„Groza w kulturze polskiej” – najnowsza książka Stowarzyszenia Trickster

Autor: Stowarzyszenie Trickster Redaktor: Motyl

Dodane: 09-02-2016 10:26 ()


Jakie są wampiry znad Wisły? Jak w Polsce postrzegamy filmy snuff? I dlaczego tak bardzo baliśmy się golarza Filipa z filmowych adaptacji „Pana Kleksa”? O tym wszystkim piszą autorzy, których teksty złożyły się na „Grozę w kulturze polskiej”. To najnowsza publikacja Stowarzyszenia Trickster, którą od dziś można pobrać bezpłatnie z Internetu.

„Groza w kulturze polskiej” jest piątym wydawnictwem Stowarzyszenia Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster. Złożyły się na nią teksty naukowców z całej Polski, którzy w 2014 r. spotkali się we Wrocławiu, by dyskutować o polskiej grozie. Publikacja powstała pod redakcją członków stowarzyszenia – Roberta Dudzińskiego, Kamili Kowalczyk i Joanny Płoszaj. Recenzji naukowej podjęła się dr Halina Kubicka, filolożka, specjalistka od literatury popularnej.

Publikację tworzy 16 tekstów naukowych opisujących najróżniejsze aspekty polskiej grozy. Znajdziemy tam m.in. analizę grozy w twórczości Andrzeja Sapkowskiego, przegląd polskich bohaterów wampirycznych, wstęp do twórczości Łukasza Orbitowskiego, opis polskich wizji filmów snuff, grozy w polskim teatrze lalek czy w filmowych adaptacjach „Pana Kleksa”. Dowiemy się też m.in., jak polska prasa przedwojenna przedstawiała Borisa Karloffa i Belę Lugosiego, najbardziej rozpoznawalne gwiazdy ówczesnego kina grozy i na czym polega architektura grozy w prozie Zdzisława Beksińskiego. Tom od dziś jest dostępny na stronie internetowej stowarzyszenia. Można go stamtąd pobrać za darmo. Stowarzyszenie promuje bowiem ideę wolnego dostępu do nauki. „Groza w kulturze polskiej” dołączyła tym samym do „Biblioteczki Trickstera”, z której pobrać można także publikacje:

 

  • „Wybory popkultury. Relacje kultury popularnej z polityką, ideologią i społeczeństwem”
  • „Bękarty X muzy. Filmowe adaptacje materiałów nieliterackich”
  • „Ukraina: narracje, języki, historie”
  • „Wiedźmin – bohater masowej wyobraźni”
  • oraz książkę Michała Wolskiego „Wampir: wiwisekcja”.

Stowarzyszenie Badaczy Popkultury i Edukacji Popkulturowej Trickster powstało we Wrocławiu w 2013 r. Dziś zrzesza młodych badaczy – studentów, doktorantów i pracowników naukowych – z całego kraju. Tricksterzy wspólnie prowadzą wielostronne, interdyscyplinarne badania nad kulturą popularną i popularyzują ich wyniki. Organizują konferencje i wykłady popularnonaukowe oraz przygotowują publikacje naukowe i popularyzują badania popkultury. Więcej na temat stowarzyszenia na stronie Tricksterzy.

Link do „Biblioteczki Trickstera”.


comments powered by Disqus