"Rozmówki polsko-angielskie" - recenzja

Autor: Ania Stańczyk Redaktor: Motyl

Dodane: 18-10-2012 06:56 ()


Marzysz o fortunie, którą łatwo zarobisz? Chcesz wybudować dom, zapewnić sobie godziwy byt na studiach? Nic prostszego! Wystarczy pojechać na Wyspy, gdzie pieniądze leżą na ulicy…

Pewnego letniego dnia trójka przyjaciół postanawia spędzić resztę wakacji w Wielkiej Brytanii, by zarobić godziwe pieniądze i się nie narobić. Wizja łatwego startu w tym kraju jest tym bardziej realna, że brat jednego z bohaterów już od dawna przebywa w Zjednoczonym Królestwie. Nie wahając się długo ruszają w podróż w nieznane. Czy zakończy się ona finansowym i zawodowym sukcesem?

Debiutancki album Agaty Wawryniuk ma bardzo ciekawą, starannie dopracowaną stronę graficzną. Opiera się ona na giętkich, płynnych liniach oraz negatywowym wykorzystaniu czerni i bieli. Widać, że autorka „Rozmówek polsko-angielskich” miała spójną, klarowną wizję swojej pracy. Choć komiks nie należy może do graficznych arcydzieł, nad którymi można się rozwodzić godzinami, to jest bardzo estetyczny, a narracja obrazowa została w pełni wykorzystana. Szczególnie zapadające w pamięć są plansze ilustrujące czas spędzony w fabryce, które poprzez multiplikację prostych elementów pokazują czytelnikowi w sposób dobitny całą rutynę przeciętnego dnia pracy w tym miejscu.

Fabuła komiksu opiera się na prywatnych doświadczeniach autorki, myślę jednak, że w Polsce, w której emigracja zarobkowa stałą się zagadnieniem społecznym, każdy może sięgnąć po „Rozmówki polsko-angielskie”. Pozwalają one nam przyjąć bardzo subiektywne spojrzenie na to zjawisko, czasem bawiąc, a czasem wprost wskazując istotne problemy dotykające rodaków za granicą. Wzajemna konkurencja, oszustwa, różnice kulturowe… to zaledwie wierzchołek góry lodowej z jaką zmierzają się Marcel, Agata i Szymon.

Autobiograficzny album Agaty Wawryniuk to niewątpliwie jeden z ważniejszych debiutów mijającego roku. Po komiks warto i należy sięgnąć, aby przekonać się o niebezpieczeństwach czyhających w pracy na obczyźnie, ale również dlatego, że jest to sprawnie opowiedziana i narysowana historia. Gorąco polecam, a także czekam na kolejne, nie mniej interesujące pozycje autorki.

 

"Rozmówki polsko-angielskie"
  • Scenariusz: Agata Wawryniuk
  • Rysunek: Agata Wawryniuk
  • Wydawnictwo: Kultura Gniewu
  • Data publikacji: październik 2012 r.
  • Stron: 108
  • Format: 175x250 mm
  • Oprawa: miękka ze skrzydełkami
  • Papier: offsetowy
  • Druk: cz.-b.
  • Cena: 39,90 zł

Dziękujemy wydawnictwu Kultura Gniewu  za udostępnienie egzemplarza do recenzji.

  


comments powered by Disqus