Anna Kańtoch - Diabeł na wieży

Autor: Kredka Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 26-07-2006 18:39 ()


Książka Anny Kańtoch - „Diabeł na wieży" to zbiór opowiadań o Domenicu Jordanie - niezwykłym badaczu. Niezwykłym, ponieważ żadnego innego tak bardzo nie fascynowałaby sekcja zwłok wilkołaka czy też przypatrywanie się z bliska diabelskiej klątwie.

Akcja książki rozgrywa się w bliżej nieokreślonym miejscu, ale można się domyślać, że jest to Francja. Czas akcji - być może siedemnasty, osiemnasty wiek? To tylko moje domysły. Przynajmniej na to mogą wskazywać stroje bohaterów i wyposażenie domów opisywanej arystokracji.

Każde opowiadanie niesie ze sobą nową porcję niezwykłych i na pozór niemożliwych zdarzeń, które nasz bohater dogłębnie analizuje i w zaskakujący sposób rozwiązuje. Potrafi rozwikłać każdą, nawet najbardziej zawiłą, a czasem niebezpieczną tajemnicę.

Fabuła jest bardzo dobrze skonstruowana, dużo się dzieje, ciężko się od niej oderwać choć na chwilę. Wątków jest tu sporo. Są one całkiem zajmujące, muszę przyznać, jednak być może troszkę odciągają uwagę od głównego zagadnienia, problemu, czy też tajemnicy.

Bohaterowie, oprócz głównego, ciągle się zmieniają, w każdym opowiadaniu mamy do czynienia z innymi. Nie da się wiec ich dokładnie scharakteryzować. Poza tym są zbyt niewyraźnie zarysowani, autorka widać skupiła się bardziej na akcji.

Domenic Jordan - główny bohater to człowiek nieszablonowy. Wydaje się ukrywać fakt, iż wywodzi się ze szlachty. W kontaktach z innymi jest rzeczowy, konkretny, czasem wydaje się zimny i pozbawiony uczuć. Ale jakoś nie chce się wierzyć, że tak jest naprawdę. Fascynuje go magia i to, jak wpływa na ludzki organizm. Ubiera się elegancko i w dodatku na czarno, przez co ludzie kojarzą go z diabłem. Ma przy tym nienaganne maniery, jest tajemniczy i mało wiadomo o jego przeszłości.

Ta książka ma atmosferę, rodem z dobrej książki kryminalnej. Być może to właśnie jest namiastka takiej powieści kryminalnej z nutką fantastyki, a nie odwrotnie. Opowiadania napisane według mnie bardzo zgrabnie i ciekawie. Polecam miłośnikom detektywistyczno-okultystycznych klimatów.

 

Ocena: 8/10

 

Autor: Anna Kańtoch

Tytuł: Diabeł na wieży

Wydawca: Fabryka Słów

Rok wydania: 2005

Liczba stron: 363

Cena: 26,99 zł


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...