Karta Etyki Robotów

Autor: dr M. Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 09-03-2007 15:58 ()


W Korei Południowej trwają prace nad dokumentem, który został nazwany Kartą Etyki Robotów. Ma on okreslać standardy zachowań wobec robotów.

Koreańskie ministerstwo przemysłu sugeruje, że niedługo maszyny będą tak inteligentne, iż kodeks etyczny stanie się niezbędny. Zdaniem tamtejszych ekspertów normy zachowań przydadzą się zwłaszcza wtedy, gdy ludzie zaczną traktować roboty jako swych partnerów życiowych lub przyzwyczają się do stałego kontaktu z nimi, tak jak teraz do Internetu.

 Uczeni podkreślają, że spisane prawa będą chronić obie strony - i roboty i ludzi. Dokument ma być gotowy jeszcze w tym roku.

Pomysł powstały w Korei Południowej nie jest pierwszym tego typu projektem. Nad podobnym dokumentem pracuje już europejska organizacja robotyki EURON.

O potrzebie stworzenia norm etycznych dla maszyn w ciągu najbliższych 50 lat pisali też w swoim raporcie eksperci brytyjscy. 

Uważa się, że dokument może opierać się na tak zwanych trzech prawach robotyki, zaproponowanych w 1942 roku przez amerykańskiego pisarza science fiction, zmarłego w 1992 roku, Isaaca Asimova w opowiadaniu „Zabawa w Berka":

 

1. Robot nie może skrzywdzić człowieka, ani przez zaniechanie działania dopuścić, aby człowiek doznał krzywdy;

2. Robot musi być posłuszny rozkazom człowieka, chyba że stoją one w sprzeczności z Pierwszym Prawem;

3. Robot musi chronić sam siebie, jeśli tylko nie stoi to w sprzeczności z Pierwszym lub Drugim Prawem.

 

 

Źródło: TVP


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...