"Turistas" - recenzja

Autor: Black Angel Redaktor: Motyl

Dodane: 18-04-2007 16:48 ()


„Turistas" jest bardzo współczesnym horrorem poruszającym popularną dziś problematykę zagrożeń w podróży. Choć film zapowiada się interesująco to jednak jego akcja rozwija się w sposób banalny, wręcz trywialny. Osobiście spodziewałam się czegoś, chociażby bardziej mrocznego i klimatycznego, a nie, w miarę możliwości, humanitarnego sposobu „znikania" ludzi w nieznanej dżungli.

Twórcą filmu jest John Stockwell, który wyreżyserował między innymi „Błękitną głębie". Na ekranie nie zobaczycie jakieś szczególnych sław, ani znanych aktorów. Jedną z ciekawszych kreacji stworzyła  Melissa George znana z serialu Alias.

Treść filmu jest dość oczywista. Młody Amerykanin Alex towarzyszy siostrze Bei i jej przyjaciółce w podróży po Brazylii. Ponieważ jadąc autobusem można znacznie zaoszczędzić, jak również zobaczyć o wiele więcej, dziewczyny upierają się na tą formę transportu. Z powodu bezmyślnej i brawurowej jazdy, autobus zaczyna zsuwać się ze skarpy. Pasażerom udaje się opuścić środek transportu nim stoczy się on aż na dno.  Na skutek wypadku rodzeństwo nawiązuje znajomość z dwójką turystów z Londynu, a także jedyną osobą znającą miejscowy język - Prue. Z powodu przedłużającego się czasu oczekiwania na pomoc, młodzi ludzie postanawiają znaleźć nieco rozrywki. I znajdują, a miłe są złego początki. Bohaterowie będą musieli stawić czoło brazylijskiej dżungli, wrogo nastawionym tubylcom i zupełnie innej mentalności niż ta, do której przywykli. Okaże się bowiem, że miejsce to różni się znacznie od tego co widzieli w kolorowych folderach.

Według mnie „Turistas" nie jest typowym horrorem. Należy go raczej postrzegać pod kątem przestrogi. Sam reżyser wypowiada się o filmie jako o swoistym odzwierciedleniu lęków Amerykanów i o tym co może się stać poprzez zwykłą brawurę, brak wyobraźni, a niekiedy głupotę. Głos rozsądku jaki w filmie sprawuje Alex, zostaje skutecznie stłumiony przez chęć zabawy. Samo przygotowanie turystów do podróży też pozostawia wiele do życzenia. Starają się poruszać po obcym kraju, nie posiadając jakichkolwiek informacji o kulturze jego mieszkańców czy też sposobie zachowania się. Niektórzy z turystów, oszołomieni kolorowymi reklamami, nawet nie orientują się dokładnie co do kierunku podróży. Pod wieloma względami film jest przewidywalny, a akcja toczy się zbyt prosto. Tajemniczy morderca działa w sposób nietypowy, wyjaśniając ofiarom motywy swojego postępowania.

Jeśli szukacie dobrego filmu grozy, to omijajcie szerokim łukiem „Turistas", który niczym dżungla jest obrazem trudnym do przebrnięcia dla spragnionego emocji widza.

 3/10

Tytuł: "Turistas"

Reżyseria: John Stockwell

Scenariusz: Michael Ross

Zdjęcia: Enrique Chediak

Obsada:   

  • Max Brown - Liam

  • Melissa George - Pru

  • Olivia Wilde - Bea

  • Josh Duhamel - Alex

  • Lucy Ramos - Arolea

  • Agles Steib - Kiko

  • Raul Guterres - Doido

Czas trwania: 94 minuty

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...