parodia prequeli z wytykaniem największych nonsensów jakie się zdarzyły tej serii: “drewniana” miłość Anakina i Padme , głupota Jedi, którzy mieli pod nosem Dartha Sidiousa i jakoś przez trzy epizody nie mogli go znaleźć, dziury fabularne czy irytujące postaci (ta satysfakcja z wystrzelenia w kosmos klockowego Jar Jara - bezcenna). Żeby nie było: oryginalnej serii też się dostaje, ale mniej (m.in. nawiązania do zmian wprowadzonych przez Lucasa w zakończeniu VI epizodu ). Tych smaczków jest naprawdę sporo i dorosły fan “Gwiezdnych Wojen” ogląda klockową wersję jak dobry pastisz całej serii.

Doceniam też fakt ładnego nawiązania do ,,Gwiezdnych Wojen: Wojen klonów” (szczególnie to widać w drugim odcinku “Opowieści droidów”, który jest mniej pastiszowy, a dowcipem celnie nawiązujący do serialowych przygód Anakina i Obi Wana).

Jeśli chodzi o dubbing, to nie mam nic do zarzucenia. Postarano się o dobrze znane głosy, które słyszeliśmy w serialu animowanym “Gwiezdne Wojny: Wojny Klonów” i w filmach będących prequelami starej trylogii “Gwiezdnych Wojen”. Jedynie nie podoba mi się brak konsekwencji w dubbingowaniu postaci dorosłego Anakina, któremu głosu użycza dwóch aktorów: raz Tomasz Bednarek - głos Anakina z serialu “Gwiezdne Wojny: Wojny klonów”, a raz Bernard Lewandowski.

Jeśli chodzi o samo wydanie dvd, to nie mam większych zastrzeżeń. No może po za jednym. Owszem, serial jest raczej skierowany do młodszej widowni, ale szkoda, że nie zainwestowano w polskie napisy (są za to, o dziwo, napisy w języku angielskim).

Podsumowując - jeśli chcecie wiedzieć jak C-3 PO odzyskał pamięć, czego nie lubił jadać na śniadanie Anakin ( i nie było to niebieskie mleko), nad jakimi imionami dla syna zastanawiała się Padme oraz czy Admirał Ackbar odzyska Daisy May, a C-3PO swojego drogiego przyjaciela R2-D2, to obejrzyjcie “Opowieści droidów”.

Ocena: 6/10

Tytuł: Lego Star Wars: Opowieści droidów cz.1

Seria: Lego Star wars

Reżyser: Hegner Michael

Dystrybutor: Galapagos

Data premiery: 30.11.2015

Czas trwania (min): 43 min

Język oryginału: angielski

Dubbing: polski, angielski, czeski, grecki, włoski, hiszpański, francuski

Napisy: francuskie, angielskie (dla niesłyszących)

Format obrazu: paronamiczny

Nośnik: DVD

Typ dysku: DVD-9

Liczba nośników:1

Dźwięk: Dolby Digital 2.0 ( wersja angielska: Dolby Digital 5.1)

Region:2

Wersja polska: SDI MEDIA POLSKA

Dialogi: Ewa Mart

Reżyseria: Agnieszka Zwolińska

Dźwięk i montaż:

  • Magdalena Marciniak (odc. 1),

Andrzej Kaczyński (odc. 2),

Koordynator produkcji: Ewa Krawczyk

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus