Yaoi i yuri, ale bez hentai, czyli poradnik nie tylko dla mangaków

Autor: Agnieszka "Achika" Szady Redaktor: Krzyś-Miś

Dodane: 18-02-2007 12:02 ()


W wydawanej przez Waneko serii „Jak powstaje manga" ukazał się jakiś czas temu tom 12 - „Pary w mandze". Jest to poradnik rysowania rozmaitych sytuacji damsko-męskich (a także, jak przystało na mangę, damsko-damskich oraz męsko-męskich), który może się okazać przydatny nie tylko dla osób tworzących w tej konkretnej stylizacji, ale dla wszystkich początkujących rysowników.

Wydana w formacie B5 na ładnym papierze książka zawiera mnóstwo obrazków, okraszonych interesującymi radami. Ponieważ jest to już kolejny tom cyklu, Hikaru Hayashi nie zanudza czytelnika informacjami o proporcjach ciała czy układzie mięśni na szkielecie, lecz skupia się na konkretnych szczegółach, mających znaczenie dla rysowania pocałunków czy uścisków. Na przykład: „wyraźne zaznaczenie łokcia doda postaci męskości", czy „mocne wysunięcie podbródka sprawia wrażenie, że bohaterka chce uciec". O proporcjach mowa jest tylko kilka razy, kiedy chodzi o odpowiednie podkreślenie różnic między sylwetką męską i kobiecą.

Postaci rysowane są w różnych układach i pod różnym kątem; pokazane są również zbliżenia szczegółów takich, jak np. odchylenie głowy, układ dłoni na ramieniu czy sposób zgięcia palców. Tam, gdzie autor chce lepiej pokazać układ ciała, szkicuje postaci bez ubrań (a nawet bez włosów, co wygląda lekko makabrycznie), jednak dla przyzwoitości szczegóły anatomiczne nie są przesadnie zaznaczone - dziewczyny i chłopcy wyglądają trochę jak aseksualne lalki lub jakby byli ubrani w obcisłe kombinezony.

Poradnik jest podzielony na rozdziały, dotyczące niejako poszczególnych faz związku: rozmowa, spacer pod rękę, obejmowanie, pocałunki, wreszcie sceny łóżkowe. Na końcu umieszczone są ilustracje znanych twórców mangi, wraz ze szczegółowym omówieniem - od układu postaci i mimiki aż po takie szczegóły, jak cieniowanie czy zastosowanie w rysunku desenia i koloru ubrań.

Nawet, jeżeli ktoś nie pasjonuje się specjalnie japońskim komiksem, za to lubi rysować, może w „Parach w mandze" znaleźć kilka interesujących porad... a może i inspiracji.

 

Tytuł: Pary w mandze

Scenariusz: Hayashi Hikaru

Rysunki: Hayashi Hikaru

Przekład: Aleksandra Watanuki, Magdalena Malinowska

Wydawca: Waneko

Cykl: Jak powstaje manga

ISBN-10 83-89893-72-X

Format: 128s. 185×200

Cena: 27 zł

Data wydania: październik 2006


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...