Bachanalia Fantastyczne towarzyszą nam od 30 lat!

Autor: AD ASTRA Redaktor: Motyl

Dodane: 13-08-2016 14:36 ()


W dniach 16-18 września w Krzywym Kominie przy ulicy Fabrycznej 13b w Zielonej Górze odbędzie się jubileuszowa 30. odsłona Bachanaliów Fantastycznych. To jednak nie wszystko! Po raz pierwszy, w ramach imprezy w Planetarium Wenus będzie miał miejsce szereg wykładów na temat podboju i eksploracji kosmosu.

Na pewno warto od razu zaznaczyć, iż podobnie jak miało to miejsce w zeszłym roku, wstęp na Bachanalia Fantastyczne jest całkowicie darmowy. Każdy chętny będzie mógł spędzić trzy ciekawe dni, na poznawaniu różnych aspektów fantastyki. Cieszyć może lista tegorocznych gości. Okazuje się, że nie tylko Bachanalia Fantastyczne obchodzą w tym roku piękną rocznicę. Bogusław Polch oraz Maciej Parowski postanowili podczas imprezy świętować swoje urodziny. B. Polch kończy w tym roku 75 lat, natomiast M. Parowski niewiele mniej, bowiem 70! Wśród potwierdzonych gości znalazły się również takie nazwiska jak Łukasz Orbitowski, Robert Szmidt, Andrzej Drzewiński, Jakub Ćwiek, Witold Jabłoński czy też Michał Cholewa.

Oprócz spotkań z autorami przewidziano także m.in. Games Room z ponad 250 planszówkami, konkursy z nagrodami, turnieje gier, wystawy fantastycznych grafik oraz wielkich modeli ze świata Gwiezdnych Wojen. Swoją premierę będą miały specjalnie wykonane wielkoformatowe wersje znanych gier planszowych (m.in. Neuroshima Hex, scrabble czy też piłkarzyki), które zostaną ustawione na dziedzińcu Krzywego Komina. Sporą popularnością będzie się  zapewne również cieszył symulator statku kosmicznego - Space Quest.

Organizujące imprezę stowarzyszenie ZKF Ad Astra przygotowało także gratkę dla osób zainteresowanych rozwojem nauki. W Planetarium Wenus odbędą się prelekcje, podczas których zostanie poruszony szereg interesujących tematów. Dlaczego materia jest rozłożona we Wszechświecie nieregularnie? Skąd właściwie wziął się Księżyc? Czy można zbudować Gwiazdę Śmierci, która potrafi niszczyć planety? Na te i inne pytania usłyszycie odpowiedzi podczas Bachanaliów.

W tym roku na odwiedzających imprezę będzie czekała nowa nitka programowa – warsztaty początkujących twórców. W programie zaplanowano zajęcia z zakresu rysowania i tworzenia komiksu, ale także z przygotowywania samego scenariusza. Nie zabraknie również wykładów dla osób z literackim zacięciem, na których będzie można zapoznać się z różnymi aspektami trudnej sztuki pisarskiej. Do współpracy w tym projekcie zaproszono szereg znamienitych gości. Krzysztof Gawronkiewicz, Grzegorz Janusz, Tomasz Niewiadomski oraz Michał Cetnarowski – to tylko niektóre osoby, które będą prowadzić spotkania.

Na festiwalu swoją premierę będzie miała również książka pt. Fantazje Zielonogórskie tom VI. To właśnie wtedy zostaną oficjalnie wręczone nagrody i wyróżnienia w konkursie Fantazje Zielonogórskie. Na tegoroczną edycję nadesłano ponad 80 opowiadań z całego kraju i zagranicy. Jury uznało, że zwycięzcą został Filip Kopij z opowiadaniem „Śmierć Michaiła Andriejewicza”. Więcej informacji o Bachanaliach Fantastycznych znajdziesz na: http://bachanalia.zgora.pl/


comments powered by Disqus