Nowy Xbox to Xbox One - o konferencji słów kilka

Autor: Ivan Redaktor: Ivan

Dodane: 21-05-2013 21:15 ()


To już oficjalne - nowa konsola korporacji Billa Gatesa to Xbox One (a nie jak spekulowano wcześniej, Xbox Infinity).

Nazwa nowej konsoli ma nawiązywać do hasła, jakie towarzyszyło jej podczas prezentacji - "All in One". Główną ideą jaka stoi za trzecim już Xboxem jest jego uniwersalność. Ma to być urządzenie służące nie tylko do grania, ale także oglądania filmów, telewizji, słuchania muzyki czy buszowania po sieci. Wszystko to wspierane poprzez sterowanie głosem oraz gestami a połączone dodatkowo z rozpoznawaniem użytkownika.

 

Dodatkowe rozszerzenie interfejsu ma zapewnić technologia Smart Glass, zapowiedziana w zeszłym roku. Dzięki niej użytkownicy będą mieli możliwość użyć swojego smartphone'a jako pilota (zapewne usługa ta będzie dostępna jedynie dla posiadaczy telefonów z Windowsem Phone 8), co zresztą zostało zaprezentowane podczas pokazu.

Podchodząc do technicznej strony Xboxa One, ujawniono że będzie on wyposażony w ośmiordzeniowy procesor, 8GB pamięci RAM, dysk twardy o pojemności 500GB a także napęd Blu-ray.

Sam Kinect doczekał się nowej wersji, która według zapewnień twórców, będzie pozbawiona opóźnienia, które było kamieniem u szyi w pierwszej wersji urządzenia. Bardziej tradycyjna metoda kontroli, czyli pad, doczekał się jedynie drobnego liftingu (choć ponoć jego wnętrze zostało usprawnione).

 

Zmiany nie oszczędziły również platformy Xbox Live, która będzie bazować na idei chmury. Wszystkie zapisane stany gry czy osobiste informacje będą przechowywane zdalnie na serwerach. Odświeżony został również system osiągnięć, który ma teraz bardziej ukazywać "historię" gracza.

 

Tyle jeśli chodzi o samo pudełko, teraz pora na gry. Jako pierwsze na scenę wyszło Electronic Arts. Oprócz standardowej, kolejnej odsłony FIFY, zapowiedziano również UFC, Madden NFL oraz (niespodzianka!) NBA Live. Dodatkowo EA poinformowało, że wszystkie gry spod marki EA Sports będą działały na nowym silniku IGNITE, którego prezentację możecie obejrzeć w tym miejscu

Następnie na scenie pojawił się przedstawiciel Microsoft Studios, który zaprezentował trailer Forzy Motorsport 5 (do obejrzenia w tym miejscu).

 

Z bardzo dużym aplauzem spotkała się zapowiedź nowej gry od Remedy (twórców Maxa Payne'a oraz Alana Wake'a), zatytułowana Quantum Break. Niestety jak na razie o samej produkcji nic nie wiadomo, ale jej trailer/teaser zobaczyć można tutaj. Dodatkowo dowiedzieliśmy się, że na Xboxa One dostępnych będzie 15 exclusive'wów, z czego aż 8 to zupełnie nowe marki.

Kolejna informacja dotyczyła współpracy 343 Industries ze Stevenem Spielbergiem, dzięki której powstanie serial oparty na serii Halo z żywymi aktorami.

Kończący akcent miało Activision, które zaprezentowało nowy zwiastun Call of Duty: Ghosts. Według zapowiedzi, mamy mieć do czynienia z zupełnie nowym silnikiem (niektórzy zapewne zakrzykną "wreszcie!"). Zwiastun znajdziecie w tym miejscu, natomiast tutaj znajdziecie krótki materiał "zza kuls" z produkcji Duchów.

 

Podsumowując, Microsoft nie zaskoczył graczy niczym specjalnym. Wszelkie cechy nowego Xboxa, które były mocno akcentowane (głównie rozbudowana integracja z telewizją) to rzeczy, które w naszym kraju zapewne nie będą dostępne lub będą miały formę bardzo okrojoną. O samych grach powiedziano również niewiele, co tylko wskazuje na to, że nadchodzące targi E3 powinny być dość gorące. 


comments powered by Disqus