Podsumowanie Pyrkonu okiem organizatorów

Autor: Martyna Jałoszyńska Redaktor: Motyl

Dodane: 08-05-2015 09:08 ()


W dniach 24-26 kwietnia na terenie Międzynarodowych Targów Poznańskich odbyła się już 15. edycja Ogólnopolskiego Festiwalu Fantastyki Pyrkon. Tym razem zgromadziła ona prawie 32 tysiące uczestników, pobijając zeszłoroczny rekord i po raz kolejny okazując się największym tego typu wydarzeniem w Polsce oraz jednym z większych w Europie.

 

Na Pyrkonie spotkać można było gości nie tylko z Polski (Jarosław Grzędowicz, Maja Lidia Kossakowska, Andrzej Pilipiuk), ale także z zagranicy. Z Rosji przyjechał cieszący się ogromną popularnością DmitryGlukhovsky, autor Metro 2033, ze Stanów Zjednoczonych – Ted Chiang (Piekło to nieobecność Boga), a z Wielkiej Brytanii Joe Haldeman (Wieczna wojna) czy Martin Gooch (Search for Simon). Jednak Pyrkon odwiedzili nie tylko pisarze, ale także aktorzy, twórcy gier komputerowych czy znani cosplayerzy – czyli odtwórcy fantastycznych strojów. Jednymi z takich cosplayerów byli Aleksandra „Shappi” Tora, uczestniczka i zwyciężczyni wielu europejskich konkursów, oraz Michał Gwiazda, zwycięzca tegorocznej edycji Wielkiego Konkursu Strojów Maskarada odbywającego się podczas Pyrkonu.

 

15. edycja Festiwalu już się zakończyła, ale organizatorzy nie spoczywają na laurach i przystępują do pracy nad Pyrkonem 2016. Jednocześnie wszystkich zainteresowanych zachęca się do śledzenia oficjalnego profilu Festiwalu na Facebooku, gdzie wkrótce podany zostanie termin kolejnej edycji.

 

 

 

Dla tych, którzy chcieliby wesprzeć przyszłoroczny Pyrkon, portal Allegro we współpracy z organizatorami przygotował licytację jedynych w swoim rodzaju figurek pomalowanych między innymi przez Jacka Dukaja czy Tomka Bagińskiego. Dochód z tych aukcji przeznaczony zostanie na organizację Pyrkonu 2016. Aukcje dostępne są na stronie charytatywni.allegro.pl.


comments powered by Disqus