"Cesarzowa" - recenzja

Autor: Kiriana Redaktor: Motyl

Dodane: 01-04-2007 22:03 ()


 Twórca "Hero" i "Domu latających sztyletów" wraca z kolejnym kinowym przebojem. "Cesarzowa", nowe dzieło Yimou Zhanga, przedstawia nam historię,  która oczarowuje widza niezwykłą kolorystyką.

Oryginalny tytuł to „Klątwa złotego kwiatu" i rzeczywiście coś w tym przekleństwie jest. Wspomniany kwiat to chryzantema, obsesyjnie wyszywana na złoto przez Jej Cesarską Mość, z okazji wkrótce mającego się odbyć święta tegoż właśnie kwiatu. Ale po kolei. Główną bohaterką filmu jest tytułowa Cesarzowa. Poznajemy życie pałacu, pozorny ład, przepych połączony z knowaniami, mrokami przeszłości oraz walką o władze i dominację. Cesarz wkrótce wybierze swego następcę, chociaż zgodnie z tradycją pierwszeństwo ma najstarszy z synów, to sprawa wcale nie jest tak prosta. Mimo przepięknych strojów, wszech otaczającego bogactwa i ładu nic nie jest tym czym początkowo może się wydawać.

Jeżeli lubicie spiski i plany wewnątrz planów, ten film zapewne przypadnie wam do gustu. Do samego końca nie poznacie rozwiązania nurtujących was podczas seansu pytań. W międzyczasie można będzie podziwiać sposoby zachowania z epoki, jak również niesamowite sceny walk. Również ujęcia batalistyczne nakręcono z dużym rozmachem. Jednakże ci, którzy spodziewają się szybkiej akcji i nagłych jej zwrotów, zawiodą się. Mimo niesamowitych scen walki, film jest raczej nakręcony w spokojnym klimacie, skłaniającym do przemyśleń, miejscami niesamowicie smutnym, lecz pięknym obrazem cesarskiego dworu.

W głównych rolach wystąpili Li Gong („Wyznania gejszy") oraz Chow Yun-Fat („Przyczajony tygrys, ukryty smok", „Piraci z Karaibów: Na krańcu świata"). „Cesarzowa" przemawia do wyobraźni widza za sprawą fantastycznej scenografii, zdjęć oraz muzyki. Naprawdę warto obejrzeć.

 

Tytuł oryginału: "Man cheng jin dai huang jin jia"

Reżyseria: Yimou Zhang

Scenariusz: Yimou Zhang

Zdjęcia: Xiaoding Zhao

Obsada:Gong Li, Chow Yun-Fat, Jay Chou, Qin Junjie, Liu Ye

Muzyka:  Shigeru Umebayashi

Scenografia: Huo Tingxiao

Kostiumy: Chung Man Yee

Czas trwania: 111 minut 

 


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...