Kino ze smakiem - recenzja filmu "Podróż na sto stóp"

Autor: Ania Stańczyk Redaktor: Motyl

Dodane: 27-08-2014 20:46 ()


„Podróż na sto stóp” to ekranizacja powieści Richarda Moraisa pod tym samym tytułem. Reżyser „Czekolady” stworzył dzieło urokliwe, przyjemne w odbiorze i… niestety dość banalne w swej wymowie. Ale zacznijmy od początku - oto rodzina od pokoleń zajmująca się prowadzeniem restauracji musi uciekać z Bombaju przed prześladowaniami. Po długiej tułaczce jej członkowie znajdują azyl we francuskim miasteczku Lumiere i postanawiają wskrzesić w nim swój kulinarny interes. Niestety, sąsiadką z naprzeciwka okazuje się być nie kto inny jak sama Madame Mallory – nagrodzona za zasługi dla lokalnych podniebień gwiazdką w przewodniku Michelina. Rozpoczyna się kuchenna rywalizacja pomiędzy restauratorami. Czy rodzina Hassana Haji rozstrzygnie na swoja korzyść konkurencję ze słynną na cały świat francuską kuchnią w najlepszym wydaniu?

W opowieści toczonej przez Lasse Hallströma niepodzielnie króluje jedzenie i kulinarna pasja. To kolejne, coraz bardziej wyrafinowane dania posuwają fabułę do przodu. Kuchnia staje się także pretekstem do refleksji nad różnicami kulturowymi. Widzimy, jak bohaterowie otwierają się nie tylko na nowe smaki, ale i na siebie nawzajem. Nieco razi nadmierna ilość uniwersalnych, złotych prawd wypływających z ekranu – o tym, że prawdziwe arcydzieła (także kulinarne) powstają z miłości i z pasji, że rodzina i przyjaciele są najważniejsi, a nawet najwspanialsze sukcesy są mdłe, jeśli nie rozkoszujemy się nimi w towarzystwie bliskich.

Na szczęście wszystkie wymienione przeze mnie dania są obficie podlane sosem nienachalnego, nieco staromodnego humoru, co sprawia, że nabieramy do nich sporo dystansu. W wakacyjnej atmosferze lenistwa i w oparach wspaniałych dań filmowi można nawet wybaczyć jego irytującą w innych okolicznościach przyrody naiwność. Niezobowiązujące kino w sam raz na letni relaks. 

Ocena: 6/10

Tytuł: "Podróż na sto stóp"

Reżyseria: Lasse Hallström

Scenariusz: Steven Knight

Obsada:

  • Helen Mirren
  • Om Puri
  • Manish Dayal
  • Charlotte Le Bon
  • Amit Shah
  • Farzana Dua Elahe
  • Michel Blanc

Muzyka: A.R. Rahman

Zdjęcia: Linus Sandgren

Montaż: Andrew Mondshein

Scenografia: David Gropman

Kostiumy: Pierre-Yves Gayraud

Czas trwania: 122 minuty

Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmów do recenzji. 

 


comments powered by Disqus