„Murderball - gra o życie” - recenzja

Autor: Marcin Andrys Redaktor: slivka

Dodane: 10-02-2007 10:48 ()


W pogoni za kinem akcji, sensacji czy fantastyki zapominamy, jak ważny w historii kinematografii jest dokument. Odstawiony na boczny tor film dokumentalny od czasu kontrowersyjnego obrazu Michaela Moore Zabawy z bronią zaczyna coraz śmielej radzić sobie na dużym ekranie. W ubiegłym roku na ekranach naszych kin pojawiło się kilka filmów dokumentalnych. Na każdy z nich warto zwrócić większą uwagę, w szczególności Murderball.

Niniejszy film opowiada o ludziach dotkniętych tragedią. Każdy z głównych bohaterów obrazu jest sparaliżowany w mniejszym lub większym stopniu. Łączy ich wspólna pasja rozgrywki rugby na wózkach inwalidzkich. Twórcy filmu przedstawiają bohaterów jako ludzi rywalizujących o najwyższe laury sportowe obdarzonych sporym temperamentem i siłą wewnętrzną. Na pierwszy rzut oka wydają się bezradni, ale jak dosiadają swoich przerobionych wózków, to czują się niczym gladiatorzy na arenie. Zawody rugby na wózkach to wbrew panującej opinii brutalny i kontaktowy sport. Mężczyźni uprawiający ten sport nie należą do ułomków i potrafią przyłożyć.

W ich życiu nie ma miejsca na rozczulanie. Każdy z nich wspomina swój wypadek, zaznaczając od razu, że potrafił pozbierać się i prowadzić normalne życie. Historię zawodników poznajemy z perspektywy dwóch drużyn narodowych rugby amerykańskiej i kanadyjskiej i ich przygotowania do startu w paraolimpiadzie w Atenach. Gwiazdą drużyny amerykańskiej jest Mark Zupan, natomiast centralną postacią drużyny kanadyjskiej jest ich trener Joe Soares. Joe niegdyś zawodnik amerykański, po wyrzuceniu z reprezentacji postanowił całe doświadczenie wykorzystać w treningu drużyny zza miedzy. Obaj są dumni ze swoich osiągnięć ambitni, zadziorni i nie idą na ustępstwa.

Film z powodzeniem ukazuje ludzką naturę. Twórcom udało się pokazać ludzi, którzy mimo przeciwności losu, gdy inni dawno by już zrezygnowali, potrafili osiągnąć znaczący sukces. Jednak nie dokonali tego w pojedynkę. Film opowiada o wzajemnej solidarności wspieraniu się nawzajem oraz o wsparciu ich rodzin i bliskich. Na mecze rugby na wózkach przychodzi spora ilość widzów, którzy gorąco dopingują swoich faworytów. Film wlewa nadzieję w serca niepełnosprawnych, a także pokazuje wszystkim, że niepełnosprawni stanowią pełnoprawnych obywateli społeczeństwa  i nie ma tu miejsca na dyskryminację.

Gorąco polecam Murderball film o ludzkich marzeniach i uczuciach skierowany do ludzi. Gdy bliżej poznamy świat niepełnosprawnych, będziemy wiedzieć, że nie różni się on od naszego codziennego życia.

8/10

Tytuł: „Murderball - gra o życie”

Reżyseria: Henry Alex Rubin, Dana Adam Shapiro

Obsada:

  • Mark Zupan
  • Joe Soares
  • Keith Cavill
  • Dave Willsie
  • Bob Lujano
  • Kevin Orr
  • Scott Hogsett
  • Joe Bishop
  • Christopher Igoe
  • Andy Cohn

Muzyka: Jamie Saft

Zdjęcia: Henry Alex Rubin

Montaż: Conor O'Neill, Geoffrey Richman

Czas trwania: 82 minuty


Komentarze do starszych artykułów tymczasowo niedostępne...