Serialkon - relacja

Autor: Ola "Chomik" Graczyk Redaktor: Raven

Dodane: 13-12-2014 12:01 ()


Serialkon odbył się w niedzielę 23 listopada 2014 r. w Krakowie w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej i Artetece WBP. Gospodarzami wydarzenia były Krakowskie Smoki oraz Wojewódzka Biblioteka Publiczna w Krakowie oraz blog Pulpozaur.pl.

Kolejka była mała, akredytacja przebiegała sprawnie. Wstęp był darmowy, toteż imprezę odwiedziło dużo młodych ludzi. Potem  się dowiedziałam, że przyszło około 700 osób.

"Nasze zaproszenie przyjęło wiele znanych postaci piszących o serialach. Kasia z bloga Zwierz Popkulturalny, Ania z Mysza Movie, Paweł z bloga Zombie Samurai, Olga z Popmoderny, o Supernatural opowiadała Cathia, która jest niekwestionowaną ekspertką i królową tego fandomu… "W bloku akademickim pojawiły się osoby związane z działającą przy Katedrze Porównawczych Studiów Cywilizacji UJ grupą Fantastyka i mit, a także pracownicy i doktoranci Instytutu Religioznawstwa Uniwersytetu Jagiellońskiego".

Punkty programu odbywały się w dwóch budynkach, czego nie lubię, ale w sumie blisko  było z jednego do drugiego. Dużo rzeczy odbywało się w tym samym czasie, aż szkoda. Blok teoretyczny, dyskusyjny, dwa prelekcyjne i konkursowy. Jeden dobry człowiek na początku częstował ciastkami.

 

Zwierz popkulturalny miała świetną prelekcję o "Downton Abbey". Wychwyciła błąd techniczny - bohaterka używa lokówki w 1912, a lokówki pojawiły się w 1923 r. (artykuł).

Serial jest hitem w USA, ale uważany jest za rasistowski, bo nie występuje w nim żaden czarnoskóry…

Generalnie miała bardzo sensowne uwagi, że serial musiał złagodzić rzeczywistość, bo nie lubilibyśmy bohaterów. W tym czasie antysemityzm, rasizm i molestowanie seksualne służby były czymś normalnym. Służba ukazana jest jako lojalna, w rzeczywistości różnie bywało. Nie jest powiedziane ile służący zarabiają. Hrabia tolerujący lokaja geja ("…nie takie rzeczy działy sie w Eaton. Gdybym wzywał policję za każdym razem, gdy jakiś chłopiec usiłował mnie pocałować, trzeba by zamknąć szkołę") uchodziłby za złego pracodawcę - naraża innych na kontakt ze zboczeńcem.

Wątek czarnoskórego piosenkarza i Żyda - tak naprawdę arystokratka poślubiając Żyda wyłączyłaby się ze społeczności Kościoła anglikańskiego.

Realistyczna jest niechęć do Irlandczyków.

Sprawa gwałtu - podobno sądzono wg charakteru, taki ktoś dużo by ryzykował raczej nie zdarzała  sie przemoc seksualna między służbą.

 

Zagubieni bohaterowie niekończących się opowieści - Gra o Tron - dr  hab. Izabela Trzcińska.

W tej upiornej sali było mało miejsca, przypomniała mi się anegdota Achiki o koledze, który wszedł do sali i zapytał: ale wiecie, że na zewnątrz jest prawdziwe powietrze?

Do tej pory  w "Grze o Tron" zginęło 5 tys. postaci… Ja bym dyskutowała ze stwierdzeniem, że Joffrey to miły chłopiec, tylko rodzince winni, chyba że to krwawa ironia była. Nie, Bolton też nie jest sympatyczny… Prowadząca pokazywała różne plakaty, zdęcia, np. postaci z serialu przebrane w stroje z lat 80 - Snow z baseballem. Serial cechuje dbałość o formę, dopracowane kostiumów, pokazywała zbliżenia ozdób sukni - no, klasa! Wszystkie te wymyślne ryby i lwy. Mówiła, że wraz z rozwojem akcji pękają więzi rodzinne, bohaterowie są wyciągani ze swoich struktur (Arya). Jest coraz więcej śmierci, przy czym śmierć Neda jest taka  jeszcze elegancka.

Trochę jak w bajkach braci Grimm jest okrutnie i wymyślnie - czy barbarzyńcy naprawdę topili by złoto, żeby je komuś wylać na łeb?

Serial został zakazany w armii tureckiej, bo Turcy utożsamili się z Dothrakami i uważają, że ich obraża. Trochę mówiła o religiach w  świecie Martina, że są tajemnicze i niejasne.

Czego nie lubi ród Starków? 9-tych odcinków!

 

Bogowie i istoty mityczne w SPN - Monika "Norge" Nogieć Instytut Religioznawstwa  UJ

Prowadząca zaczęła od definicji naukowych:

Brikolaż (fr. bricolage) w sztuce jest techniką, w której dzieło jest konstruowane z rozmaitych dostępnych materiałów, i zalicza się do metod postmodernistycznych. Wykorzystanie gotowych do celów innych niż pierwotne.

W serialu nadaje się prawie wszystkim bogom i mitycznym istotom ludzki wygląd np. feniksowi. W mitologii Azteków Cacadu była krwawa, a w serialu była raczej przyjazna Negatywne ukazanie Ozyrysa, który tak naprawdę zatwierdzał wyrok. Kitsune - mordercza, naprawdę w mitologii japońskiej to przyjazny lisek.

