Maja Lidia Kossakowska "Ruda Sfora" - recenzja

Autor: Izabela Wojnowska Redaktor: Motyl

Dodane: 09-10-2015 13:11 ()


Młody szaman Ergis zostaje otruty przez samozwańczego wioskowego czarownika Dyraja Bogoja, w wyniku czego umiera i trafia w zaświaty. Spotyka tam konia o imieniu Bębenek, który twierdzi, że w rzeczywistości jest przeznaczonym mu szamańskim bębnem. Chłopak i koń wyruszają w wyprawę w poszukiwaniu utraconej duszy Ergisa. Wkrótce dołączają do nich prostoduszny kościej Iwan, pieśniarz - wojownik Ellej oraz półbogini Tujaryma. Wędrówka jest długa i trudna, lecz prawdziwe niebezpieczeństwo dopiero nadchodzi. To Ruda Sfora – horda demonów mająca na celu zniszczenie całego świata. Czy przyjaciołom uda się zapobiec zagładzie?

Baśniowa, barwna i… długa. Tak w skrócie można opisać Rudą Sforę Mai Lidii Kossakowskiej. Fabuła książki inspirowana jest legendami i mitami syberyjskimi. Pojawia się mnóstwo postaci, bóstw i demonów znanych z tamtejszych wierzeń, a także miejsca – w tym przypadku głównie wyobrażenia zaświatów. Konsekwencją tego jest niezwykle udana powieść drogi ubarwiona mistycyzmem dawnych podań.

Ruda Sfora zaciekawia treścią, jednak jeszcze bardziej urzeka plastycznością. Mam tu na myśli przede wszystkim opisy miejsc – zaświatów – które są bardzo szczegółowe, sugestywne i działające na wyobraźnię. Nawet jeśli kogoś nie do końca zaciekawi treść książki, to warto sięgnąć po nią właśnie dla tych cudownych, fantasmagorycznych obrazów Nieba i robiących wrażenie szpetnych demonów.

Jest jeszcze coś, co niektórym czytelnikom może nie przypaść do gustu. Książka ma prawie czterysta pięćdziesiąt stron, i w pewnym momencie sprawia wrażenie, jakby nie miała końca. Jeśli ktoś nie przepada za takim wrażeniem podczas czytania, może poczuć się znużony zwrotami akcji i niekończącą się drogą Ergisa i jego przyjaciół do Dziewiątego Nieba. Natomiast koneserzy długich powieści z pewnością będą w „siódmym niebie”.

Ruda Sfora pozwala przenieść się w inny wymiar, w świat bóstw i demonów, jednak tak innych od popularnych wampirów, duchów i wilkołaków. Idealna propozycja nie tylko na Halloween. Polecam.

 

Tytuł: "Ruda Sfora"

  • Autor: Maja Lidia Kossakowska
  • Wydawnictwo: Fabryka Słów
  • Liczba stron: 488
  • Format: 125 x 195 mm
  • Oprawa: zintegrowana
  • ISBN: 9788375749304
  • Wydanie: III
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Fabryka Słów za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus