„It's not about that” - recenzja

Autor: Jakub Syty Redaktor: Motyl

Dodane: 21-04-2013 13:39 ()


Tak sobie myślę, że wydarzenia, które mają miejsce w komiksie Bartosza Sztybora i Piotra Nowackiego, mogłoby rozegrać się w klasycznym serialu animowanym „Jetsonowie”. Pod jednym tylko warunkiem, że byłby to odcinek wyświetlany w porze, kiedy dzieci wtulają się w swoje ulubione pluszowe misie i śnią kolorowe sny. W przeciwnym razie stacja telewizyjna emitująca ten odcinek mogłaby zostać zasypana listami od protestujących rodziców.

Porównanie do kreskówki produkcji studia Hanna-Barbera wydaje mi się o tyle zasadne, że tytułowa rodzina żyjąca w odległej przyszłości ma na swoich usługach gosposię-robota o imieniu Rozi i podobnie jest w rodzinie z komiksu, którego robot domowy jest głównym bohaterem. Ów robot szykuje się do odejścia na zasłużoną emeryturę, czy cokolwiek, co czeka tego typu maszyny po zakończeniu służby u swoich właścicieli. Jak się okazuje, sztuczna inteligencja zamknięta w metalowej skrzynce o dość charakterystycznym humanoidalnym kształcie, potrafi odczuwać emocje, a co za tym idzie, może przejawiać ich pełną gamę...

Tytuł „It's not about that” sugeruje, że czytelnik nie powinien spodziewać się tego, co zakłada przed lekturą albumiku. Cóż, ja nie mam najmniejszego zamiaru zdradzać, czego w takim wypadku spodziewać się powinien. Na pewno jednak nie rozczaruje się, jeśli założy, że przed nim lektura dobrze opowiedzianego dramatu przy wykorzystaniu narracji obrazkowej pozbawionej słów. Oczywiście historię robota odliczającego dni do emerytury można odczytywać jak najbardziej dosłownie, można też podejmować próby interpretacji wydarzeń, na co zawsze w trochę większym stopniu pozwala komiks niemy – w tym przypadku czytelnik dużo więcej może sobie dopowiedzieć.

Wydany przez Centralę komiks to w interesujący sposób opowiedziana, na pozór banalna, historia. Naprawdę dużo w niej emocji, a napięcie budowane jest stopniowo od pierwszej do ostatniej planszy. Choć zastosowany styl graficzny – cartoonowa kreska, sugerowałby raczej coś bardziej infantylnego, mamy do czynienia z czymś zgoła zupełnie innym. I w tym miejscu warto dodać, że raczej zimne kolory autorstwa Łukasza Mazura chyba najbardziej sugerują, że „It's not about that” daleko jednak do barwnej i może odrobinę cukierkowej rzeczywistości znanej z przytoczonych wyżej „Jetsonów”. Mnie komiks ten bardzo przypadł do gustu, to kolejny udany projekt dynamicznego duetu, który specjalizuje się w niemych komiksach, czego dowodem może być chociażby zbiorek shortów „Tainted”.

 

Tytuł: "It's Not About That"

Scenariusz: Bartosz Sztybor, 

Rysunki: Piotr Nowacki

Kolory: Łukasz Mazur

Wydawca: Centrala

Data wydania: marzec 2013 r.

Format: 155x220 mm

Ilość stron: 74

Wnętrze: kolor

Oprawa szyta i klejona

Cena: 29,90 zł 


comments powered by Disqus