Projekt „Duma Szlachecka”

Autor: Iwona Popowczak Redaktor: Motyl

Dodane: 02-05-2014 15:07 ()


„Duma Szlachecka” to strategiczna gra przeglądarkowa free-to-play osadzona w realiach XVII-wiecznej Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Istotą jest realizm historyczny: całe środowisko gry i wszystkie obiekty, a w przyszłości także zadania, powstają we współpracy z historykami. Ręcznie rysowana grafika wprowadza w unikalny klimat epoki.

Rozpoczynając grę obejmujemy w posiadanie nieduży folwark, który – poprzez odpowiedni dobór upraw i hodowli i ich sprzedaż w stosownych rynkach zbytu – rozbudowujemy lub nabywamy kolejne posiadłości, dążąc do budowy potęgi magnackiej. W przyszłości gracze będą wpływać na politykę, eliminować wewnętrzne i zewnętrzne zagrożenia i mierzyć się z wydarzeniami historycznymi i fantastycznymi.

Do tej pory twórcom udało się stworzyć:

- piękną mapę Rzeczpospolitej, z zaznaczeniem podziału administracyjnego, rzeźby terenu i większych miast;

- realistyczną grafikę folwarku szlacheckiego, o historycznie poprawnej strukturze wioski i dokładnych analizach wyglądów poszczególnych budynków;

- prototyp map wojewódzkich – mapa Rzeczpospolitej w dużym przybliżeniu, gdzie (w przyszłości) znajdzie się miejsce także na lokalne zabytki, legendy a także na zadania znane z historii czy literatury (np. seria zadań „Potop”);

- system ekonomiczny okresu, z uwzględnieniem faktycznych cen towarów na ówcześnie wiodących rynkach.

 

Dalsze prace przewidują implementowanie do gry kolejnych województw oraz rozwój aspektu politycznego i militarnego. W obrębach ziem gracze będą obierać się na urzędników ziemskich i posłów na Sejm Walny. Na końcu wprowadzona zostanie tzw. Ścieżka Wielkiej Historii, czyli lista wydarzeń historycznych, które gracz napotka i do których będzie musiał się odnieść w toku rozgrywki. Gracz będzie świadkiem najazdów, wojen domowych i rokoszy. Będzie także musiał stawić czoła Tatarom, Turkom czy Szwedom. Na swej drodze spotka nie tylko zadania historyczne, ale także fantastyczne i znane z literatury.

Obecnie trwają prace nad aspektem militarnym, na który prowadzona jest zbiórka na portalu crowdfundingowym Wspieram.to. Pierwszy próg finansowy został już osiągnięty. Oznacza to, że twórcy stworzą walki PVP historycznie nazwane zajazdami. Będzie można walczyć jednostkami takimi jak hajducy piesi i konni oraz piechota i konnica pospolitego ruszenia. Dodany zostanie także budynek na terenie folwarku, który będzie służył do zarządzania jednostkami.

Grę tworzy rzeszowskie studio Symulacje Historyczne Sp. z o. o. Obecnie gra jest w fazie alphy, w której bierze udział ponad 1000 graczy. Do zakończenia zbiórki na Wspieram.to zostały jeszcze 3 dni. Warto zainteresować się projektem, ponieważ jest to jedna z pierwszych w Polsce gier, które chcą przełamać barierę pomiędzy rozrywką a edukacją. Więcej informacji o Dumie Szlacheckiej można znaleźć na stronie projektu oraz Facebooku.  


comments powered by Disqus