Naomi Novik „Wybrana” - recenzja

Autor: Patrycja Żurek Redaktor: Motyl

Dodane: 18-09-2015 13:01 ()


Właśnie skończyłam czytać jedną z najpiękniejszych książek w moim życiu. Zastanawiam się, jak opisać coś, co wydaje się doskonałe. Bo „Wybrana” Naomi Novik jest taką właśnie pozycją. Odkąd zaczęłam, nie mogłam oderwać się od lektury. Rano musiałam zmuszać się do pracy i powstrzymywać przed sięgnięciem po tę książkę. Myśl o niej siedziała mi ciągle z tyłu głowy. To jedna z tych lektur, które chce się skończyć jak najszybciej, ale jednocześnie nie chce się skończyć wcale.

Agnieszka, główna bohaterka, mieszka w królestwie Polnii, niedaleko tajemniczego Boru, który pełen jest złych mocy. Mimo to dziewczyna kocha swoją dolinę, którą chroni Smok, czarodziej mieszkający w wieży. Co dziesięć lat wybiera on siedemnastolatkę, która ma mu usługiwać. Agnieszka pozornie nie ma się czego obawiać, ponieważ Smok zawsze wybiera dziewczę najpiękniejsze i najzdolniejsze, a ona taka nie jest. Taka jest bez wątpienia jej przyjaciółka, Kasia. Smok jednak dokonuje wyboru, który zadziwia nie tylko mieszkańców wioski, dziewczyny, ale chyba najbardziej jego samego.

Książka Naomi Novik pełna jest postaci z naszych rodowych bajek (na przykład często wspominana jest Baba Jaga). Matka autorki jest Polką, więc przed snem opowiadała córce baśnie prosto z naszego kraju. Miło jest odnaleźć rodzime akcenty w prozie kobiety, która urodziła się w Nowym Jorku. Ujął mnie przede wszystkim styl, którym napisana jest „Wybrana”. Piękny, wartki niczym strumień magii. Miejscami przenosiłam się do cudownej krainy, gdzie czułam się jak w domu. Naomi ma dar, to mogę powiedzieć na pewno, czaruje czytelnika i wciąga go. Pisze tak plastycznie, że czytając, miałam przed oczami opisywane wydarzenia i miejsca. Żaden z opisów nie był nudnawy, co zdarza się często, gdy w książce jest ich sporo.

Podobało mi się także przesłanie powieści. Nie będę zdradzać, o co chodziło, ponieważ każdy, kto sięgnie po „Wybraną” będzie chciał przekonać się o tym samodzielnie, jednak ta historia ma drugie dno. Opisuje nie tylko relacje międzyludzkie, ale również związek człowieka z przyrodą, i to właśnie tu kryje się to, co autorka chciała przekazać czytelnikowi. Polecam książkę Naomi Novik każdemu, nie tylko wielbicielom fantastyki. Magiczny świat Polnii i sąsiadującej z nią Rusji, przygody Agnieszki, Kasi, ich więź ze Smokiem oraz całym królestwem wciąga i nie puszcza spod swojego czaru, dopóki nie doczyta się do końca. A i wtedy ma się wrażenie pewnego niedosytu.

Na koniec napiszę, że bardzo ucieszyła mnie informacja, że wytwórnia Warner Bros. wykupiła prawa do ekranizacji „Wybranej”. Mam wielką nadzieję, że w przyszłości będę mogła pójść do kina i zobaczyć świetnie zrobiony film na podstawie tak dobrej książki. Oby się okazało, że będzie on równie dobry jak tekst, który wyszedł spod pióra Naomi Novik.

 

Tytuł: „Wybrana”

  • Autor: Naomi Novik
  • Język oryginału: angielski
  • Tłumaczenie: Zbigniew A. Królicki
  • Gatunek: fantasy
  • Okładka: twarda
  • Format: 130x200 mm
  • Ilość stron: 512
  • Rok wydania: 08.2015 r.
  • Oficyna: REBIS
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Rebis za udostępnienie egzemplarza do recenzji.


comments powered by Disqus