OldTown Festival 2116 - informacje o imprezie!

Autor: Arivald Redaktor: Edgar Allan

Dodane: 12-07-2016 13:13 ()


OldTown Festival to impreza plenerowa utrzymana w klimacie postapokaliptycznym. Na siedem dni uczestnicy przenoszą się w realia odradzającego się po zagładzie nuklearnej świata. Festiwal podzielony jest na dwie trzydniowe części: grę fabularną oraz program artystyczno-widowiskowy. Impreza odbywa się co roku na opuszczonym lotnisku nieopodal Stargardu (woj. zachodniopomorskie). Tegoroczny OldTown odbędzie się 18-24 lipca.

Gra fabularna w postapokaliptycznym świecie

         Uczestnicy przenoszą się sto lat do przodu i przyjmują konwencję znaną z  filmów Mad Max, książek w uniwersum Metro 2033, czy serii gier Fallout. Przez 72 godziny teren festiwalu staje się areną niezwykłej gry fabularnej osadzonej w rzeczywistości świata zniszczonego przez wojnę nuklearną. Taki rodzaj gry nazywa się larpem (ang. live action role-playing) i zyskuje coraz większą popularność zarówno w Polsce jak i na świecie.

Każdy uczestnik wciela się w wymyśloną i przygotowaną przez siebie postać. Jego wybory i działania mają wpływ na otaczający go świat – to jak potoczą się losy postaci, drużyny, a także całej wioski zależy od jego decyzji. Gracz często staje przed trudnymi wyborami moralnymi: postąpić szlachetnie i narażać swoje życie, czy łatwo się wzbogacić, ale wystawić innych na pewną śmierć.

Fabuła festiwalu ciągnie się nieprzerwanie od 2005 roku i tworzy sagę. Świat OldTown ma własną ekonomię i gospodarkę, a także legendy opowiadane przy ogniskach. Nowi gracze wkraczają do funkcjonującego już społeczeństwa – tu każdy żyje swoim życiem, ma przyjaciół i wrogów.

Miejscem akcji jest opuszczone lotnisko w Kluczewie (obok Stargardu, woj. zachodniopomorskie). Świat gry to specjalnie przygotowane miasteczko – OldTown - składające się z opuszczonych hangarów lotniczych, ruin budynków oraz zarośniętych trawą pasów startowych. Jego okolice są pełne lasów, pól i opuszczonych budynków. Otaczający gracza świat jest otwarty i zaprasza do eksploracji – znajdują się w nim ukryte skarby, surowce niezbędne do przetrwania, a także zadania do wykonania. Ubiory graczy, obozowiska, samochody, broń, przedmioty codziennego użytku – wszystko w grze oddaje realia świata zniszczonego w globalnym konflikcie atomowym.

Artystyczno-widowiskowe wariacje w klimacie postapokaliptycznym

         OldTown to także szereg imprez towarzyszących. W okolicach miasteczka odbywają się postnuklearne zawody sportowe: rzut kapslem, przeciąganie samochodu czy rzut oponą. Jednak najważniejszym sportem posapokaliptycznego świata jest „Jugger” – gra zaczerpnięta z filmu "Krew bohaterów", luźno inspirowana rugby. Dwie drużyny, w pełnym rynsztunku bojowym, starają się za wszelką cenę zdobyć punkt – wrzucić czaszkę psa do opony-bramki przeciwnika.

Organizatorzy zadbali także o część artystyczną – koncerty, imprezy taneczne, występy teatralne oraz pokazy pirotechniczne. Przygotowane zostały także zajęcia z postapokaliptycznego rzemiosła – warsztaty tworzenia, postarzania i niszczenia strojów, projektowania i wytwarzania biżuterii, ozdabiania tkanin, obróbki metalu, produkcji bezpiecznej broni, nauki podstaw makijażu i charakteryzacji.

Dla głodnych wiedzy odbywają się prelekcje, wykłady, panele dyskusyjne i pokazy filmowe. Oprócz tego organizatorzy przygotowali liczne konkursy z atrakcyjnymi nagrodami.

Społeczność OldTownFestival

         W tworzenie OldTown Festival zaangażowanych jest ponad 175 osób. W skład ekipy organizacyjnej wchodzą osoby w różnym wieku i o różnym doświadczeniu życiowym. Są wśród nich informatycy, politolodzy, stolarze, a nawet lekarze. Cała impreza organizowana jest na zasadzie wolontariatu – twórcy nie pobierają za to wynagrodzenia.

Na koniec imprezy uczestnicy wypełniają ankiety ewaluacyjne. Pytania dotyczą opinii graczy na temat samego festiwalu oraz poziomu organizacji. Według zeszłorocznych ankiet 90% uczestników jest zadowolonych lub bardzo zadowolonych z gry na OldTown Festival i 92% uczestników ma zamiar przyjechać w kolejnym roku. 87% uczestników uważa, że organizatorzy są pomocni i można się do nich zwrócić z każdą sprawą.

Zainteresowanie festiwalem widać także w mediach społecznościowych. Wokół OldTown stworzyła się już kilkutysięczna wspólnota fanów, która spotyka się na pofestiwalowych akcjach: OldTown Pubbing, OldTown Sylwester czy też majowy OldTown Weekend.

Tegoroczny OldTown odbędzie się 18-24 lipca. Przyjazd na teren imprezy, akredytacja i zakwaterowanie będą miały miejsce w poniedziałek. Od wtorku do czwartku trwa gra fabularna - larp. W czwartkowy wieczór rozpoczyna się trwająca do niedzieli część artystyczno-widowiskowa.

Garść liczb

  • 615 uczestników w rekordowym OldTown 2015
  • 804 uczestniczyć pojawi się na OldTown 2016
  • 142 obcokrajowców zapowiedziało swój przyjazd
  • 11 razy odbył się OldTown. Impreza organizowana nieprzerwanie od 2005r.
  • 25 organizatorów i 152 pomocników przez cały rok przygotowuje festiwal
  • 3000 przedmiotów fabularnych przygotowanych na potrzeby larpa przez Mistrzów Gry
  • 100 postaci urozmaicających fabułę przechadza się po terenach OldTown
  • 7000 osób lubi OldTown na Facebooku i ponad 1000 obserwuje na Instagramie
  • 72 godziny nieprzerwanie trwa larp - niezależnie od pory dnia, nocy i warunków atmosferycznych
  • 31 frakcji czeka na gracza, aby do nich dołączył lub wchodził w nimi w interakcję

 

 

Znajdź nas na:

Facebook      https://www.facebook.com/OldTownPL
Instagram     https://instagram.com/oldtownpl


comments powered by Disqus