Kino ze smakiem - recenzje filmu "Szef"

Autor: Ania Stańczyk Redaktor: Motyl

Dodane: 11-08-2014 00:00 ()


Sztuka kulinarna i filmowa już od dawna stanowią zgrany duet. W tym roku na naszych ekranach zagościły dwie kolejne produkcje ukazujące życie „od kuchni”. Wakacyjne smakowite seanse tym razem gwarantują „Szef” w reżyserii Jon Favreau („Iron Man") oraz „Podróż na sto stóp”, za kamerą którego stanął Lasse Hallström („Czekolada"). Obrazy całkowicie różne, które łączy jedno – w obu fabuła koncentruje się wokół pasji gotowania.

„Szef” serwuje nam historię nieco mdłą – oto Carl Casper przeżywa kryzys wieku średniego. Z uznanego mistrza patelni zamienił się w kulinarną miernotę, w życiu prywatnym też radzi sobie nie najlepiej. Akcja filmu na dobre rozpoczyna się w chwili, gdy podczas konfrontacji z popularnym krytykiem puszczają mu nerwy, co zostaje natychmiast uwiecznione przez przypadkowych gapiów i upublicznione w mediach społecznościowych. Nie mając już nic więcej do stracenia, Carl wraz z synem i wiernym przyjacielem wyruszają w kulinarną podróż dookoła Stanów Zjednoczonych w poszukiwaniu nowych smaków. Kolejne przystanki są dla widza okazją do zapoznania się z lokalnymi specjałami Ameryki – także muzycznymi.

Soundtrack „Szefa”, choć składa się raczej z melodyjnych, łatwo wpadających w ucho piosenek niż z muzycznych arcydzieł, zdecydowanie uprzyjemnia odbiór filmu. Kolejne „kawałki” nawiązują do popularnych w danym stanie stylów muzycznych. W Miami nie może zabraknąć zatem plażowych przebojów i latynoskich rytmów tamtejszej „Małej Hawany”, a w Teksasie króluje country i gitarowego brzmienia. Na uwagę zasługuje również interesujące wplecenie nowych sposobów komunikacji w warstwę fabularną. Poza tym jest to typowe kino wakacyjne – z przewidywalnym od samego początku happy endem, mało wyrafinowanym humorem, nieangażujące nas zbytnio intelektualnie i emocjonalnie. Warto wybrać się na seans „Szefa”.

 

Ocena: 6/10

Tytuł: "Szef"

Reżyseria: Jon Favreau

Scenariusz: Jon Favreau

Obsada:

  • Jon Favreau
  • John Leguizamo
  • Bobby Cannavale
  • Emjay Anthony
  • Scarlett Johansson
  • Dustin Hoffman
  • Sofía Vergara
  • Robert Downey Jr.
  • Oliver Platt

Muzyka: Lyle Workman

Zdjęcia: Kramer Morgenthau

Montaż: Robert Leighton

Scenografia: Denise Pizzini

Kostiumy: Laura Jean Shannon

Czas trwania: 115 minut

Dziękujemy Cinema City za udostępnienie filmów do recenzji. 

 

 


comments powered by Disqus