Styl prowadzenia mi się tak średnio widział, luzacko, niby fajnie, ale jak ktoś mówi o Zwiastowaniu "You are pregnant, girl"…  Magda "Cathia" też jest luzacka, ale inaczej…

Chaotyczne to trochę było, brak pomysłu, jakiegoś planu. Jak ostatni raz słuchałam czegoś takiego (snobizm włączony)… na Worldconie, to było lepiej przygotowane (snobizm wyłączony).

 

Ludzkość na peryferiach kosmosu - zderzenie światów "Firefly" i "Star Trek" - Andrea Czaja Instytut Religioznawstwa  UJ.

Na początek puściła czołówki seriali, wzruszające, jak zwykle, gdy śpiewa o tym, że nie można odebrać nieba. Zapytała, czy pomijamy czołówkę i obie z Magdą gorliwie zaprzeczyłyśmy. Opisała sytuacje na peryferiach kosmosu w "Firefly" - bezprawie, brak leków dwa modele eksploatacji kosmosu - anarchistyczny i zinstytucjonalizowany, odwołała się do SW i Gwiazdy Śmierci. Narzucanie swoich wartości - dyrektywy gwiezdnej floty. Ktoś powiedział, że kpt. Kirk tańczy na granicy prawa, Picard jej broni, a Sisko bierze tę granicę i tłucze ludzi po głowach.

Po 20 minutach już miała być dyskusja, trochę szybko, za mało było materiału.

Zadała pytanie jaki będzie prawdziwy model podboju kosmosu, taki z "Firefly" czy ze "ST"?

 

Panel o estetyce w Hannibalu, zobaczyłam Myszę, znaną mi tylko z sieci - znałam jej głos, miała śmieszne mysie uszy na głowie.

Zwierz określiła serial jako 45 minut przyjemności estetycznej. Nie należy brać treści dosłownie, to nie jest film realistyczny. Nie ma ochrony postaci, każdy może zginąć, krytykuje się Alanę Bloom, a ona  przecież nie wie tego co widz, kim jest Hannibal.

 

Panel "Seriale anglosaskie UK contra USA" - po co kręci się amerykańskie wersje seriali europejskich?

Najpierw zabrał głos miły chłopak, który zadeklarował, że seriali nie zna, ale pracował z dziewczyną wychowaną w USA i są różnice kulturowe, z których nie zdajemy sobie sprawy (Zwierz poruszyła sprawę pianek pieczonych na patyku), wyprodukowanie amerykańskiej wersji serialu te różnice znosi. Mysza, wychowana w USA prosiła, żeby wszystkiego co amerykańskie z góry nie skreślać. Ich stać na korzystanie z zaplecza innych krajów. To taki ogromny rynek, że kolejna wersja Sherlocka nie wadzi.

 

Magda "Cathia" Kozłowska  "Za co kochany Supernatural"

No, przybiję kiedyś gwoździkami do tablicy, bo się "wierci jak znerwicowany padalec" (J. Chmielewska) i trudno zdjęcie zrobić! Publiczność stwierdziła, że: "Włosy Sama rosną proporcjonalnie do głupoty Deana", a  prelegentka  zapewniła, że fabuła istnieje...

Serial drogi, porusza m.in. temat legend miejskich - porwanie przez UFO, pokazuje istniejące prawdziwe postacie: Colt, Lovreaft, Robert Johnson, np. Ness od Ala Capone jako łowca.

Problemy ze sprzętem Magda skomentowała, że "Tylko Sam sprzedał duszę i ma wszędzie wifi". SPN zręcznie parodiuje inne seriale – X-Files, parodia CSI, aluzje do innych filmów  grających w serialu aktorów, odniesienie typu "Dobry omen". Jim Beaver (serialowy Bobby):  grałem role szekspirowskie,  a będę pamiętany, bo pocałował mnie Mark Sheppard!

Na ekranie pokazały się zdjęcia Magdy z aktorami i sala serdecznie jej życzyła, żeby spłonęła na suficie jak matka głównych bohaterów. Puściła piosenkę "Carry on" z musicalowego odcinka  i to nawet było wzruszające. Jak zwykle: za krótko.

 

Sporo było punktów programu o "Doktorze Who". Na konkursie nie byłam żadnym, ale w programie były z "Gry o tron", "Czterech pancernych i psa" oraz fantastyczny konkurs serialowy.

Fantaści w Krakowie mają fajny pub Hex, gdzie przyszłyśmy po konwencie. Na ścianach jakieś fantastyczne malowidła, na kubku na barze napis "Zbieramy na Gwiazdę Śmierci", a  drink Zew Cthulu był dobry. Pogadałam z  jedną z  organizatorów o imprezie, miło było. Fajna impreza, szkoda, że taka krótka i powinna być dwudniowa. Pochwalić należy, że darmowa, ale jak ktoś był z innego miasta i tak najlepiej gdzieś przenocować.

Było też o kobietach u Jossa Whedona, czyli to samo, co na Falkonie, religia w serialach s-f,  najlepsze seriale wszechczasów wg Geekozaura, czego się boimy, czyli American horror story, o hatewatchingu, czyli fanie rozczarowanym, Zagubieni, morscy łupieżcy, czyli Black Sail i Wikingowie, serialowa geografia mityczna - za udział były nagrody - Magda wygrała śliczną koszulkę ze smokiem.

Fajnie było!


comments powered by Disqus