W nurcie miejskich legend. Dekonstrukcja spontanicznego samozapłonu - spotkanie

Autor: Paweł Iwanina Redaktor: Motyl

Dodane: 14-03-2016 09:00 ()


Co łączy hinduizm, dożynki roku '68, "Samotnię" Dickensa i plamy na Słońcu? Odpowiedź brzmi: żywioł ognia. Czym jest spontaniczny samozapłon i czy można nazwać go miejską legendą?

Spontaniczne samospalenie, to jedna z największych zagadek ludzkiego ciała, płomienie niewiadomego pochodzenia mogą ogarnąć w jednej chwili zarówno śpiącego, jak i zagorzałego domatora, nie ma reguły. Czym są owe "pożary ciała"?

Spontaniczny samozapłon - od podpalenia się mnicha Thích Quảng Đức na ulicy Sajgonu, po samospalenie Ryszarda Siwca na Stadionie Dziesięciolecia. Ogień przeraża, fascynuje i wzbudza respekt od zarania dziejów; jest źródłem ciepła, światła i obrony, niesie też za sobą śmiercionośne właściwości.

Zapraszamy na drugie spotkanie nowo utworzonego koła naukowego "Kultura i Kompetencja". Każde z naszych spotkań poświęcone jest pewnemu zagadnieniu z szeroko pojętej kultury czy antropologii kulturowej.

Zapraszamy wszystkich zainteresowanych do Instytutu Dziennikarstwa i Komunikacji Społecznej. Pierwsze piętro, sala kameralna zachodnia. Zaczynamy chwilę po godzinie 16.

Prelekcję na spotkaniu wygłosi Piotr Niechciała


comments powered by Disqus