„Magazyn Fantastyczny THE BEST” część 1 - recenzja

Autor: Przemysław Mazur Redaktor: Motyl

Dodane: 06-08-2015 23:36 ()


Nieco bardziej leciwi koneserzy science fiction zapewne pamiętają antologie tego sortu co „Gość z głębin” oraz cykl „Zdarzyło się jutro”. To właśnie na ich kartach rodzimi twórcy wspomnianego gatunku mieli okazję pochwalić się swymi dokonaniami. Współcześnie zbiory opowiadań utrzymanych w klimacie ogólnie pojmowanej fantastyki to raczej wyjątki niż reguła („Herosi”, „Bez bohatera”). Jest szansa, że za sprawą Wydawnictwa Roberta Zaręby ta sytuacja ulegnie wyraźnej poprawie.

Tak się bowiem złożyło, że po czterech latach od zakończenia publikacji „Magazynu Fantastycznego” (ostatni, dwudziesty numer trafił do dystrybucji w 2011 r.) wspomniany wydawca zdecydował się reaktywować tę inicjatywę w nowej formule. Jak sam zresztą stwierdził: „Stara zasada mówi, aby nie wchodzić dwa razy do tej samej rzeki, więc nie będzie to ta sama rzeka”. Stąd zamiast klasycznego magazynu dystrybuowanego poprzez kioski i salony prasowe Robert Zaręba zaproponował formułę antologii dostępnych w księgarniach, sklepach internetowych i sprzedaży wysyłkowej. Założeniem serii jest publikacja nie tylko krótszych form (tak jak ma to miejsce w przypadku tomu pierwszego), ale też zbiory w pełni autorskie, powieści i być może cykle powieściowe. Wydawca postawił sobie za cel comiesięczny tryb wydawniczy. Czas pokaże czy uda się osiągnąć owo ambitne założenie.

Na część pierwszą rewitalizowanego „Magazynu Fantastycznego” złożyło się siedemnaście utworów o różnej rozpiętości. Wszystkie były już wcześniej prezentowane, ale nigdy w jednej publikacji. Siłą rzeczy w gronie autorów znaleźli się weterani wzmiankowanego chwilę temu pisma. Wydawca zapewnia jednak, że jest również otwarty na propozycje ze strony zupełnie nowych osób próbujących swoich sił w literackiej fantastyce. Póki co warto zapoznać się z wyborem dorobku dotychczas udzielających się twórców. Także tych spośród ich grona, dla których publikacja w „Magazynie Fantastycznym” okazała się jednorazową przygodą. Zwłaszcza, że większość prezentowanych tekstów znamionuje warsztatowa dojrzałość.

Różnorodność opowiadań zamieszczonych w niniejszej antologii – tak pod względem stylistycznym, jak i tematycznym - jest znaczna. W części z nich fantastyczny sztafaż w gruncie rzeczy stanowi pretekst do zaprezentowania tragedii w ramach miłosnego trójkąta („Smak deszczu” Henryka Tura). Inne śmiało można uznać za przewrotne, pełne sardonicznego humoru miejskie legendy („Syrenka” Marcina W. Drewsa), bądź też quasi-teologiczne przypowiastki („Wyrwane skrzydła” Tomasza Kaczmarka). Trafiły się również utwory, które być może okażą się satysfakcjonującą lekturą dla nieco egzaltowanej młodzieży („Wystarczy” Łukasza Śmigla). Z kolei „100.000 BC” Marka Ścieszka przenosi czytelników w realia paleolitu czyniąc centralną osobowością tego opowiadania wodza jednej z grup (prawdopodobnie) neandertalskich łowców. Sebastian Chosiński zaproponował interesującą wizję świata pozagrobowego („Non omnismoriar”), a Kazimierz Kyrcz i Łukasz Radecki pośrednio odnieśli się do koncepcji tzw. channelingu („Hipopotam”). Na humor postawił również Eugeniusz Dębski („Stirlitz i japoński Go-lem”) wprawnie imitując model narracji zapożyczony z serialu „Siedemnaście mgnień wiosny”. A to tylko cześć spośród propozycji, które czekają na ewentualnych odbiorców tej antologii.

W kontekście formy edycji z miejsca zwraca uwagę udana kompozycja zdobiąca okładkę zbioru. Ponadto teksty nie są nadmiernie rozciągnięte, który to „chwyt” zwykli stosować niektórzy spośród polskich wydawców specjalizujących się w prezentacji literatury fantastycznej. Stąd za przystępną cenę otrzymujemy de facto więcej do czytania niż w analogicznych publikacjach konkurencyjnych wydawców.

Wybór tekstów zaprezentowany przez Wydawnictwo Roberta Zaręby to kolejny dowód, że polska fantastyka - nawet jeśli nie szczególnie innowacyjna w zestawieniu z dokonaniami np. autorów anglosaskich i być może nie tak przełomowa jak w przypadku przejawów twórczości Stanisława Lema i Janusza Zajdla - nadal ma wiele do zaoferowania w wymiarze czysto rozrywkowym. Kto wie co się jeszcze z niej wykluje… Na pewno warto przekonać się o tym osobiście zapoznając się zarówno z tą antologią, jak i kolejnymi odsłonami reaktywowanego „Magazynu Fantastycznego”.

 

Tytuł: „Magazyn Fantastyczny THE BEST” część 1

  • Autorzy (w kolejności prezentacji): Henryk Tur, Piotr Patykiewicz, Sebastian Uznański, Eugeniusz Dębski, Tomasz Przewoźnik, Łukasz Śmigiel, Sebastian Chosiński, Tomasz Kaczmarek, Michał Gacek, Marcin M. Drews, Marek Ściszek, Magdalena Zimniak, Grzegorz Gajek, Paweł Lach, Andrzej W. Sawicki, Kazimierz Kyrcz & Łukasz Radecki, Robert Cichowlas
  • Projekt okładki i rysunek na okładce: Mariusz Gandzel
  • Wydawca: Wydawnictwo Roberta Zaręby
  • Data publikacji: 22 czerwiec 2015 r.
  • Oprawa: miękka
  • Format: 15 x 21 cm 
  • Papier: offset
  • Druk: czarno-biały
  • Liczba stron: 368 
  • Cena: 29,90 zł

Dziękujemy Wydawnictwu Roberta Zaręby za udostępnienie egzemplarza do recenzji.  


comments powered by Disqus