Dwie książki z Rebisu

Autor: Paragon Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 27-02-2007 10:42 ()


23 lutego na ekrany polskich kin wszedł film "Sztandar chwały" w reżyserii Clinta Eastwooda, a Dom Wydawniczy REBIS wydał książkę pod tym samym tytułem. To właśnie na jej podstawie oparto scenariusz tego obrazu.

W listopadzie ubiegłego roku REBIS wydał powieść historyczną "Religia" Tima Willocksa w nakładzie 7 tysięcy egzemplarzy. Dzisiaj pojawia się w księgarniach drugie wydanie tej książki (3 tys. egz.).

 

Oto opisy obu książek:

 

Tim Willocks - "RELIGIA"

 

"Jest rok 1565. Z wybrzeży Złotego Rogu Sulejman Wspaniały wysyła największą armadę od czasów starożytnych z misją unicestwienia najbardziej nieprzejednanych wrogów Turcji: joannitów, rycerzy Zakonu Świętego Jana z Jerozolimy, sposobiących się do obrony swej twierdzy na Malcie. Dla Turków chrześcijańscy rycerze są piekielnymi psami; oni sami zaś nazywają swój zakon Religią. Jedni i drudzy są przekonani, że toczą Świętą Wojnę, że służą Woli Bożej, która usprawiedliwia każde okrucieństwo i że czeka ich za to nagroda w raju.

 

W barbarzyńskie starcie dwóch militarnych i cywilizacyjnych potęg, islamu i chrześcijaństwa, wplątane są losy kobiet i mężczyzn, bohaterów z krwi i kości, noszących piękne imiona i mających własne tytuły do chwały. Tak jak potężne są siły rozpętanej wojny, tak potężne są siły, które nimi targają: miłość, nienawiść, heroizm, oddanie się boskiej opiece w obliczu sił przekraczających ludzkie możliwości i wszechobecnej śmierci.

Tim Willocks pisze z rozmachem, kreśląc niezwykle plastycznie dzieje małej wyspy i jej obrońców, które do dziś pobudzają wyobraźnię i wywołują wielki podziw."

 

Tim Willocks, z wykształcenia psychiatra specjalizujący się w leczeniu uzależnień, to pisarz, scenarzysta i producent filmowy. Jest autorem powieści Bad City Blues, Green Silver Rising, Bloodstained Kings i Religia oraz scenariuszy do takich filmów, jak The Unfinished Journey Stevena Spielberga, Grzech, Kochankowie sztormowego morza czy Wyrzucony na brzeg według opowiadania Josepha Conrada. Tim Willocks mieszka w Londynie.

 

 

James Bradley, Ron Powers - "SZTANDAR CHWAŁY"

 

 

"W lutym 1945 roku Joe Rosenthal sfotografował sześciu marines, którzy zatknęli amerykańską flagę na najwyższym szczycie Iwo Jimy. Nagrodzone Pulitzerem zdjęcie błyskawicznie stało się symbolem odwagi i nieugiętego ducha Ameryki, a z młodych ludzi uczyniło bohaterów.

 

Wykorzystując materiały odkryte po śmierci ojca, James Bradley, syn jednego z tych żołnierzy, postanowił ukazać prawdziwych ludzi kryjących się za kulturowymi ikonami. Historia sześciu młodych mężczyzn, z ich ambicjami, planami i nadziejami, ukazuje złożoność ludzkich losów uwypukloną tragicznie przez okrucieństwo wojny, która nieodwracalnie zmienia człowieka i świat.

Sztandar chwały to wspaniała epicka opowieść wojennym pokoleniu, o różnicach między mitem a prawdą i o znaczeniu bohaterstwa."

 

 

James Bradley, absolwent University of Wisconsin, University of Notre Dame i Sophia University w Tokio, jest autorem książek Sztandar chwały i Flyboys oraz znanym mówcą, nauczającym sztuki motywacji i przywództwa. Mieszka w Rye w stanie Nowy Jork.

Ron Powers, zdobywca Nagrody Pulitzera, to krytyk, dziennikarz i biograf Marka Twaina. Mieszka w Middlebury w Vermoncie.

 

 

Źródło: Dom Wydawniczy REBIS


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...