Moc atrakcji na wrocławskich Dniach Fantastyki 2015

Autor: DF Redaktor: Motyl

Dodane: 09-06-2015 12:12 ()


W tym roku Dni Fantastyki przygotowały dla was ponad 300 punkty programu w pięciu blokach i ośmiu strefach tematycznych. Jak co roku odbędzie się wiele spotkań z pisarzami, m.in. z Wiktorem Noczkinem, Anetą Jadowską, Łukaszem Orbitowskim, autorami komiksów: Johanem Potmą, Mateo Dineenem, Lucą Montaglianim, ale także Jerzym Vetulanim – przyrodnikiem, neurobiologiem, Aleksandrem Asanowiczem – ekspertem od wirtualnej rzeczywistości, oraz z jednym z najwybitniejszych znawców uzbrojenia wojskowego w Polsce – Tomaszem Szulcem.

Zaplanowano również rozmaite koncerty, pokazy, wystawy i warsztaty taneczne, walki… Także komiksowe, prowadzone przez wybitnego włoskiego rysownika Luca Montaglianiego i Joannę Tarnawską.

Wystąpi także harfiarka Barbary Karlik, która w swojej twórczości inspiruje się literaturą fantasy i legendami. Natomiast spotkanie z Zespołem Tańca Dawnego "Serenissima Wratislavia" zapewni uczestnikom festiwalu trochę ruchu i pozwoli wyobrazić sobie, jak mogłyby wyglądać bale na salach Gondoru, w lasach Lorien czy karczmach północnej ćwiartki Shire.

Nie zabraknie osób w strojach z Gwiezdnych wojen, do obejrzenia będzie także wystawa papierowych modeli pojazdów z tego uniwersum. Są one zaprojektowane i zbudowane od podstaw w 99% z papieru i tektury. Ich twórcą jest Bernard Szukiel.

Tylko podczas Dni Fantastyki będzie można obejrzeć wystawę malarzy potworów Mateo Dineena i Johana Potmy. Oprócz tego Sebastian Kucharski zaprezentuje swoje rzeźby (art from SCRAP). Powstają one z materiałów przeznaczonych do recyklingu – głównie z przemysłu motoryzacyjnego, ale nie tylko. Prace są zainspirowane zarówno szeroko rozumianym nurtem science fiction, jak i sagą Obcy, seriami Prometeusz, Predator czy Alien vs Predator.

Po raz pierwszy Games room planszówkowy będzie czynny całą dobę. W programie liczne turnieje i prezentacje gier.

Część atrakcji będzie trwała non stop, jak na przykład wioska wioska postapo, przygotowana przez Zakon Świętego Płomienia. Tam będzie można dowiedzieć się, jak przeżyć w świecie po apokalipsie.

Firma Rextorn Metalwork przygotowała warsztaty resputowania – czyli dawnej techniki formowania blachy. Polega ona na ręcznym wybijaniu wgłębień, którymi kształtuje się kuty metal. Będziecie mogli sami sprawdzić, jak to jest być kowalem!

Blok nauki, czyli nowinki ze świata techniki. Czy pojazdy pneumatyczne są szansą dla motoryzacji? Można zobaczyć drukarkę 3D lub spróbować wejść do wirtualnego świata za pomocą gogli Oculus Rift. Do obejrzenia będzie też zaawansowana bioproteza dłoni oraz jej modyfikacja, która pozwala na sterowanie protezą za pomocą myśli.

Niezapomniane atrakcje czekają także w strefie Gry o tron – do obejrzenia będzie krótki film dokumentalny zza kulis piątego sezonu Gry o tron.

Zawsze marzyłeś o tym, żeby zostać cosplayerem, ale nie wiedziałeś, jak się za to zabrać? Strefa cosplay to coś dla Ciebie. Dowiesz się, jak pomalować się tak, żeby się nie oszpecić i jak dobrze zaprezentować się na scenie. Może za rok weźmiesz udział w konkursie organizowanym przez Dni Fantastyki?

Szczegółowa rozpiska wszystkich atrakcji znajduje się na stronie Dni Fantastyki.

 

 


comments powered by Disqus