Dwaj zgryźliwi tetrycy - recenzja wydania DVD filmu „Nocny pościg”

Autor: Marek Kamiński Redaktor: Motyl

Dodane: 30-09-2015 13:03 ()


Jeden z aktualnych twardzieli hollywoodzkiego kina, Liam Neeson, powraca w kolejnym kinie sensacyjnym o schemacie znanym choćby z trylogii „Uprowadzona”. Oto mężczyzna po przejściach, doświadczony w posługiwaniu się bronią palną, który musi stawić czoła bandzie przestępców w obronie swoich najbliższych. Niby nic odkrywczego, ale film jest naprawdę znakomity.

Głównym bohaterem historii jest Jimmy Conlon (Liam Neeson „Batman: Początek”, „Uprowadzona”), swego czasu zawodowy zabójca, obecnie człowiek mocno wypalony przez swą krwawą przeszłość. Jego syn Mike (Joel Kinnaman, „RoboCop”) ani myśli o utrzymywaniu relacji z takim tatą. Jimmy posiada jedynego przyjaciela i mentora w osobie przełożonego, Shawna Maguire'a (Ed Harris, „Truman Show”, „Buffalo Soldiers”). Jednak względny spokój rozpada się niczym domek z kart w momencie, gdy Conlon w obronie własnego dziecka zabija Danny'ego, syna Shawna. Mike i Jimmy stają się zwierzyną łowną i będą zmuszeni – jak głosi oryginalny tytuł – uciekać przez całą noc.

„Nocny pościg” (o którym pisaliśmy już tu) wykracza poza ramy typowego i przeciętnego kina sensacyjnego, starając się zgłębić psychologicznie bohaterów i ich wzajemne relacje. W pojedynku staną naprzeciw siebie dwaj przyjaciele – podstarzali twardziele i ojcowie, którzy zrobiliby wszystko dla swoich dzieci. Znakomita gra aktorska duetu Neeson/Harris oraz relacje między ich postaciami stanowią jasny punkt całej produkcji. Widz z zaciekawieniem obserwuje starcie tych dwóch podstarzałych (obaj po sześćdziesiątce) gwiazd kina. Ważną częścią jest trudna relacja ojcowsko-synowska Jimmy'ego i Mike'a i starania tego pierwszego o naprawę kontaktu z synem, którego Jimmy – z uwagi na mafijny „fach” – zaniedbywał. Dzięki tak rozpisanej fabule Kinnaman może wykazać się aktorsko jako Mike, pozostając jednak w cieniu wobec kreacji panów Neesona i Harrisa. I tylko szkoda, że Bruce McGill, doskonale znany fanom „MacGyvera” z roli Jacka Daltona, jest w tym filmie zaledwie na doczepkę. Fajnie byłoby zobaczyć go więcej na ekranie i może ponownie w duchu cwaniaczkowatego Daltona.

Edycja DVD, jak to przyzwyczaiły już wydania filmów od Warner Bros. Pictures, daje wybór napisów angielskich i polskich, a także polskiego lektora. Oprócz tego mamy kilka innych wariantów. Dźwięk Dolby Digital 5.1. Jako jedyny dodatek (w przeciwieństwie do wersji Blu-Ray, posiadającej dodatkowe dwa kilkuminutowe bonusy dotyczące realizacji filmu) znajdziemy też  kwadrans niewykorzystanych /rozszerzonych scen. Warto je obejrzeć, by móc spojrzeć szerzej na cały film i relacje między postaciami oraz dowiedzieć się, co usunęły bezlitosne nożyce montażowe. Na wyróżnienie zasługuje scena ze sztuczką w wykonaniu Shawna oraz koszmar, który prześladuje głównego bohatera. Porusza także scena, gdzie Conlon odwiedza matkę w szpitalu.

Jaume Collet-Serra nakręcił sprawne i trzymające w napięciu kino sensacyjne, dzięki któremu dostajemy 110 minut naprawdę porządnej rozrywki przed telewizorem. No, a poza tym, Liam Neeson i Ed Harris to klasa sama w sobie. Może i jest to film zlepiony w dużej mierze ze znanych schematów, ale zdecydowanie nie nudzi, a i oferuje o wiele więcej, aniżeli standardowe kino sensacyjne. Dlatego warto „Nocny pościg” obejrzeć – to jeden z ciekawszych (jeśli nie najciekawszy) filmów ostatnich lat z twardym jak stal Liamem.

Tytuł: "Nocny pościg"

Reżyseria: Jaume Collet-Serra

Scenariusz: Brad Ingelsby

Obsada:

  • Liam Neeson
  • Ed Harris
  • Joel Kinnaman
  • Common
  • Boyd Holbrook
  • Bruce McGill
  • Genesis Rodriguez
  • Vincent D'Onofrio

Muzyka: Junkie XL

Zdjęcia: Martin Ruhe

Montaż: Dirk Westervelt

Scenografia: Sharon Seymour

Kostiumy: Catherine Marie Thomas

Czas trwania: 114 minut  

Dziękujemy dystrybutorowi Galapagos Films za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus