"Usagi Yojimbo" tom 2: "Samuraj" - recenzja

Autor: Marcin Waincetel Redaktor: Motyl

Dodane: 22-10-2012 18:14 ()


Drugi album z serii „Usagi Yojimbo” zawiera kilka interesujących mini-historii, a także jedną większą, niesłychanie wciągającą i szczególnie ważną dla poznania królika-samuraja.

Już podtytuł „Samuraj” zwiastuje nam czego będzie dotyczyć najobszerniejsza z części komiksu. Przyjrzymy się zatem początkom drogi samuraja, którą przebyć musiał Usagi. Jego dzieciństwo, młodość i dorastanie w zgodzie z bushido, powiedzą nam nieco więcej o charakterze i osobowości postaci stworzonej przez Stana Sakaia.

Opowieść zaczyna się od konfrontacji pomiędzy byłymi przyjaciółmi – Usagim i Gunichim. Toczą oni pojedynek na śmierć i życie, w którym stawką jest jednak przede wszystkim honor. Obydwaj to znakomici samuraje służący niegdyś wspólnie u pana Mifune. Z chwilą zakończenia walki ujawnia się Gen, dawny znajomy głównego bohatera. Łowca nagród zainteresowany całą sytuacją prosi Usagiego o wyjaśnienie konfliktu. W tym momencie Królik-samuraj zaczyna swoją opowieść…

W tej części galeria postaci została poszerzona o kilka znaczących person. Poznamy przede wszystkim Katsuichiego, senseia Usagiego, filozofa i mistrza sztuk walki. Oprócz niego jest także pan Mifune, zwierzchnik samuraja. Na kilka chwil pojawią się także Kenichi czy Mariko, wielka miłość Usagiego. Wspomniany zostaje także intrygant i jeden z głównych przeciwników, pan Hikiji.

Sakai z gawędziarską swobodą przedstawia nam początki Usagiego. Autor czyni to w urokliwy sposób, korzystając z retrospekcji. Całość nie nuży ze względu na różnorodność poruszanych wątków. Poczynając od młodzieńczych lat poświęconych na surowym treningu pod okiem mistrza, turnieju szermierczym, w którym główny bohater będzie musiał zmierzyć się z Kenichim, kompanem z dzieciństwa, poprzez służbę u pana Mifune, kończąc zaś na wielkiej bitwie pomiędzy klanami. Jej nieoczekiwany i dramatyczny finał określił to, kim jest obecnie Usagi. Samurajem, który stracił pana.

Komiks ponownie zachwyca swoją prostą i estetyczną kreską, która potrafi wydobyć każdy, najdrobniejszy nawet detal rysunku. W scenach z pojedynkami czy bataliami jest wyraźnie dynamiczniej, natomiast pozostałe plansze cechuje spokój i umiejętne kadrowanie.

Pozostałe opowieści albumu są miłym dopełnieniem całości. Jedną z nich jest między innymi historia zatytułowana „Kappa”. W niej to Sakai znów odwołuje się do folkloru Japonii, opowiadając tym razem o wodnym demonie jawiącym się jako hybryda człowieka i żółwia. Oprócz tego jest jeszcze „Zylla” i „Jedwabny targ”. Historie o smoczym przyjacielu i wyzwoleniu wioski robotników zapewniają nam kilka dodatkowych chwil cieszenia się niniejszym albumem.

Wydany przez Egmont komiks zaliczyć można, a właściwie trzeba do klasyki powieści obrazkowych. Intryguje, wzrusza, przybliża fragmenty dotyczące historii Japonii, ale przede wszystkim bawi jako przygoda samotnego, bohaterskiego samuraja.

 

Tytuł: "Usagi Yojimbo" tom  2: "Samuraj"

 • Scenariusz: Stan Sakai
 • Rysunek: Stan Sakai
 • Wydawnictwo: Egmont
 • Data publikacji: sierpień 2012
 • Liczba stron: 144
 • Format: 130x200 mm
 • Oprawa: miękka
 • Papier: offsetowy
 • Druk: cz.-b.
 • Wydanie: II
 • Cena: 35 zł

comments powered by Disqus