Polcon – Eurokonferencja 2016: Barwny Polcon 2016 z Fantastycznymi Światami!

Autor: Polcon Redaktor: Motyl

Dodane: 11-08-2016 21:14 ()


Tegoroczna edycja Polconu będzie wyjątkowo barwna! Wszystko za sprawą wspaniałego społeczeństwa oraz uczestników, którzy już teraz szykują się do prezentacji niesamowitych strojów. Postaci żywcem wyjęte z literatury, filmów, komiksów, gier, seriali aktorskich i animowanych towarzyszyć nam będą nie tylko podczas konkursu cosplay. Ten punkt programu będzie w tym roku wyjątkowy: finał odbędzie się w Centrum Sztuki Impart w piątek, czyli 19 sierpnia, o godzinie 19:00. Zaprezentowane zostaną najlepsze stroje, które oceniać będzie wielokrotnie nagradzane i wyróżniane na wydarzeniach tego typu jury.

W piątkowy wieczór przygotujcie się również na wrażenia niczym z horroru. Poza konkursem cosplay zaplanowany został również Zombie Walk – pochód żywych trupów, gdzie uczestnicy Polconu zaprezentują swoje stroje oraz makijaże prezentujące jedno z najsłynniejszych zagadnień kina grozy. Sam pochód odbędzie się w bezpośrednim otoczeniu kompleksu Hali Stulecia i będzie jednocześnie konkursem na najlepszą prezentację. Oceniać uczestników będą Edward Lee oraz Mark Rein•Hagen, czyli osoby bardzo obeznane w temacie grozy i horroru. Każdy z uczestników nie tylko otrzyma pamiątkową plakietkę, ale również zdjęcie z jurorami, a najlepsi przedstawiciele żywych trupów mogą liczyć na upominki od samych Autorów.

Pochód odbywać się będzie przy Hali Stulecia, co pozwoli na uzyskanie niespotykanego dotąd tła. To za sprawą specjalnego murala, który powstawać będzie na ścianie przygotowanej między Halą Stulecia i Wrocławskim Centrum Kongresowym. Chcąc uczcić przypadającą w tym roku dziesiątą rocznicę śmierci Stanisława Lema, zapraszamy wszystkich uczestników do wspólnego przygotowania murala o wdzięcznej nazwie MuraLEM. Artysta Artur Wabik, zainspirowany twórczością Lema, przygotował wielkoformatowe malowidło, które zostanie zrealizowane na przenośnych modułach i każdy z uczestników będzie mieć okazję dołożyć od siebie pociągnięcie pędzla. Proces tworzenia będzie przebiegać od rozpoczęcia Polconu – Eurokonferencji 2016 aż do sfinalizowania murala.

Stanisław Lem inspirował. Jednak przede wszystkim był autorem znakomitych powieści fantastycznych, w których przedstawiał wyjątkowe i ponadczasowe wizje. Z pewnością niemal każdy kojarzy cykl Opowieści o Pilocie Pirxie. W ramach programu związanego ze światami fantastycznymi w polskiej kinematografii przypomnimy radziecką interpretację pod tytułem Test Pilota Pirxa w reżyserii Marka Piestraka. Nie zabraknie również innych filmów, jak na przykład Wojna światów: następne stulecie w reżyserii Piotra Szulkina czy Lokis. Rękopis profesora Wittembacha w reżyserii Janusza Majewskiego – przewidziane jest również spotkanie z samym reżyserem. Na spotkaniu będziemy mogli posłuchać o przebiegu kariery oraz początkach polskiego kina grozy. Nie zabraknie również hołdu dla Janusza Zajdla – tutaj po wstępie Jacka Inglota oraz Jadwigi Zadjel zaprezentujemy spektakl Teatru Telewizji na podstawie powieści Janusza A. Zajdla pod tytułem Paradyzja.

To nie koniec filmowych atrakcji: dla miłośników komiksu przygotowany został specjalny pokaz przedpremierowy filmu Batman: Zabójczy Żart w wersji z napisami. Animacja dla dorosłych na podstawie jednego z najważniejszych komiksów o Człowieku-Nietoperzu, czyli słynnym The Killing Joke, zostanie pokazana 18 sierpnia 2016 o godzinie 11:00 w sali numer 6 kina Nowe Horyzonty. Będzie to specjalny pokaz we współpracy z firmą Warner Bros. Entertainment Polska dla uczestników Polconu. Liczba miejsc będzie mocno ograniczona: sala może pomieścić jedynie 120 osób.

Polcon jest częścią księgi programowej Europejskiej Stolicy Kultury Wrocław 2016, w związku z tym nie można lekceważyć Bloku Literackiego i jego gości. Nie sposób przecenić dorobku literackiego Mai Lidii Kossakowskiej, która pojawi się jako Gość Honorowy Polconu. Spotkania, dyskusje czy możliwość zdobycia autografów – wszystko w zasięgu ręki fanów. Towarzyszyć jej będzie niewątpliwa sława, postać wybitna polskiej literatury, laureat wielu nagród, w tym prestiżowej World Fantasy Award, Andrzej Sapkowski. Autor przygód Geralta z Rivii spotka się z fanami i weźmie udział w panelach dyskusyjnych. Więcej szczegółów odnośnie dokładnego programu oraz terminy poszczególnych spotkań podamy wkrótce.

Polcon – Eurokonferencja 2016 rozpoczyna się już 18 sierpnia 2016. Europejska Stolica Kultury Wrocław 2016 stanie się na kilka dni stolicą polskich fanów fantastyki!

 

O Polconie

Najstarszy, bo odbywający się od 1985 roku ogólnopolski festiwal literatury i fantastyki . Wydarzenie co roku organizowane jest w innym miejscu, a o wyborze organizatora decyduje Forum Fandomu dwa lata wcześniej. Częścią Polconu jest przyznawana na nim podczas specjalnej gali Nagroda Literacka Fandomu Polskiego im. Janusza A. Zajdla – najstarsza i najbardziej prestiżowa nagroda dla twórców literatury fantastycznej. W 2016 roku wydarzenie powraca do Wrocławia po 4 latach wędrówki.

 

O Europejskiej Stolicy Kultury

ESK to miasto wybrane przez Unię Europejską. Jego zadaniem jest w ciągu roku zaprezentować życie kulturalne nie tylko całego miasta, ale również regionu i kraju. Ideą Europejskiej Stolicy Kultury jest wzajemne poznanie, zbliżenie i otwarcie dialogu międzykulturowego wśród Europejczyków. Miasta noszące tytuł ESK skupiają na sobie uwagę całej Europy – daje to niepowtarzalną szansę nie tylko na wniesienie wkładu w rozwiązania kwestii istotnych dla naszego kontynentu, ale również możliwość przyspieszenia rozwoju oraz promocję miasta. W 2016 roku Wrocław dołączył do chlubnego grona ESK, gdzie już wcześniej pojawiły się Berlin, Florencja, Paryż, Madryt czy Praga.

 

Galeria


comments powered by Disqus